Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Związkowcy do pracodawców: dajcie pracownikom odetchnąć w upały!

86
Podziel się:

Rada OPPZ województwa mazowieckiego zaapelowała do firm o skracanie czasu pracy pracownikom ze względu na panujące upały. Oraz postuluje dodatkowe dni wolne od pracy, ze względu na panujący skwar.

OPZZ apeluje także, aby to instytucje publiczne dały dobry przykład i skróciły swoim pracownikom czas pracy w trakcie, gdy żar leje się z nieba.
OPZZ apeluje także, aby to instytucje publiczne dały dobry przykład i skróciły swoim pracownikom czas pracy w trakcie, gdy żar leje się z nieba. (Jacek Dominski)

Rada OPPZ województwa mazowieckiego zaapelowała do firm o skracanie czasu pracy pracownikom ze względu na panujące upały. Postuluje także dodatkowe dni wolne od pracy, ze względu na panujący skwar.

Płatne dni wolne od pracy miałyby przysługiwać pracownikom, gdy temperatura w zakładzie pracy przekracza 28 stopni. Pracownicy argumentują, że praca podczas upałów jest mniej wydajna i może źle wpływać na zdrowie pracowników. Ponadto wiąże się z większym stresem oraz obniżeniem bezpieczeństwa, zarówno pracowników, jak i odbiorców usług firmy. Chodzi zwłaszcza o branże budowlaną, gastronomię i rolnictwo.

Zobacz także: Fala upałów nad Polską

„Jednocześnie przypominamy o obowiązku zapewnienia nieodpłatnie przez pracodawcę zimnych napojów, gdy temperatura w pomieszczeniach pracy przekracza 28 stopni, a na otwartej przestrzeni 25 stopni. Napoje powinny być dostępne w ilości zaspokajającej potrzeby zatrudnionych. Pamiętajmy, że za zignorowanie przepisów grozi grzywna od 1 do 30 tys. zł” – piszą związkowcy.

Należy pamiętać, że podobne regulacje obowiązują także w czasie, gdy panują ekstremalnie niskie temperatury. Pracodawca musi wtedy m.in. zapewnić dostęp do ciepłego pomieszczenia o temperaturze co najmniej 16 stopni, pracodawca musi też zapewnić nieodpłatne posiłki w postaci jednego gorącego dania i napojów. Dania powinny zawierać około 50-55 procent węglowodanów, 30-35 procent tłuszczów, 15 procent białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal.

OPZZ apeluje także, aby to instytucje publiczne dały dobry przykład i skróciły swoim pracownikom czas pracy w trakcie, gdy żar leje się z nieba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(86)
Imigrant
6 lat temu
Niech matka natura zaplaci. Czy was ludzie porabalo. Powiedzcie to ludziom co w hucie pracują. Za gorąco
piotr
6 lat temu
Powiedzcie kto to będzie przestrzegał ......... piszę tylko tyle , bo większość ludzi się nie poskarży gdyż pracują u prywaciarzy i boją sie stracić pracę ....Kontrole by musiały być z nie nacka ,a nie z informowaniem zakładu jak do tej pory....wiecie ile ludzi pracuje w upały zamiast krócej to dłużej po 10 , 12 i więcej godz.....Także te postulaty dotyczą garstki ludzi ..pozdrawiam
Aśka
6 lat temu
Tak dadzą odpocząć trzeba pracować na nierobów co biorą 500+ i na Ukraińców bo oni więcej w robocie przesiedzą zanich trzeba pracować bo nie znają języka i nie wiedzą co mają robić,a ja sobie biorę wolne od 14 sierpnia do 19 i jadę z rodziną wypocząć nad morze
Sylwia
6 lat temu
Ja też pracuje w przedszkolu w sali 30 stopni. Gdzie jakieś kontrole!!?
Beata
6 lat temu
Pracuję w przedszkolu. Temperatura w sali około 30 stopni. Piję z dziećmi wodę z kranu. Mam iść wcześniej do domu? Dziś w grupie miałam 26 dzieci😆, bo rodzice pracują. Są wakacje i przedszkola pełni dyżury. Praca jest cięższa niż w ciągu roku szkolnego, bo nie ma wspomagania na niepełnosprawne dzieci.
...
Następna strona