Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie z PIT na drugie mieszkanie. To dopuszczalne - potwierdza wyrok NSA

21
Podziel się:

Mężczyzna kupił mieszkanie, które było jego drugim lokum. Fiskus i Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdziły, że nie przysługuje na nie ulga na cele mieszkaniowe. Innego zdania jest Naczelny Sąd Administracyjny.

Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł, że fiskus nie może wybiórczo traktować oświadczenia podatnika
Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł, że fiskus nie może wybiórczo traktować oświadczenia podatnika (resket, Shutterstock)

Jak informuje "Rzeczpospolita", to decyzja, która może być korzystna dla tysięcy Polaków.

Urzędnicy upierają się przy wykładni, że podatnik musi zabezpieczać własne cele mieszkaniowe, aby korzystać z ulgi przy opodatkowanej sprzedaży nieruchomości.

Tak było w przypadku sprawy rozpatrywanej przez NSA. Podatnik w grudniu 2013 r sprzedał nieruchomość - jeszcze przed upływem pięciu lat od nabycia. Złożył zeznanie podatkowe, w którym skorzystał z przepisu pozwalającego na niepłacenie podatku od opodatkowanej sprzedaży od nieruchomości. Jest tak, gdy zyski z transakcji są w odpowiednim czasie wydane na własne cele mieszkaniowe.

"Rzeczpospolita" informuje, że mężczyzna przeznaczył pieniądze ze sprzedaży na zakup mieszkania oddalonego o 50 km od miejsca zamieszkania - w miejscu, w którym pracuje.

Zobacz także: Zobacz: Pleśń w pierwszych rządowych mieszkaniach. "Dostarczaliśmy tylko pieniądze"

Podatnik tłumaczył, że był czas, w którym sam mieszkał w lokalu. Był również okres, kiedy wynajmował mieszkanie. Nie wyklucza, że do mieszkania wprowadzi się kiedyś córka - możliwe również, że ze względu na sytuację życiową będzie musiał je wynająć.

Fiskus ocenił, że przebywanie w mieszkaniu przez pewien okres i udostępnienie go innym osobom nie świadczy o zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Tak samo stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Inaczej sprawę potraktował Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł, że fiskus nie może wybiórczo traktować oświadczenia podatnika.

Zwolnienia nie przekreśla to, że mężczyzna sporadycznie mieszka w lokalu, a nawet krótkoterminowy najem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
Cris
4 lata temu
Pytanie do eksperta. Czy jeżeli sprzedam działkę, którą w styczniu 2017 "nabyłem" przy zniesieniu współwłasności przed upływem 5 lat to mogę pieniądze uzyskane z jej sprzedaży przeznaczyć na całkowite spłacenie kredytu zaciągniętego na budowę domu na innej działce i nie zapłacę wówczas podatku ?
Prawda czasu ...
4 lata temu
Willa na Żoliborzu zaspokaja potrzeby mieszkaniowe Prezesa. Natomiast willa z lewej i willa z prawej - wynajmowane przez PiS W CELU ZAPEWNIENIA OCHRONY I BEZPIECZEŃSTWA Prezesa - nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych, a tylko "zwyczajna" potrzebę bezpieczeństwa dyktatora. Nie ma zwolnień podatkowych. Pełną stawkę płaci partia PiS. Z pieniędzy podatników.
andrzej
4 lata temu
A jakbym sprzedał swoje mieszkanie i kupił 2 małe . Jedno gdzie pracuję w tygodniu a drugie 200 kilometrów dalej gdzie wypoczywam przez weekend to przysługuje mi ulga ? czy to jest zaspokojenie moich potrzeb mieszkaniowych ? czy nadmierny luksus od którego muszę płacić podatek ?
emeryt
4 lata temu
No i co z tego. Jak władza będzie chciała to nie uzna wyroku. Robią to od dwóch lat, i co im zrobicie? Nic.
aa aa
4 lata temu
Zamiast reformy sądownictwa proponują ZNIESIENIE ochrony w sądach. Sędziowie na pewno zaczną sądzić sprawiedliwie wiedząc że w sądzie nie ma policjantów i ochroniarzy .
...
Następna strona