Notowania

Wizerunek Anny Walentynowicz trafił na monety

Z okazji 90. rocznicy urodzin Anny Walentynowicz NBP wykonał kolekcjonerskie monety z wizerunkiem działaczki społecznej, opozycjonistki w czasach PRL. Moneta ma nominał 10 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Narodowy Bank Polski (materiały prasowe))
Okolicznościowa moneta o nominale 10 zł z okazji 90. rocznicy urodzin Anny Walentynowicz (Fot: Narodowy Bank Polski)

Narodowy Bank Polski 20 września wyemitował srebrną monetę okolicznościową o nominale 10 zł z okazji 90. rocznicy urodzin Anny Walentynowicz, upamiętniając w ten sposób jedną z najważniejszych postaci w polskich dążeniach do niepodległości lat 80. XX w. - czytamy w broszurze banku centralnego, wydanej z okazji emisji monety.

Awers i rewers okolicznościowej monety z okazji 90. rocznicy urodzin Anny Walentynowicz

Na awersie monety został przedstawiony fragment Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku. Anna Walentynowicz brała udział w budowie Pomnika. Umieszczony poniżej napis "Anna Solidarność" jest najbardziej rozpowszechnionym przydomkiem bohaterki, podkreślającym jej wkład w powstanie ruchu
"Solidarności". Rewers monety przedstawia wizerunek Anny Walentynowicz, a trzy hasła: Odwaga, Skromność, Konsekwencja, podkreślają zasady, którymi kierowała się w życiu i działalności - zaznaczono w broszurze. Moneta ma 32 mm średnicy i masę nieco ponad 14 g, lustrzany stempel i gładki brzeg.

Anna Walentynowicz urodziła się 15 sierpnia 1929, a zmarła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie w Smoleńsku. Była działaczką społeczną, opozycjonistką w PRL, działaczką Wolnych Związków Zawodowych oraz współzałożycielką NSZZ "Solidarność".

Sprzedaż monet jest prowadzona w oddziałach okręgowych NBP oraz przez sklep internetowy NBP. Moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł jest sprzedawana w kwocie 130 zł brutto. Powstanie maksymalnie 12 tysięcy takich monet.

Obejrzyj: Wirtualne muzeum. Sztuka dostępna dla każdego i za darmo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

SultanTo ta pani, która nie chciała pracoeac na suwnicy i ciagle jtrudniala prace kolegom ?

20-09-2019

KrisJeszcze chwila a 5 gr będzie tyle warte co 500 zł tylko poczekajmy jeszcze ze 3 lata Brawo Pis najeżą się gratulacje bo nawet Wenezuela nie idzie tak … Czytaj całość

20-09-2019

PokoTeraz kolej na wizerunek wnuczka, trupojada. Najlepiej na 500 zł banknocie i 10% wziątkę dla niego od każdego banknotu.

Rozwiń komentarze (17)