Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Zwolnienia podatkowe. Amerykańscy żołnierze z nowymi uprawnieniami

0
Podziel się:

Bez płacenia podatków na swój prywatny użytek mogą sprowadzić do Polski samochód, łódkę czy używki. To efekt zmian w prawie, które wprowadza Ministerstwo Finansów.

Zwolnienia podatkowe. Amerykańscy żołnierze z nowymi uprawnieniami
(Robert Kulig/WP)

Ministerstwo Finansów bezproblemowo umożliwia im sprowadzenie alkoholu czy papierosów. Dotąd mogli oni do Polski bez płacenia podatków ściągnąć jeden samochód, gokarta czy nawet żaglówkę. Przepisy właśnie uzupełniono.

Na początku kwietnia zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministerstwa Finansów. Wymienia ono dokładnie co będzie mógł sobie przebywający w Polsce na misji amerykański żołnierz sprowadzić i nie zapłacić za to podatku. W dokumencie zapisano, że na własny użytek każdy dorosły "członek sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i personelu cywilnego" może przywieźć do nas meble, jeden samochód, motocykl, gokart oraz skuter.

Dodatkowo na jedną rodzinę przypada dodatkowo przyczepka towarowa, łódź lub żaglówka, a także przyczepa kempingowa. Jak uszczegółowiono, rzeczy te można sprowadzić w rok od zamieszkania w Polsce.

Nowe prawo jedynie zwiększa liczbę osób, które mogą bez płacenia sprowadzać do Polski produkty akcyzowe - amerykańscy żołnierze za powyższe nie musieli płacić podatków już wcześniej. Dotąd przepisy obejmowały żołnierzy NATO, którzy przebywają u nas w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (Niemcy i Duńczycy) czy Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy. Co ciekawe ci mogą sprowadzić aż dwa samochody, a żołnierze US Army tylko jeden.

Nowością dla amerykańskich żołnierzy przebywający w naszym kraju będzie możliwość sprowadzenia bez płacenia podatków 10 litrów wódki, 90 litrów wina (z czego maksymalnie 60 to wino musujące), 110 litrów piwa oraz 20 litrów produktów pośrednich, czyli na przykład gotowych drinków czy wermutu.

Jeśli żołnierz będzie chciał zapalić, to także przysługuje mu prawo do bezproblemowego sprowadzenia 800 papierosów, 400 cygaretek czy 200 cygar. Te same limity dotyczą każdej dorosłej osoby z jego rodziny. MF w rozporządzeniu zaznacza jednak, że produkty te nie mogą zostać sprzedane w naszym kraju przez okres trzech lat od ich sprowadzenia. Podobne udogodnienia dotyczą także pracowników firm, które mają współpracować z amerykańskim wojskiem w Polsce.

Kto skorzysta z nowego prawa? Nie dotyczy ono na przykład żołnierzy przejeżdżających przez nasz kraj w ramach akcji "Dragoon Ride" (zobacz zdjęcia z przejazdu). Objęci nim będą natomiast członkowie Batalionu Ochrony Bazy Systemu Obrony Przed Rakietami Balistycznymi, czyli Amerykanów stacjonujących w Redzikowie koło Słupska. Docelowo dopiero co formowana jednostka liczyć ma ok. 500 żołnierzy i osób obsługi technicznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Główny ekonomista Ministerstwa Finansów zwolennikem 16 proc. VAT-u - _ Gdy Polska wyjdzie z procedury nadmiernego deficytu, warto będzie zacząć dyskusję na temat dalszego obniżania podatków _- twierdzi Ludwik Kotecki.
Podatek od energii jednak nie zastąpi VAT Szwajcarzy opowiedzieli się przeciwko propozycji radykalnej proekologicznej reformy podatkowej.
Od nowego roku zmiany w podatku VAT m.in. dla usług telekomunikacyjnych Najwyższa stawka obowiązuje na Węgrzech a najniższa w Luksemburgu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)