Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. ZUS przypomina o ważnym terminie

27
Podziel się:

Do 1 czerwca przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pieniądze ZUS przekaże na rachunek bankowy zapisany na koncie płatnika składek.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. ZUS przypomina o ważnym terminie
Część przedsiębiorców będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej - informuje ZUS (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomina, że do 22 maja przedsiębiorcy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Granica wieku emerytalnego się przesuwa. Do siedemdziesiątki? "Rynek pracy się zmienia"

- Część przedsiębiorców będzie mogła liczyć na zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek, który zostanie utworzymy na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Należy sprawdzić i podpisać dokument, a następnie wysłać go do ZUS – do 1 czerwca 2023 roku. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia - wyjaśnił rzecznik ZUS.

Jeśli przedsiębiorca nie będzie ubiegać się o zwrot składki, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 r., o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach pomiędzy formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych w dokumentach przekazanych do ZUS, a formą opodatkowania i wysokością przychodów lub dochodów wykazanych dla celów podatkowych.

Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest zależnie od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik i od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę za dany rok na podstawie przychodów lub dochodów w nim osiągniętych.

Rozliczenie składki po raz pierwszy

Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 r. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.

Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 r.: w ZUS DRA (jeżeli przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą jednoosobowo) lub w ZUS RCA (jeżeli opłaca się składki za inne osoby, np. za pracowników, zleceniobiorców).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
bezrobotny
rok temu
Dokad nie zrobimy porzadku z ZUS i niejaka Uscinska to bedziemy miec takie emerytury.Ja mam wieczne problemy z ta firma .Zachorowałem na nowotwór ZUS jako firma ubezpieczeniowa zostawiła mnie bez zadnej pomocy,a mam63 lata.A ni pracy ani zasiłku....***** ZUS
Aga
rok temu
Do Pana "wiedzą" nie wszyscy podawali konta swoje to po pierwsze, a po drugie to juz od dawna płaciliście zenująca składkę zdrowotna i jeszcze odbieraliście w duzej części, smieszne argumentacje.....
Dlaczego
rok temu
to jest składka zdrowotna a nie EMERYTALNA ? Bo to kolejny PODATEK pisoski
wiedzą
rok temu
nieroby ze wniosek ludzie nie dają i tak sobie zagarniają naszą kasę ,a mają nasze konta --ta grabież władzy w rękawiczkach od kału, to już ch amówa spółki
wiedzą
rok temu
nieroby ze wniosek ludzie nie dają i tak sobie zagarniają naszą kasę ,a mają nasze konta --ta grabież władzy w rękawiczkach od kału, to już ch amówa spółki
...
Następna strona