Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wniosek o 500+. "Złożony w kwietniu gwarantuje ciągłość wypłat"

12
Podziel się:

Od 1 lutego trwa nabór wniosków o świadczenie wychowawcze z programu "Rodzina 500 plus" na nowy okres. Jeżeli rodzic złoży wniosek do 30 kwietnia 2022 r., będzie miał ciągłość wypłat – przypomina we wtorek MRiPS.

Wniosek o 500+. "Złożony w kwietniu gwarantuje ciągłość wypłat"
Jeżeli rodzic złoży wniosek w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to wypłata za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku - mówi Marlena Maląg, szefowa MRiPS (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

"Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie z programu #Rodzina500Plus w terminie do 30 kwietnia br. to gwarancja ciągłości wypłaty świadczenia" – przekazał na Twitterze resort rodziny i polityki społecznej.

Program "Rodzina 500 plus" ma charakter powszechny i przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, bez względu na dochody rodziców i liczbę dzieci w rodzinie.

Jeżeli rodzic złoży wniosek na okres 2022/2023 w terminie do 30 kwietnia 2022 r., to przyznanie świadczenia wychowawczego i jego wypłata za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca tego roku.

Dla wniosków złożonych od 1 maja do 31 maja ustalenie prawa i wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca.

Rodzice, którzy złożą wniosek na nowy okres świadczeniowy po 30 czerwca, świadczenia wychowawcze będą przysługiwały od miesiąca złożenia wniosku.

Kosztowny program PiS

Od początku funkcjonowania wydano ponad 156 mld zł - wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obsługa wypłat pochłonęła w tym czasie natomiast 1,8 mld zł.

Resort podaje też, że najwięcej dzieci korzysta ze świadczenia w województwie mazowieckim (992,1 tys.), na drugim miejscu woj. śląskie (703,2 tys.), a następnie woj. wielkopolskie (636,5 tys.). Obecnie roczny koszt programu szacuje się na ok. 41 mld zł.

Program ruszył w kwietniu 2016 roku, początkowo wypłaty obejmowały drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. To się jednak zmieniło w lipcu 2019 r. - od tego momentu 500 zł przypada już na każde dziecko.

Inflacja z miesiąca na miesiąc zjada sztandarowy program PiS. Dziś 500+ nie ma tej samej wartości, co w momencie uruchomienia wypłat. Za te same pieniądze można kupić bowiem coraz mniej. Bez waloryzacji za trzy lata będziemy mogli mówić już o 400+.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Hela
4 miesiące temu
Trzeba rewaloryzacji bo księża też potrzebują na swoje dzieci!,wiem bo momy takiego w parafi!!!
pawel
5 miesięcy temu
Dlaczego komentuja tylko bezdzietni ??!!
gaja
5 miesięcy temu
czy ta kobieta nie boi sie wlasnego cienia czemu nauczyli sie tak klamac kiedys beda musieli stanac twarz w twarz i placz im nie pomoze .......
Igrzyska
5 miesięcy temu
Lumpenelektorat PiSu weźmie się teraz za łby z ukraińskimi uchodźcami o pińćset.
mieszkaniec z...
5 miesięcy temu
Szwagrostwo mają tylko 10-ć dzieci bo 2-je im umarło. Jedno na wodogłowie a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Szkoda, bo jak mówi szwagier było by tysiaka na miesiąc więcej. Szwagierka miała jeszcze kilka poronień ale dokładnie to nie wie ile. Szwagrostwo są wielbicielami Białej Damy i jak to szwagier mówi że nareszcie przestali się martwic skąd by tu wziąsć na codzienną flaszke, a szwagierka dodaje że, druga flaszka też nie zawadzi. Mają spokój i nie muszą pracować. Chwala PiS i Kaczynskiego bo maja dostawac wiecej bo po 12 tysiecy na dziecko. Bywają dni że starsze dzieci przywożą mame taczkami od drogi do domu bo już nie może dojsć na własnych nogach. Szwagierka mówi że na utrzymanie rodziny wydają do 50 złotych na tydzień a resztę kosztów ponosi Opieka Społeczna. Oprócz tego zbierają wszystko z okolicznych domów co tylko im w ręce wpadnie.