Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Żywność droższa na wsi niż w mieście

0
Podziel się:

Wiejskie sklepy mają małą konkurencję, za to duże koszty. Dlatego szybciej podnoszą ceny.

Żywność droższa na wsi niż w mieście
(PAP/ITAR TASS)

Wiejskie sklepy nie mają z reguły konkurencji, za to koszty ich prowadzenia są wysokie. To powoduje, że ceny żywności są w nich wyższe, niż w mieście.

W pierwszym kwartale ceny żywności w wiejskich sklepach poszły w górę nawet o 9 procent. W miastach wzrost był o dwa punkty procentowe niższy. _ - Tam ceny dyktują supermarkety, powiązane bezpośrednio z producentami _- tłumaczy w _ Dzienniku _dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Najwięcej za codzienne zakupy zapłacimy na Opolszczyźnie, Podlasiu i Pomorzu Zachodnim, najmniej - w województwie śląskim i mazowieckim. A to dlatego, że na zachodzie Polski chętnie kupują mieszkający po sąsiedzku Niemcy - oceniają eksperci, z którymi rozmawiał _ Dziennik _. W rezultacie wydamy tam do 16 procent więcej, niż na Śląsku czy Mazowszu

Okresowy skok cen widać w województwach północno-wschodnich. Są atrakcyjne turystycznie, co powoduje, że właściciele sklepów w sezonie chcą zarobić więcej.

Eksperci _ Dziennika _ oceniają, że budowa sieci supermarketów w drogich województwach, mogłaby spowodować spadek cen. Na to się jednak na razie nie zanosi.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)