Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podatek od darowizny. Zobacz, kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od darowizny. Zobacz, kiedy trzeba go zapłacić

Fot. Shutterstock/Aleksei Potov

Upominki komunijne, drogocenne prezenty ślubne czy po prostu gotówka przekazywana na konkretny cel. Wszystko to jest darowizną, od której trzeba zapłacić podatek. Jego wysokość zależy od wartości otrzymanych środków i relacji, jaka łączy nas z darczyńcą. Stawki wahają się od 3 do nawet 20 proc.

Zgodnie z przepisami, otrzymanie darowizny w jakiejkolwiek formie niesie za sobą konsekwencje podatkowe. Tak, to właśnie obdarowany ma obowiązek przekazania części pieniędzy na konto urzędu skarbowego. Sytuacja komplikuje się w przypadku prezentów rzeczowych. Kwotę musimy oszacować zgodnie z aktualną wartością rynkową przedmiotów.

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny

Należność wobec fiskusa odprowadza się od nadwyżki ponad limit ustalony dla jednej z trzech grup podatkowych. O czym warto pamiętać? Narzucone progi dotyczą darowizn od tej samej osoby w okresie ostatnich pięciu lat. Kwoty należy więc zsumować. Jeśli nie przekraczają określonych wysokości, podatku nie trzeba płacić.

Czym są grupy podatkowe? Chodzi o rodzaj relacji, jaka łączy obdarowanego z osobą, która wręczyła darowiznę. I tak, do I grupy należą: małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym, zięć i synowa oraz teściowie. Kwota wolna od podatku w tym przypadku wynosi 9637 zł.

Do II grupy zaliczają się natomiast m.in. zstępni rodzeństwa oraz rodzeństwo: małżonków, rodziców (ciocie i wujkowie), zstępnych, małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa. Obdarowani spośród tej listy nie muszą płacić podatku, dopóki wartość darowizny nie wyniesie 7276 zł. III grupa obejmuje pozostałe osoby (m.in. "przyszywaną" rodzinę i znajomych) i gwarantuje najniższą kwotę wolną od podatku - 4902 zł.

Nie tylko podatek, ale i formalności

W sytuacji, gdy suma darowizn otrzymanych od jednej osoby w ciągu 5 lat osiągnie wyznaczony limit, obdarowany musi zapłacić podatek. Jego wysokość waha się od 3 do 20 proc. Fiskus ustala kwotę do zapłaty i informuje podatnika o podjętej decyzji. Od tego momentu, osoba zobowiązana ma 14 dni na spłatę należności z tytułu spadków i darowizn.

To jednak nie wszystko. Obdarowany musi też pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej. Ma na to miesiąc od daty otrzymania kosztownego prezentu czy określonej sumy pieniędzy. W tym celu wypełni formularz SD-3 i dostarczy go do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Może to zrobić na druku papierowym lub w formie elektronicznej. Razem z dokumentem przekaże również potwierdzenia otrzymanych dóbr materialnych.

Zwolnienie z podatku dla członków najbliższej rodziny

Daniną dla skarbówki nie muszą sobie zawracać głowy osoby, które darowiznę otrzymały np. od rodziców czy dziadków. Wystarczy, że należą do pierwszej grupy podatkowej (jako członkowie najbliższej rodziny), a nie oddadzą urzędowi ani złotówki. W tym przypadku, zwolnienie od podatku przysługuje nawet po przekroczeniu limitu 9637 zł. Przy wyższych kwotach powstaje za to inny obowiązek, który należy spełnić. Chodzi o niezbędne formalności.

Podatku nie zapłacimy pod jednym warunkiem. W ręce naczelnika właściwego urzędu skarbowego musi trafić zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Przydatny będzie druk SD-Z2. Na jego złożenie, obdarowany ma sześć miesięcy od momentu osiągnięcia sumy przekraczającej próg. Jeśli się spóźni, zobowiązanie ureguluje tak samo, jak w przypadkach darowizn od dalszej rodziny.

Czytaj także
Polecane galerie
andrzej
2018-06-22 23:07
A co to za suma? 4000 zł czy nawet 10000.,wolna od podatku.Cała wartość majątku ,czy spadku,przekazana z ojca na syna powinna być zwolniona od jakiego kolwiek podatku.Nikt nie wspomina bo i po co ,że zapłacimy dwa razy za ten sam spadek darowiznę np.mieszkanie.
I tak
pierwszy zapłacimy ,że się wzbogacilyśmy
drugi,że sprzedamy to mieszkanie przed upływem 5 lat.
To ile razy płacimy podatek?Urzędu Skarboewgo nie interesuje ,że mamy 90 lat i pięcioletni okres ma się nijak do wynikłej sytuacji.
marad
2018-01-12 20:40
A po kiego te informacje zamiast merytorycznego wyjaśnienia: złóż SDZ2 i nie płacisz(wstępni izstępni)
al
2017-12-28 19:37
:Jak można stosować ustawę z 1983roku? przecież wtedy rządziła,, pzpr" przestępcza organizacja o charakterze zbrojnym,to jak można nadal stosować prawa ustanowione wówczas?
Pokaż wszystkie komentarze (10)