Notowania

pkn
11.03.2010 16:17

Związkowcy z PKN Orlen żądają podwyżek

Zarząd deklaruje gotowość do rozmów. Ale podkreśla, że nie może spełnić postulatów załogi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(orlen.pl)

*Trzy największe związki zawodowe działające w PKN Orlen weszły w spór zbiorowy z zarządem spółki w sprawie podwyżek płac w 2010 r. Zarząd deklaruje gotowość do rozmów.*

W spór zbiorowy weszły: Organizacja Międzyzakładowa NSZZ _ Solidarność _ PKN Orlen, Międzyzakładowy Związek Branżowy PKN Orlen oraz Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego PKN Orlen. Jak poinformowali szefowie tych związków, głównym powodem tej decyzji było wydane przez zarząd płockiego koncernu 10 marca zarządzenie, że w 2010 r. nie wzrośnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie w spółce.

Związki zapowiadają, iż w razie niepowodzenia dalszych negocjacji, podejmą działania przewidziane w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, do strajku włącznie. Zarząd deklaruje gotowość do rozmów, zastrzegając, iż w obecnej sytuacji ekonomicznej nie może spełnić dotychczasowych postulatów płacowych.

[

PKN Orlen nie zamierza wypłacać dywidendy ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pkn;orlen;nie;zamierza;wyplacac;dywidendy,33,0,598049.html )

_ - Jeżeli pracodawca podejmie decyzję, że chce negocjować, to będziemy rozmawiali. Jeżeli nie będzie rezultatu, to będziemy działać, nie ukrywam, że włącznie z akcją strajkową _ - powiedział przewodniczący związku branżowego w PKN Orlen Ryszard Maliszewski.

Dodał, iż związek oczekuje na rozmowy z zarządem do 19 marca. Przypomniał zarazem, iż w 2009 r. w płockim koncernie nie było podwyżek płac.Maliszewski podkreślił, że problem podwyżek, których obecnie zarząd odmawia, dotyczy nie tylko pracowników PKN Orlen, ale także spółek zależnych, do których w latach ubiegłych w ramach restrukturyzacji przeszli pracownicy płockiego koncernu.

W przekazanym przez biuro prasowe PKN Orlen stanowisku napisano, iż zakończone 9 marca negocjacje płacowe _ były prowadzone przez obie strony z wolą dojścia do porozumienia, jednak skala rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami związków zawodowych a możliwościami pracodawcy, nie pozwoliła wypracować wspólnego stanowiska _.

Podkreślono, że wydanie zarządzenia określającego przyrost przeciętnego wynagrodzenia w 2010 r. na poziomie 0 proc. _ nie zamyka możliwości dalszego dialogu i pracodawca jest gotów do kontynuowania dyskusji z partnerem społecznym _.

_ - Sytuacja makroekonomiczna jest dla branży naftowej wciąż trudna i osiągnięcie pożądanego poziomu zysku w 2010 r. będzie dużym wyzwaniem dla firmy. _
[

PKN Orlen zainwestuje 1,4 mld złotych ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/pkn;orlen;zainwestuje;1;4;mld;zlotych,7,0,596743.html )

_ _

_ W poczuciu odpowiedzialności w podejmowaniu nowych zobowiązań finansowych zarząd uznał, iż w obecnej sytuacji ekonomicznej konieczne jest utrzymanie dyscypliny budżetowej. Dlatego też spełnienie oczekiwań strony związkowej, w zaproponowanej wysokości i kształcie, nie jest możliwe _ - napisano w komentarzu przekazanym przez biuro prasowe PKN Orlen.

Z nieoficjalnych informacji, uzyskanych ze źródeł zbliżonych do negocjacji płacowych w PKN Orlen wynika, iż w końcowej fazie rozmów związki proponowały podwyżkę w wysokości 360 do 450 zł i dwie jednorazowe nagrody po 500 lub 600 zł (różnice w kwotach w zależności od postulatów poszczególnych organizacji związkowych), natomiast zarząd proponował podwyżkę w wysokości 130 zł i dwie nagrody w wysokości po 500 zł, jednak potem wycofał się z tej propozycji.

Nie jest wykluczone, że do ponownego spotkania związków i zarządu PKN Orlen w sprawie negocjacji płacowych dojdzie we wtorek, 16 marca. Obecnie trwają ustalenia w tej sprawie.

W 2009 r. związki zawodowe wynegocjowały z zarządem płockiego koncernu, iż z uwagi na sytuację ekonomiczną, nie będzie podwyżek płac, będą natomiast jednorazowe świadczenia pieniężne dla pracowników na łączną kwotę 5,5 tys. zł, które nie obejmą jednak wyższej kadry menedżerskiej.

* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pkn, rch, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz