Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Widmo kontroli fiskusa jak atak zombie. Równie mało realne

10
Podziel się

Jeśli w twojej firmie nie ma nieprawidłowości podatkowych, szansa na wizytę kontrolerów skarbowych jest raczej nikła. Z roku na rok odwiedzają coraz mniej firm, coraz mniej wykrywają "uszczupleń podatkowych".

Widmo kontroli fiskusa jak atak zombie. Równie mało realne
bDUFlLWt

W pierwszej połowie 2020 r. było tylko 937 kontroli celno-skarbowych – pisze "Puls Biznesu". To wynik najniższy od lat, ale wpisujący się w trend zmniejszania liczby wizyt. Nie ma w tym nic dziwnego – sami urzędnicy twierdzą, że dzięki nowoczesnym narzędziom mogą skuteczniej celować w potencjalnie nieuczciwe firmy.

Jednocześnie spada kwota wykrytych nadużyć. "PB" wyliczył, że o ile liczba kontroli zmalała o 22 proc., to wartość wykrytych nieprawidłowości – aż o 30 proc., do 3 mld zł. Porównywano pierwsze półrocza 2020 i 2019 roku.

Zobacz także: Fiskus ściga za podatek od darowizn. Mamy komentarz ministerstwa
bDUFlLWv

"PB" przypomina, że do 2016 roku standardem było realizowanie 10 tys. kontroli rocznie. Jeśli w tym roku trend się nie zwiększy, to urzędnicy będą mieli na koncie jedynie 2 tys. wizyt w firmach. A jednocześnie najniższy od lat wynik finansowy.

Ministerstwo Finansów zapewniło redakcję "PB", że kontrolerzy nie odpuszczają przestępcom i kontrole są realizowane w sposób ciągły. Ich zdaniem są po prostu lepiej celowane a niższe kwoty wykrytych nieprawidłowości to efekt "uszczelnienia" systemu podatkowego - zapewne chodzi np. o JPK VAT, STIR, split payment.

bDUFlLWB

Jeśli chodzi o wykryte nieprawidłowości, to 70 proc. z nich stanowił (tradycyjnie) podatek VAT (2,1 mld zł). Na drugim miejscu pod względem wartości uszczupleń plasuje się podatek CIT (590 mln zł — 19,6 proc.), a na trzecim PIT (229 mln zł — 7,6 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUFlLWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
h2o
8 miesięcy temu
do prawdziwych oszustów nigdy nie chodzili bo się ich zwyczajnie bali, a dziś większość z nich stała się ich "partyjnymi kolegami"...
ergo
8 miesięcy temu
A może ma władza doszła po prostu do wniosku , że nie da się dalej ściemniać o sukcesach w zakresie "pseudouszczelnienia" podatków bo jak pokazały ostatnie miesiace kasa państwa pusta a statystyki osiagnięć rządów PiS to tylko propaganda sukcesu w wykonaniu dyżurnego Pinokia
Twój \NICK
8 miesięcy temu
jak tu swoich kontrolować
bDUFlLWX
Podatnik jedn...
8 miesięcy temu
Wykształciliśmy odporność stadną?
Marek
8 miesięcy temu
Nie muszą nigdzie jeździć, bo mafię vatowską mają w Ministerstwie Finansów.