Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
23.08.2005 02:42

"Życie Warszawy" - Najlepiej wykształceni porzucają Polskę

Podziel się
Dodaj komentarz

Nawet połowa młodych ludzi, którzy wyjechali, zostanie za granicą - alarmuje Życie Warszawy. Gazeta prognozuje, że

Polskę czeka drenaż mózgów. W najbliższych latach może rocznie uciekać nawet pięć procent absolwentów. Według raportu przygotowanego przez organizację pozarządową European Citizen Action Service najwięcej młodych ludzi wyjeżdżających dziś za pracą do UE pochodzi z Polski i Węgier - czytamy w artykule "Najlepiej wykształceni porzucają Polskę". Imigracja młodych ma dwa wymiary - po pierwsze: unijni pracodawcy wyszukują dobrze wykształconych specjalistów, po drugie: bezrobotni absolwenci sami wyjeżdżają, podejmując na miejscu pracę poniżej swoich kwalifikacji.

Poszukiwani specjaliści to m.in. lekarze, pielęgniarki, informatycy, a także nauczyciele. Pracodawcy często na własny koszt szkolą ich językowo czy z obowiązujących w danych krajach przepisów.

- W Anglii brakuje dentystów. Dlatego w Warszawie Brytyjczycy utworzyli szkołę, która przygotowywuje polskich dentystów do pracy. Druga grupa imigrantów wykonuje zwykle prace fizyczne - od pracy na budowach, w rolnictwie do prac biurowych. - Decydują się na pracę poniżej kwalifikacji, bo po prostu zarabiają więcej - wyjaśnia prof. Edward Ciupak, socjolog.

Eksperci szacują, że liczba wyjeżdżających absolwentów będzie wzrastać. - Mamy coraz więcej dobrze wykształconych osób, ale brakuje miejsc pracy. Będą uciekać, dopóki bezrobocie nie zacznie spadać - podkreśla Robert Gwiazdowski z Centrum im. A. Smitha. Więcej w Życiu Warszawy w artykule "Najlepiej wykształceni porzucają Polskę".

iar/żw/pul

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz