Notowania

Wojewoda może zagrać na nosie prezydentowi Warszawy. Chodzi o bonifikaty za użytkowanie wieczyste

Decyzja warszawskiej Rady Miasta o zmniejszeniu bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego na własność nie jest przesądzona. Wojewoda mazowiecki może ją zablokować. - Uchwała radnych w tej sprawie będzie dokładnie zbadana - zapowiada rzeczniczka wojewody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: PAWEL WISNIEWSKI)

Ta decyzja rozczarowała wielu mieszkańców Warszawy. Rada Miasta przegłosowała, że bonifikata przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wyniesie nie 98 proc. jak pierwotnie przyjęto, a 60 proc. Przesądziły o tym głosy koalicji obywatelskiej. Okazuje się, że sprawa nie jest przesądzona.

Trzaskowski: Nie wyobrażam sobie, że jestem prezydentem, a żona pracuje w magistracie

Wojewoda mazowiecki może zablokować wejście w życie uchwały. Wystarczy, że do końca roku nie opublikuje jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

- Wojewoda Zdzisław Sipiera ma do tego prawo - mówi rzeczniczka urzędu wojewódzkiego Ewa Filipowicz, cytowana przez next.gazeta.pl. - Wojewoda ma 30 dni na ocenę tego dokumentu pod kątem zgodności z prawem. Ta uchwała jeszcze nie wpłynęła do nadzoru. Na to prezydent ma 7 dni. Wojewoda zadeklarował, że bardzo wnikliwie przyjrzy się tej uchwale i ona będzie dokładnie zbadana – dodała Filipowicz.

Przypomnijmy, zgodnie z prawem każdy może liczyć na bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. W przypadku mieszkań czy domów stojących na gruntach należących do Skarbu Państwa upust ma wynosić 60 proc. w pierwszym roku, 50 proc. w drugim, 40 proc. w trzecim, 30, 20 i 10 proc w kolejnych.

Wyjątek stanowiły gminy, które mogły same ustalać wysokość ulg wobec gruntów na ich terenach. W Warszawie obowiązywała rekordowa, 98-procentowa bonifikata, ale radni postanowili zrównać ją do poziomu rządowego.

Prezydent Rafał Trzaskowski tłumaczył, że dzięki temu Warszawa zaoszczędzi 1,5 mld zł, które będzie można wydać na bezpłatne żłobki i podwyżki dla nauczycieli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2018

MarudaNo to macie swojego PŁEZYDENTA CHAFAŁA 🤗🤗🤗 Tełaz będzie w WAŁszawie nowocześnie.brawo wybołcy

17-12-2018

TomfaO nikt nie broni trzaskowskiego dziwne taki porządny chłop

17-12-2018

SZOGUNCzaskowski łże jak jego szef Grzegorz z Chetyna.

Rozwiń komentarze (31)