Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Związki zawodowe zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej

0
Podziel się:

Jako przyczynę związkowcy wskazują złamanie zapisów ustawy o Komisji Trójstronnej, zgodnie z którymi do jej posiedzeń dochodzi nie rzadziej niż raz na 2 miesiące.

Związki zawodowe zawiesiły prace w Komisji Trójstronnej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Forum Związków Zawodowych, NSZZ _ Solidarność _ i OPZZ zawiesiły udział swoich przedstawicieli w pracach zespołów problemowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W tej sprawie organizacje przesłały pismo do premiera Donalda Tuska.

_ Ta trudna dla nas decyzja spowodowana jest łamaniem przez rząd obowiązującej w RP ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, a tym samym lekceważeniem przez stronę rządową dialogu społecznego i organizacji partnerów społecznych, reprezentujących wobec rządu kilkumilionową rzeszę pracowników _ - napisali związkowcy do premiera w liście, który przekazany został mediom.

List podpisany został przez: przewodniczącego FZZ Tadeusza Chwałkę, przewodniczącego NSZZ _ Solidarność _ Piotra Dudę i przewodniczącego OPZZ Jana Guza.

Jako przyczynę podjęcia tej decyzji związkowcy wskazują złamanie zapisów ustawy o Komisji Trójstronnej, zgodnie z którymi do posiedzeń Komisji dochodzi w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na 2 miesiące, a za ich zwoływanie odpowiedzialny jest przewodniczący Komisji wyznaczony przez premiera. Tymczasem - jak wskazują - do ostatniego posiedzenia Prezydium Trójstronnej Komisji doszło 27 czerwca 2011 r., a posiedzenie plenarne 11 lipca.

_ Zatem do dnia dzisiejszego powinny odbyć się co najmniej cztery posiedzenia Prezydium i trzy posiedzenia plenarne Trójstronnej Komisji. Nieodbywanie wymaganych prawem posiedzeń odbieramy jako zawieszenie udziału strony rządowej w pracach Trójstronnej Komisji _ - napisano w liście.

_ Jednocześnie ten sam rząd i jego ministrowie serwują nam kontrowersyjne propozycje reform (np. podniesienie wieku emerytalnego) bez przeprowadzenia rzetelnej merytorycznej dyskusji z przedstawicielami milionów polskich pracowników - reprezentatywnych organizacji związkowych. Notorycznie łamane są przez rząd przepisy ustawy o związkach zawodowych, w zakresie terminów przewidzianych na konsultacje przedkładanych nam projektów ustaw i rozporządzeń. Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oczekuje od prezesa Rady Ministrów spotkania się w tej sprawie z członkami Prezydium Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i tym samym wznowienia dialogu społecznego _ - podsumowano w liście do premiera.

Wczoraj przedstawiciele OPZZ, NSZZ _ Solidarność _ oraz Forum Związków Zawodowych poinformowali, że jeśli rząd nie rozpocznie dialogu społecznego, to związki zawodowe zorganizują ogólnopolskie akcje protestacyjne. Do protestów może dojść w czasie Euro 2012. Powodem - jak argumentowali - jest brak dialogu społecznego ze strony rządu m.in. w sprawach zmian w systemie emerytalnym dotyczących zrównania i wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67. roku życia. Już w przyszłym tygodniu związkowcy mogą wysłać list do szefa UEFA Michela Platiniego, informując go o planowanych akcjach w czasie Euro 2012.

Czytaj więcej o postulatach związkowców
Chcą zmusić rząd do ustępstw. Wiedzą jak? Piotr Duda ocenił, że problemem w dialogu związku z rządem jest brak jasnego stanowiska Rady Ministrów w sprawie przewodniczącego Komisji Trójstronnej.
Guz: Pawlak się zniechęcił, a Tusk nas unika Przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz źle ocenia sytuację w Komisji Trójstronnej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)