Notowania

Wizy do USA. "Jesteśmy już naprawdę blisko celu"

Jesteśmy już naprawdę blisko celu - tak o zniesieniu wiz do Stanów Zjednoczonych mówi minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. Sugeruje też, że ważne deklaracje w tej sprawie mogą paść podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agencja Gazeta)

Amerykański prezydent przyjedzie do Polski 31 sierpnia wieczorem i zostanie do 2 września. Trump weźmie udział w uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie.

Sprawa wiz ma szczególne znaczenie w relacjach polsko-amerykańskich. Do Stanów bez wizy mogą wjechać obywatele 38 państw, w tym większości krajów Unii Europejskiej. Ich obywatele, w celach turystycznych lub biznesowych, mogą wjechać na teren Stanów Zjednoczonych bez wizy na okres do 90 dni. Systemem są też objęci m.in. nasi południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja – oba kraje od 2008 r.

Minister spraw wewnętrznych sugeruje, że i Polska może dołączyć do tego grona.

- Na pewno prezydent Trump, a wiem o tym, bo rozmawiałem z panią ambasador Mosbacher niedawno, zapewne złoży jakąś deklarację w tej sprawie. Jesteśmy coraz bliżej. Jest też pewne symboliczne znaczenie dla wielu Polaków: Ameryka i ta wiza amerykańska. To stało się pewnym symbolem wolności, swobody podróżowania, więc myślę, że jesteśmy już bardzo blisko celu - powiedział minister w programie "Gość Wiadomości" w TVP.

- Ale oczywiście tutaj decyzje muszą zapaść po drugiej stronie - zastrzegł Kamiński. - Natomiast my robimy wszystko, by ta druga strona miała argumenty wobec parlamentu amerykańskiego, żeby takie pozytywne decyzje dla naszych rodaków zapadły - dodał.

Zniesienie wiz nastąpi tylko, jeśli poziom odmów od złożonych o wizę wniosków będzie niższy niż 3 proc. Rok 2018 zamknęliśmy na poziomie 3,99 proc.

Zobacz też: Nowe przepisy utrudniają pracę sezonową cudzoziemcom. Ciężej jest im uzyskać wizy
tu wstaw treść

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-08-2019

jaPanie Kamiński,tacy skazańcy jak pan, żadnej wizy nie powinni otrzymać i żadne deklaracje nie padną. Z wami mało kto się liczy, jesteście … Czytaj całość

15-08-2019

Polrobią nas w konia wprowadzić natychmiast wizy dla jankesów

16-08-2019

kiciMydlenie oczu z wizami.Zwracam uwagę że Rosja z Prezydentem Putinem to pikuś przy pisie z jarkiem na czele i kamińskim w MSWiA /człowiekiem skazanym … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (186)
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne