Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z kolejnym rekordem. Takiej kwoty jeszcze nie było

19
Podziel się:

Zbiórka w 2022 r. to kolejny rekord Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 30. edycja akcji, skierowana do najmłodszych pacjentów, zamknęła się w kwocie 224 376 706,35 zł. To więcej niż w zeszłym roku, kiedy to udało się zebrać ponad 210 mln zł. Od pierwszego finału wolontariusze WOŚP zebrali ponad 1,7 mld zł.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z kolejnym rekordem. Takiej kwoty jeszcze nie było
30. finał WOŚP. Orkiestra z kolejną rekordową zbiórką (PAP, PAP/Marcin Obara)

Konferencję prasową rozpoczęła córka Jurka Owsiaka, która zauważyła, że pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierają już cztery pokolenia Polaków, gdyż akcja ruszyła jeszcze w latach 90. Po niej na scenę wyszedł lider WOŚP.

Szpilka wbita w media publiczne

Jurek Owsiak podkreślał, że Orkiestra działa w sposób transparentny i pokazuje rozliczenia. Każdy zainteresowany może się dowiedzieć, na co zostały wydane pieniądze co do złotówki.

Nie zabrakło też uszczypliwości względem Telewizji Polskiej. Jurek Owsiak podkreślał, że do 2015 r. współpraca układała się znakomicie. Wszystko zmieniło się, kiedy władzę w telewizji publicznej przejął Jacek Kurski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z ulgą dla klasy średniej. "Niektóre osoby poczują się pokrzywdzone"
To ja wam teraz powiem, panie Jacku, niech pan tego słucha, bardzo uważanie. Telewizja publiczna zebrała z nami miliony […], robiła super robotę, super! […] Pomagała w budowie społeczeństwa obywatelskiego. Później telewizja publiczna z tego zrezygnowała. Trudno, nie będziemy się kopać z koniem - mówił szef WOŚP.

Przypomniał też, że Fundacja zaangażowała się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. WOŚP ustawiła halę przy Dworcu Wschodnim w Warszawie. - W tej hali w tej chwili jest blisko 200 osób - przekazał.

30. finał WOŚP. Padł rekord

Następnie Jurek Owsiak przeszedł do kwestii, która interesowała wszystkich zgromadzonych. Szef Fundacji podał kwotę, którą udało się zebrać podczas tegorocznej zbiórki.

W 2022 r. ponownie padł rekord. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała niemal 224,4 mln zł. To więcej niż w poprzednim - również rekordowym - roku, kiedy to Polacy wpłacili do puszek i na konta WOŚP ponad 210 mln zł.

To oznacza, że od pierwszego finału WOŚP zebrała łącznie 1,7 mld zł.

30. finał WOŚP. Na to trafią pieniądze

Finał WOŚP w 2022 r. skierowany był do najmłodszych pacjentów. Wolontariusze zbierali pieniądze na oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej.

Za zebrane pieniądze w czasie tegorocznego finału WOŚP zamierza kupić m.in. angiograf dwupłaszczyznowy do leczenia siatkówczaka, oftalmoskopy do badania dna oka, lampy szczelinowe do diagnostyki przedniego odcinka oka, tonometry do pomiaru ciśnienia śródgałkowego (rogówki i soczewki), synoptofory do pomiaru kąta zeza, urządzenia OCT do bezinwazyjnej diagnostyki schorzeń, tomografia dna oka, mikroskopy i stoły operacyjne.

W trakcie 30. finału WOŚP pieniądze zbierało około 120 tys. wolontariuszy zgromadzonych w przeszło 1,7 tys. sztabach. 90 sztabów obecnych było za granicą m.in. w Tokio, Sydney, czy Ankarze.

Ze sceny Jurek Owsiak podziękował wszystkim wolontariuszom oraz samorządowcom za pomoc w organizacji 30. finału WOŚP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
powidzanin
2 lata temu
Nie ma zanieczyszczenia powietrza. Można robić piękne zdjęcia.
Marcus
2 lata temu
A jak tam bizancjum Kurskiego? Pali dolarami w piecu?
Nierozumny
2 lata temu
Nie widzicie milionow z skladek zdrowotnych , a rozliczacie złotówki z WOSP . Paranoja !!!
Jurek
2 lata temu
Ludzie, robię was w banbuko od wielu lat , ha, ha, ha....
Magik
2 lata temu
Polska, to dziwny kraj - płacimy podatki i ciągle nie ma na nic pieniędzy, dlatego zjawia się Owsiak i zbiera...nie, on po prostu żebrze, aby rodzina żyła w luksusach....