Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Związkowcy z "S" o szczegółach wrześniowego protestu

0
Podziel się:

Przez Warszawę na Rondo de Gaulle'a przejdą trzy manifestacje.

Związkowcy z "S" o szczegółach wrześniowego protestu
(Adam Grabowski/REPORTER)
bEChndzF

W sobotę 14 września w Warszawie odbędzie się największa od 1989 r. manifestacja - zapowiada rzecznik prasowy NSZZ Solidarność. Od środy 11 do soboty 14 września w Warszawie protestować będą związkowcy niezadowoleni z polityki rządu.

Po spotkaniu sztabu protestacyjnego _ Solidarności _ Lewandowski powiedział PAP, że zaplanowana na sobotę 14 września kulminacja protestu zgromadzi najwięcej osób od 1989 r.

Przez Warszawę na Rondo de Gaulle'a przejdą trzy manifestacje, które zbiorą się i wyruszą z błoń Stadionu Narodowego, z Placu Defilad przed pałacem Kultury i Nauki oraz ze skweru przed Sejmu, gdzie wcześniej przez trzy dni będą trwały protesty związkowców. _ Trzy manifestacje spotkają się pod palmą i wspólnie przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie zaplanowaliśmy finał akcji i kulminację naszego protestu _ - powiedział w piątek Lewandowski.

bEChndzH

_ To najbardziej prawdopodobne miejsca, które znajdą się we wniosku do władz miasta, informującym o planowanym zgromadzeniu _ - zapowiedział.

_ Spodziewamy się, że będzie to ogromna manifestacja, zaryzykuję nawet tezę wynikającą z otrzymywanych już sygnałów i z naszych obliczeń, że będzie to najprawdopodobniej największa manifestacja, jaka była zorganizowana po 1989 r. _ - dodał. Nie podał spodziewanej liczby uczestników.

Zaznaczył, że oprócz uczestniczących w związkowym proteście trzech central - _ Solidarności _, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych wezmą udział wszyscy, którzy podpisują się pod hasłem protestów - _ Dość lekceważenia społeczeństwa _. Swój udział deklarują już Kluby Gazety Polskiej - poinformował rzecznik związku.

_ Głównym naszym postulatem jest odwołanie rządu Donalda Tuska _ - podkreślił rzecznik _ Solidarności _.

bEChndzN

Jak podał Lewandowski, poprzedzające manifestację pierwsze trzy dni protestu, to różne zdarzenia uliczne. Pierwszego dnia protestu 11 września mają się odbyć branżowe demonstracje przed sześcioma resortami. _ Będziemy m.in. przed ministerstwami gospodarki, pracy, skarbu, zdrowia _ - wyliczył.

W drugim dniu, w obozowisku przed Sejmem, zostaną przeprowadzone spotkania i debaty merytoryczne na temat postulatów związkowców m.in. z udziałem ekspertów. Trzeci dzień - piątek ma mieć otwartą formułę Hyde Parku i wydarzeń ulicznych. _ Będziemy dziękowali panu premierowi Donaldowi Tuskowi za 300 dni jego rządu - tak się składa, że ten +jubileusz+ przypada 13 września _ - mówił PAP Lewandowski.

Związkowcy z _ S _, OPZZ i FZZ planują protest przeciwko uchwalonym przez parlament i podpisanym przez prezydenta zmianom w kodeksie pracy wydłużającym okres rozliczeniowy czasu pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego. Będą też protestować przeciw brakowi uczciwego dialogu społecznego

FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska; domagają się też odejścia przewodniczącego Komisji Trójstronnej Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego dymisji z funkcji ministra pracy i polityki społecznej.

bEChndzO

W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mający koordynować zaplanowane na wrzesień protesty. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zapowiedział, że postulatem - oprócz spraw pracowniczych - będzie zmiana konstytucji w części dotyczącej referendów krajowych i samej ustawy dotyczącej referendów.

Wspólna akcja będzie przebiegała pod hasłem _ Dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie dni protestu _.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/49/m203313.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;zapowiadaja;protest,2,0,1344258.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nie będziemy uwiarygadniać premiera"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m265003.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/placa;minimalna;w;polsce;nie;osiagnieto;porozumienia,52,0,1309748.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie dogadali się w sprawie podwyżki. Co dalej?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m208564.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zadanie;solidarnosci;to;radykalizacja;zachowan,16,0,1277456.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Piechociński: Nie wolno stawiać terminów
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/90/m255834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest;zwiazkowcow;w;katowicach;byl;z;nimi;kukiz,124,0,1217660.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Górnik Tuska się nie boi i kilofem...."
bEChndAi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)