Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Austria
18.05.2019 15:53

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache ustępuje. Echa afery korupcyjnej

Wicekanclerz rządu Austrii i szef koalicyjnej FPOe Heinz-Christian Strache podał się do dymisji z powodu afery korupcyjnej. Niemieccy politycy nie są zaskoczeni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache podał się do dymisji (Fot: HANS PUNZ/AFP/East News)

Wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache i szef Wolnościowej Partii Austrii (FPOe) podał się w do dymisji. - Tak, to było głupie, nieodpowiedzialne i to był błąd - powiedział Strache na konferencji prasowej, przepraszając za swoje zachowanie. Odniósł się w ten sposób do ujawnionego nagrania, a którym widać i słychać jak przed wyborami parlamentarnymi w 2017 roku Strache rozmawiał o wsparciu finansowym ze strony Rosji w zamianza polityczne przysługi.

Na konferencji Strache nazwał opublikowane przez media wideo "zamachem politycznym". Dodał że chce, aby wiceprzewodniczący FPOe Norbert Hofer objął jego stanowisko w partii i rządzie. Wciąż nie wiadomo, czy kanclerz Sebastian Kurz z chadeckiej OeVP zechce kontynuować koalicję z FPOe, czy też opowie się za nowymi wyborami.

Pieniądze z Rosji w zamian za przysługi

O nagraniu, które stało się początkiem końca kariery Strache, poinformowały niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" i magazyn "Der Spiegel", które otrzymały nagranie.

Obejrzyj: Pedofilia. Prowokacja w Sejmie. Stanowcza reakcja Marka Jurka

Na nagraniu Strache oferował, w przypadku wejścia FPOe do rządu, państwowe zlecenia w zamian za pomoc w kampanii wyborczej. JEeo rozmówcą była kobieta podająca się za przedstawicielkę rosyjskiego oligarchy

Kobieta (która najprawdopodobniej była „przynętą”) sugerowała, że może zainwestować w Austrii kilkaset milionów euro. Uczestnicy siedmiogodzinnego spotkania rozważali szereg możliwości, z których część była zdaniem "SZ" nielegalna – odwdzięczenia się inwestorce.

Z nagranej rozmowy wynika, że rzekoma przedstawicielka rodziny oligarchy była zainteresowana udziałami w największej austriackiej gazecie bulwarowej "Kronen-Zeitung". Po jej przejęciu zamierzała zmienić linię gazety, aby wspierać kampanię wyborczą FPOe.

Sebastian Kurz
Sebastian Kurz domaga się wyjaśnień od Niemiec ws. tysięcy podsłuchów w Austrii

Strache z kolei instruował swoją rozmówczynię, jak najlepiej przekazać jego partii pieniądze, z pominięciem przepisów. Proponował, by skorzystać ze stowarzyszenia użyteczności publicznej jako pośrednika. Szef FPOe twierdził, że kilka bogatych osób wpłaciło w ten sposób kwoty od pół miliona do dwóch milionów euro.

Rezygnacja szefa klubu poselskiego

Spotkanie odbyło się w wilii na wyspie Ibiza kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi. W rozmowie uczestniczył także Johann Gudenus – zaufany Strachego, a obecnie szef klubu poselskiego FPOe w austriackim parlamencie. Po upublicznieniu nagrania również Guderus podał się do dymisji. Wyraził „ubolewanie” z powodu tamtego zajścia. Guderus powiedział, że „głęboko żałuje”, że swoim zachowaniem rozczarował swoich wyborców, działaczy i pracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Austria, heinz-christian strache, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-05-2019

Veritas"Proponował, by skorzystać ze stowarzyszenia użyteczności publicznej jako pośrednika" Skąd my to znamy....

18-05-2019

Na walonyStrachy na łachy,albo jakoś tak.

19-05-2019

bnnCzekamy na nagranie fhurerka Rudego jak obiecuje złote góry nazistom za wygrane wybory !!

Rozwiń komentarze (7)