Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Kwota wolna od podatku. Co to takiego?

3
Podziel się:

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kwota wolna od podatku w Polsce jest za niska i sprzeczna z konstytucją. Rząd ma stopniowo podwyższyć jej wysokość, ale wciąż nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Kwota wolna od podatku. Co to takiego?
bFfjHGXV

W dalszym ciągu dochód niepodlegający opodatkowaniu wynosi 3091 zł.

Pracownicy, którzy w ciągu roku zarobili mniej niż wynosi kwota wolna od podatku, nie muszą dzielić się pieniędzmi ze skarbówką. Mało kto ma jednak szansę zmieścić się w określonym limicie. Jest on niższy niż wysokość dwóch pensji minimalnych lub jednej średniej krajowej.

Dzięki kwocie wolnej wszyscy płacą niższe podatki, ale jej główną funkcją jest zabezpieczenie osób zarabiających najmniej. Choć w ciągu ostatnich kilku lat zwiększyły się ogólne koszty życia Polaków, a za tym wzrosło średnie wynagrodzenie, wysokość dochodów nie podlegających opodatkowaniu pozostała niezmienna. Od 2009 roku wynosi 3091 zł.

bFfjHGXX

Taka kwota zarobków, przy której nie ma obowiązku odprowadzenia podatku, plasuje Polskę na szarym końcu w szeregu państw europejskich. W Europie kwoty wolne w przeliczeniu na złotówki oscylują w granicach 20-30 tysięcy w przypadku np. Włoch, Grecji, Niemiec czy Danii, a gdzieniegdzie przekraczają nawet 40-50 tysięcy zł (Wielka Brytania, Austria, Cypr, Finlandia).

Nie wszystkie państwa stosują jednak kwoty wolne od podatku. W Holandii i Czechach systemy podatkowe nie przewidują takiego rozwiązania, dlatego pieniędzmi trzeba się dzielić z fiskusem niezależnie od zarobionej kwoty. W zamian za to, podatnicy mają możliwość skorzystania z wielu ulg i odliczeń (np. niższy ZUS w Czechach czy holenderskie rabaty podatkowe), co ostatecznie i tak jest bardzo opłacalne.

Kwota zmniejszająca podatek

Wszystkie osoby, które w ciągu roku zarobiły mniej niż 3091 złotych, są zwolnione z opłacania podatku od osób fizycznych. Mają również prawo do uzyskania zwrotu z urzędu skarbowego, ponieważ w ich imieniu pracodawca odprowadzał w ciągu roku obowiązkowe zaliczki.

Jeśli ktoś uzyskał wyższe dochody, zapłaci podatek pomniejszony o 556,02 zł (18% kwoty wolnej od podatku), czyli o tak zwaną "kwotę zmniejszającą podatek".

bFfjHGYd

Przy dochodzie równym 3091 zł należny podatek wynosi 556,38 zł. Po odjęciu 556,02 zł teoretycznie oddać należy 36 groszy. Kwota podlega jednak matematycznemu zaokrągleniu do zera. W praktyce podatek należy zapłacić dopiero od zarobków w wysokości 3092 zł - wynosi on 54 groszy, czyli 1 zł dla urzędu skarbowego (po zaokrągleniu).

Kto może skorzystać z kwoty wolnej od podatku?

*Kwota wolna od podatku *przysługuje podatnikom, którzy opodatkowują dochody podatkiem wyliczanym według skali podatkowej o dwóch progach dochodowych (zarobki do 85528 zł - 18%, zarobki powyżej 85528 zł - 32%).

Nie skorzystają osoby, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej, ryczałtu lub za pośrednictwem podatku liniowego (w wysokości 19% niezależnie od poziomu osiąganych dochodów).

bFfjHGYe

Podatek można pomniejszyć miesięcznie o 46,33 zł (1/12 kwoty wolnej) lub dokonując rozliczenia rocznego, dzięki któremu można odzyskać nadpłatę w wysokości 556,02 zł.

Nieopodatkowany dochód a PIT

Bez względu na wysokość dochodów i konieczność opłacania podatku, deklarację i tak trzeba złożyć. Zeznanie PIT jest nie tylko obowiązkiem podatnika, ale i podstawą do otrzymania należnego zwrotu nadpłaty.

Deklaracji podatkowej nie trzeba składać jedynie w przypadku całkowitego braku zarobków w ciągu roku lub przy osiągnięciu dochodów ze źródeł, które nie wymagają płacenia podatku, tj.:

bFfjHGYf
  • odszkodowanie i zadośćuczynienia;
    • świadczenia o charakterze społecznym - dodatki, zasiłki, zapomogi;
    • stypendia;
    • odprawy;
    • renty inwalidów wojennych;

Pełny katalog dochodów zwolnionych z opodatkowania można znaleźć w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych. Zawiera on ponad 150 pozycji.

Zmiana od 3 do 8 tysięcy. Czy to możliwe?

W październiku ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku. Ustalona kwota wolna od podatku jest za niska (3091 zł) i nie gwarantuje co najmniej minimum egzystencji.

W celu wypełnienia orzeczenia, prezydent Andrzej Duda skierował w grudniu do Sejmu projekt ustawy zwiększającej kwotę wolną od podatku do 8002 zł. Rząd chce jednak, aby jej wysokość rosła stopniowo i nie podaje konkretnych terminów realizacji planowanej podwyżki. Prawdopodobnie, nie dojdzie do zapowiadanego limitu 8000 zł. Wicepremier Mateusz Morawiecki mówił natomiast o górnej granicy kwoty - 5000 zł.

bFfjHGYg

Klub Platformy Obywatelskiej złożył własny projekt. Chce zwiększyć kwotę wolną od podatku do wysokości zapowiadanych 8000 zł i proponuje rekompensatę strat dla samorządów. Politycy ugrupowania chcą podnieść udział w podatku PIT proporcjonalnie dla każdego z typów jednostek samorządu terytorialnego o kwotę straty z większej kwoty wolnej. Projekt będzie miał pierwsze czytanie podczas obrad Sejmu w środę.

##

bFfjHGYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Iwo
9 miesięcy temu
Samorządy dostaną rekompensatę a co dostaną obywatele? czy będą mogli sobie naliczyć rekompensatę w kolejnym rozliczeniu podatkowym ? Bo wychodzi na to ,że jak podniosą kwotę wolną,która ma obowiązywać wstecz to wszyscy powinniśmy mieć prawo do rekompensaty od roku 2016!!!!!!!!!!!!
prawdziwy Pol...
11 miesięcy temu
Z tego wynika że ta banda okrada nas od 2016 roku.Cała prawda o pisowskiej mafii.
Emil
3 lata temu
PO chce to PO chce tamto a jak rządzili to nic przez 8 lat nie zrobili :)