Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek a sprzedaż nieruchomości. Jak rozliczyć PIT?

0
Podziel się

Podatek od sprzedaży mieszkania zależy od kilku czynników. W niektórych przypadkach można całkowicie uniknąć tej opłaty.

Podatek a sprzedaż nieruchomości. Jak rozliczyć PIT?
(Sherwood CC, Flickr (CC BY 2.0))
bDZqEYZN

Sprzedajesz mieszkanie lub dom? W większości przypadków musisz rozliczyć taką transakcję z fiskusem. Podatek od odpłatnego zbytku nieruchomości zależy jednak od kilku czynników. W niektórych przypadkach może się okazać, że nie trzeba oddawać części pieniędzy, ani wypełniać deklaracji PIT.

Aktualizacja: 09.03.2017 r.

Dla przypomnienia, podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) należy zapłacić w przypadku uzyskania przychodu z: udziału w nieruchomości lub jej sprzedaży (całej lub części), spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu mieszkaniowego lub użytkowego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów.

[Podatek od sprzedaży nieruchomości](https://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/podatek-a-sprzedaz-nieruchomosci-jak,86,0,2011990.html). Kiedy nie trzeba płacić?

bDZqEYZP

Wobec każdego z wyżej wymienionych przypadków obowiązuje zasada znosząca opodatkowanie. Zawsze po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym została kupiona nieruchomość lub prawo majątkowe, dochód i przychód stają się wolne od należności PIT. Zatem, jeżeli chcesz sprzedać działkę kupioną w 2011 roku z domem (jako częścią składową działki) zbudowanym w 2013 roku, nie musisz już płacić podatku.

Data kupienia (wybudowania) ma także wpływ na rodzaj PIT, jego wysokość oraz zasady korzystania z ulg podatkowych. Majątek nieruchomy uzyskany po 1 stycznia 2009 roku podlega opodatkowaniu 19 proc. od dochodu, czyli od przychodu ze sprzedaży pomniejszonego o koszty tej sprzedaży oraz koszty nabycia i wytworzenia (np. nakłady, które podniosły wartość nieruchomości).

Planujesz sprzedaż mieszkania zakupionego w 2014 roku? Na zniesienie obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym trzeba poczekać do 2019 roku. Jest jednak inne wyjście.

bDZqEYZV

Potrzebujesz pieniędzy na budowę domu lub remont lokalu? Możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej i pokryć wydatki na własne cele mieszkaniowe. Wystarczy w ciągu dwóch lat (od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż) udokumentować wydanie przychodu z nieruchomości np. na spłatę kredytu hipotecznego, remont mieszkania czy nabycie gruntu pod budowę.

Wypełnij deklarację PIT-39

Jeśli z sukcesem wydasz całą zarobioną kwotę, zysk ze sprzedaży mieszkania przestanie podlegać podatkowi. Dane o dochodach zwolnionych z tego obowiązku ze względu na zastosowaną ulgę (bez względu na to czy została zrealizowana czy dopiero będzie) należy zadeklarować w zeznaniu PIT-39, po zakończeniu roku podatkowego.

bDZqEYZW

W przypadku nie korzystania z ulgi mieszkaniowej, w tym samym formularzu trzeba przedstawić dochody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz podatek PIT, jednocześnie wpłacając należność. Jeśli w zeznaniu będą potrzebne jakiekolwiek zmiany (np. przychód nie zostanie przeznaczony na deklarowane cele mieszkaniowe), wówczas należy złożyć korektę i zapłacić zaległy podatek wraz z ewentualnymi odsetkami, naliczanymi od następnego dnia po upływie terminu płatności.

bDZqEZaq
porady
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)