Notowania

prywatyzacja energi
14.10.2010 16:23

Związkowcy z Grupy Energa szykują protest

Oczekują oferty lepszych warunków pracy jeszcze przed możliwym przejęciem przez PGE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(media.energa.pl)

Związki zawodowe w Grupie Energa planują kolejny spór zbiorowy z władzami firmy i negocjacje w sprawie najważniejszych spraw pracowniczych na 2011 roku. Związkowcy chcą w ten sposób zabezpieczyć prawa pracowników w Grupie, która może niebawem zmienić właściciela.

29 września zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał ze Skarbem Państwa umowę zakupu akcji spółki Energa. Grupa zaoferowała za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Zgodę na tę transakcję musi wydać jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak powiedział przewodniczący _ Solidarności _ w firmie Energa Roman Rutkowski, w czwartek związki zawodowe działające w Grupie postanowiły, że już teraz, nie czekając na formalną zmianę właściciela, chcą wejść z władzami Energi w spór zbiorowy dotyczący ustalenia na 2011 rok najważniejszych spraw pracowniczych. Zaznaczył, że ostateczną decyzję w tej sprawie poprzedzą konsultacje z należącymi do związków pracownikami. Konsultacje mają być przeprowadzone w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Grupa Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Posiada m.in. elektrownię konwencjonalną Ostrołęka oraz 45 elektrowni wodnych. Jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, ma około 17-proc. udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.
_ - Jeśli dojdzie do wejścia w ten spór, to chcielibyśmy w jego ramach ustalić np. sprawę podwyżek płac i ewentualnych restrukturyzacji w 2011 roku oraz inne szczegóły ważne dla pracowników _ - powiedział Rutkowski. Dodał, że byłoby to swoiste _ zabezpieczenie _ najważniejszych spraw pracowniczych na przyszły rok _ na okoliczność przejęcia Energi przez nowego inwestora _.

Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska nie chciała komentować zapowiedzi w sprawie sporu. _ Nie mamy na ten temat żadnych oficjalnych informacji od przedstawicieli związków zawodowych _ - zaznaczyła.

W lipcu 2009 roku związki zawodowe działające w firmie Energa weszły z władzami firmy w spór zbiorowy, który zakończył się podpisaniem protokołu rozbieżności i serią akcji strajkowych. W czwartek związkowcy ustalili, że kolejny strajk odbędzie się w drugiej połowie listopada.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/t112149.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ure;chce;wiedziec;za;ile;firmy;chca;sprzedawac;nam;prad,41,0,688425.html) URE chce wiedzieć, za ile firmy chcą sprzedawać nam prąd Urząd Regulacji Energetyki chce poznać taryfy na 2011 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/energa;zarobila;juz;545;mln;zl,66,0,687682.html) Energa zarobiła już 545 mln zł Zysk netto grupy Energa po ośmiu miesiącach 2010 roku wynosi 545 mln zł, EBITDA 1,025 mld zł, a przychody 5,89 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/gieldowe;spolki;energetyczne;nie;bedzie;wielkiej;hossy,125,0,686461.html) Giełdowe spółki energetyczne: Nie będzie wielkiej hossy Branża energetyczna największe spadki na giełdzie ma już za sobą.
Tagi: prywatyzacja energi, pge, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz