Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Podatek od darowizny. Zobacz, kiedy trzeba go zapłacić

10
Podziel się:

Upominki komunijne, drogocenne prezenty ślubne czy po prostu gotówka przekazywana na konkretny cel. Wszystko to jest darowizną, od której trzeba zapłacić podatek.

Podatek od darowizny. Zobacz, kiedy trzeba go zapłacić
(Shutterstock/Aleksei Potov)
bEKDuurp

Jego wysokość zależy od wartości otrzymanych środków i relacji, jaka łączy nas z darczyńcą. Stawki wahają się od 3 do nawet 20 proc.

Zgodnie z przepisami, otrzymanie darowizny w jakiejkolwiek formie niesie za sobą konsekwencje podatkowe. Tak, to właśnie obdarowany ma obowiązek przekazania części pieniędzy na konto urzędu skarbowego. Sytuacja komplikuje się w przypadku prezentów rzeczowych. Kwotę musimy oszacować zgodnie z aktualną wartością rynkową przedmiotów.

Obowiązek podatkowy w przypadku darowizny

Należność wobec fiskusa odprowadza się od nadwyżki ponad limit ustalony dla jednej z trzech grup podatkowych. O czym warto pamiętać? Narzucone progi dotyczą darowizn od tej samej osoby w okresie ostatnich pięciu lat. Kwoty należy więc zsumować. Jeśli nie przekraczają określonych wysokości, podatku nie trzeba płacić.

bEKDuurr

Czym są grupy podatkowe? Chodzi o rodzaj relacji, jaka łączy obdarowanego z osobą, która wręczyła darowiznę. I tak, do I grupy należą: małżonkowie, zstępni (np. dzieci, wnuki), wstępni (np. rodzice, dziadkowie), rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym, zięć i synowa oraz teściowie. Kwota wolna od podatku w tym przypadku wynosi 9637 zł.

Do II grupy zaliczają się natomiast m.in. zstępni rodzeństwa oraz rodzeństwo: małżonków, rodziców (ciocie i wujkowie), zstępnych, małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa. Obdarowani spośród tej listy nie muszą płacić podatku, dopóki wartość darowizny nie wyniesie 7276 zł. III grupa obejmuje pozostałe osoby (m.in. "przyszywaną" rodzinę i znajomych) i gwarantuje najniższą kwotę wolną od podatku - 4902 zł.

bEKDuurx

Nie tylko podatek, ale i formalności

W sytuacji, gdy suma darowizn otrzymanych od jednej osoby w ciągu 5 lat osiągnie wyznaczony limit, obdarowany musi zapłacić podatek. Jego wysokość waha się od 3 do 20 proc. Fiskus ustala kwotę do zapłaty i informuje podatnika o podjętej decyzji. Od tego momentu, osoba zobowiązana ma 14 dni na spłatę należności z tytułu spadków i darowizn.

To jednak nie wszystko. Obdarowany musi też pamiętać o złożeniu deklaracji podatkowej. Ma na to miesiąc od daty otrzymania kosztownego prezentu czy określonej sumy pieniędzy. W tym celu wypełni formularz SD-3 i dostarczy go do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Może to zrobić na druku papierowym lub w formie elektronicznej. Razem z dokumentem przekaże również potwierdzenia otrzymanych dóbr materialnych.

bEKDuury

Zwolnienie z podatku dla członków najbliższej rodziny

Daniną dla skarbówki nie muszą sobie zawracać głowy osoby, które darowiznę otrzymały np. od rodziców czy dziadków. Wystarczy, że należą do pierwszej grupy podatkowej (jako członkowie najbliższej rodziny), a nie oddadzą urzędowi ani złotówki. W tym przypadku, zwolnienie od podatku przysługuje nawet po przekroczeniu limitu 9637 zł. Przy wyższych kwotach powstaje za to inny obowiązek, który należy spełnić. Chodzi o niezbędne formalności.

Podatku nie zapłacimy pod jednym warunkiem. W ręce naczelnika właściwego urzędu skarbowego musi trafić zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych. Przydatny będzie druk SD-Z2. Na jego złożenie, obdarowany ma sześć miesięcy od momentu osiągnięcia sumy przekraczającej próg. Jeśli się spóźni, zobowiązanie ureguluje tak samo, jak w przypadkach darowizn od dalszej rodziny.

bEKDuurS
KOMENTARZE
(10)
andrzej
3 lata temu
A co to za suma? 4000 zł czy nawet 10000.,wolna od podatku.Cała wartość majątku ,czy spadku,przekazana z ojca na syna powinna być zwolniona od jakiego kolwiek podatku.Nikt nie wspomina bo i po co ,że zapłacimy dwa razy za ten sam spadek darowiznę np.mieszkanie. I tak pierwszy zapłacimy ,że się wzbogacilyśmy drugi,że sprzedamy to mieszkanie przed upływem 5 lat. To ile razy płacimy podatek?Urzędu Skarboewgo nie interesuje ,że mamy 90 lat i pięcioletni okres ma się nijak do wynikłej sytuacji.
marad
4 lata temu
A po kiego te informacje zamiast merytorycznego wyjaśnienia: złóż SDZ2 i nie płacisz(wstępni izstępni)
al
4 lata temu
:Jak można stosować ustawę z 1983roku? przecież wtedy rządziła,, pzpr" przestępcza organizacja o charakterze zbrojnym,to jak można nadal stosować prawa ustanowione wówczas?
bEKDuurT
zulka
4 lata temu
Stawki zwolnienia od podatku z tytułu spadków i darowizn nie były podwyższane od roku 1983 , a więc od chwili wejścia w życie ustawy od spadków i darowizn. Tak więc gdy wszystkie ceny towarów idą w górę to rzecz oczywista - niedługo będziemy płacić podatek np. od otrzymanego w prezencie serwisu obiadowego albo kilku kompletów pościeli. Dziwne , że jakoś o tym żaden rząd nie pomyśli, a teraz tym bardziej gdy potrzeba pieniędzy na 500+.
henryk61
4 lata temu
nastepna zlodzejstwo co do darowizn z zagranicy to podatek jest sluszny ale pieniadze ktore zarobilem i opodatkowalem juz raz w kraju nie powinny byc opodatkowane kolejny raz to tak jak karanie kilka razy za to samo nie jest stosowane jak dojde do wladzy to zniose ta danine