Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Władimir Putin zna się z prezesem Nord Stream 2 od prawie 30 lat. Rewelacje austriackiego dziennika

143
Podziel się:

Austriacka gazeta podaje, że prezes Nord Stream 2 Matthias Warnig przyjaźni się z Władimirem Putinem dłużej niż Gerhard Schröder.

Na początku lat 90. Władimir Putin był urzędnikiem odpowiedzialnym za relacje zagraniczne północnej stolicy Rosji.
Na początku lat 90. Władimir Putin był urzędnikiem odpowiedzialnym za relacje zagraniczne północnej stolicy Rosji. (Wikimedia Commons CC BY)

Austriacki dziennik "Der Standard" pisze, że prezes Nord Stream 2, AG Matthias Warnig, pracował dla Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratyczne (Stasi) pod kryptonimem "Artur" od 1974 roku. Władzom we wschodnim Berlinie dostarczał informacje o korporacjach działających w RFN – informuje "Rzeczpospolita".

Co wiemy o Warningu? W latach 1981-1990 "zajmował rożne stanowiska w rządzie NRD, a w szczególności w ministerstwie handlu zewnętrznego (Ministerium für Außenhande) oraz w gabinecie ministrów. "Der Standard" podaje, że w 1990 Warnig zaczął pracować dla banku w Dreźnie, a w 1991 roku otworzył filię tego banku w Petersburgu.

I tam właśnie poznał Władimira Putin, urzędnika odpowiedzialnego za relacje zagraniczne północnej stolicy Rosji.

- Dwóch byłych agentów - Putin pracował dla KGB w Dreźnie - zostało przyjaciółmi - pisze austriacki dziennik. Te rewelacje nie pojawiają się po raz pierwszy. Już w 2005 roku pisał o tym brytyjski "Telegraph" i amerykański "Wall Street Journal".

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Tymczasem budowa gazociągu Nord Stream 2 napotyka na poważne problemy. Jak informowaliśmy, przed kilkoma dniami Senat USA zadecydował o nałożeniu sankcji na firmy pracujące nad rosyjskim gazociągiem Nord Stream 2. Projekt ten został zaszyty w ustawie dotyczącej budżetu na obronę kraju. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że "potencjalne sankcje dotyczące budowy gazociągu są bardzo szerokie. Gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok zostaną uruchomione pomimo sankcji USA".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(143)
Antoś Tęczowe...
3 lata temu
Rosyjska Mona Lisa
FuIN
3 lata temu
Ale sensacja .Każdy kto czyta niezależne media to już wiedział od dawna
herp
3 lata temu
Tak tak, najlepiej to finansujmy sami swojego odwiecznego wroga .Kupujmy od niego gaz a on za te pieniądze sie uzbraja i byc moze (jak nie raz bywało)zechce położyć łapę na nas.Ale ty się tym nie przejmuj.Ty mysl że kupujemy 2x drożej , tylko nie wiadomo dlaczego staniał 2-3% zamiast zdrozeć 100%.Ale może ty nie używasz gazu i nie wiesz po ile chodzi , bo ty jestes anty PIS , więc krytykujesz wszystko co ten rząd robi, bez zastanawiania sie nawet.
Ina
3 lata temu
Ale odkryliście sensacje i cieszycie się tym , uśmiać się można . Mamy tylu agentów amerykańskich w Polsce , sami ich sprowadzamy do kraju, pełno wojska obcego, kto tak robi. Jednych wypędzamy , a drugich sami sprowadzamy.
Inne postrzeg...
3 lata temu
Ostatnie amerykańskie decyzje o sankcjach jakie dotykać będą firmy budujące gazociąg nie napawaja optymizmem . Rosjanie i tak wybudują , z pewnym opózniem swój rurociąg , ale konsekwencje tych działan uderzac będą w Niemcy . Stosunki polityczne tego kraju z Ameryką beda się coraz bardzie pogarszać , a jeśli obecny prezydent utrzyma swoje swoje stanowisko na kolejna kadencję , to można sie będzie spodziewać nawet stopniowego , ,, etapowego "wycofywania wojsk amerykańskich z tego kraju , jako konsekwencje ,, róznic " politycznych.
...
Następna strona