Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Więcej pociągów na trasie Polska-Chiny. Ekspansja PKP Cargo

2
Podziel się

Ekspansja wewnątrzeuropejska oraz wzrost znaczenia kolei w transporcie ładunków między Chinami i Europą – to cele, na których w najbliższych latach skupi się zarząd PKP Cargo. Spółka już dziś poprawia infrastrukturę i łączy w jeden podmiot wszystkie terminale przeładunkowe.

Więcej pociągów na trasie Polska-Chiny. Ekspansja PKP Cargo
(Materiały prasowe, PKP Cargo)
bEhBofNN

W modernizację taboru oraz infrastruktury PKP Cargo inwestuje do 0,8 proc. swojego zysku operacyjnego. A wszystko po to, by stworzyć lepszą, bardziej przyjazną i tańszą dla klienta ofertę.

– Szybkość, ładowność, niezawodność i efektywność jest dla nas kluczowa. Stąd inwestycje w platformy intermodalne, lokomotywy dwusystemowe i wielosystemowe czy terminale – tłumaczy Czesław Warsewicz, prezes zarządu PKP Cargo S.A.

bEhBofNP

Transport od drzwi do drzwi

Wyzwaniem, przed którym staje dziś spółka jest połączenie 27 terminali przeładunkowych w jeden podmiot. W ubiegłym roku postało PKP Cargo Terminale. Spółka zawiaduje w tej chwili terminalami w Żurawicy i Małaszewiczach. Pozostałe mają zostać do niej włączone jeszcze w tym roku.

– Chcemy zaoferować klientom zintegrowaną usługę przewozów towarowych "od drzwi do drzwi". W tym celu musimy zracjonalizować korzystanie z naszych zasobów. Jednym z takich działań jest właśnie integracja terminali – zapowiada prezes Warsewicz.

Ile pociągów między Chinami a Polską?

PKP Cargo jest też zainteresowane zwiększeniem udziału kolei w transporcie ładunków między Europą i Chinami. W 2018 roku 97,5 proc. towarów z i do Państwa Środka płynęło statkami, 1,2 proc. leciało samolotami, a zaledwie 0,6 proc. jechało pociągami. W sumie było to 6,7 tys. składów.

bEhBofNV

Dla porównania w 2013 roku na trasę Polska-Chiny wyjechało ich zaledwie 300.

– Dynamika wzrostów jest imponująca. Natomiast znaczenie czy wielkość udziału kolei w strukturze przeładunków na Nowym Jedwabnym Szlaku nieistotna z punktu widzenia całości tych przewozów. Z pewnością jednak kolej jest alternatywą, szczególnie dla droższych przewozów lotniczych. W moim przekonaniu nie jest możliwe przeniesienie całości ładunku na kolej, możemy za to mówić o wzroście udziału do 5-6 proc. – twierdzi prezes Warsewicz.

Duża szansa portów

W tej chwili trwają w spółce dyskusje na temat zasadności otwarcia przedstawicielstwa w Chinach.

bEhBofNW

PKP Cargo chce także zwiększenia swojego udziału w przewozach europejskim korytarzem Północ-Południe oraz w procesie rozwożenia po Europie ładunków wpływających do polskich portów.

– Potencjał wzrostu rynku przewozów intermodalnych widzimy przede wszystkim w przewozach wewnątrzeuropejskich oraz z i do portów europejskich, a szczególnie polskich. W poprawie infrastruktury portowej, kolejowej i zwiększeniu zdolności przeładunkowej naszych portów dostrzegamy dużą szansę rozwoju – zapewnia Czesław Warsewicz.

oprac. Monika Rosmanowska

bEhBofNX

Materiał powstał we współpracy z PKP Cargo

bEhBofOq
inwestycje
KOMENTARZE
(2)
Promil
rok temu
A pozniej polscy przewoznicy rozwioza prawie za darmo po polsce i trochę dalej
człowiek bieg...
rok temu
Bardzo na czasie :)