Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Wojna handlowa USA-Chiny. Chińczyków chętnie zastąpili inni, w tym Polacy

37
Podziel się:

Luka po oclonym chińskim imporcie do USA szybko jest wypełniana. Meble, pralki i opony samochodowe napływają z innych miejsc na świecie. Eksport wzrósł też z Polski

Kontenerowce z Chin dużo rzadziej przypływały do portów zachodniego wybrzeża USA
Kontenerowce z Chin dużo rzadziej przypływały do portów zachodniego wybrzeża USA (Pixabay.com)

Wprowadzone przez USA cła od 10 do 25 proc. na chińskie towary o wartości 250 mld dol. rocznie wywołały zamieszanie w sieciach handlowych. Te chciały za wszelką cenę uniknąć większych kosztów, więc zdecydowały się na towary z innych "tanich" kierunków. Korzystają Wietnam, Korea Południowa, Tajwan i Meksyk - podaje Reuters.

Wzrósł też eksport z Polski. W styczniu (najnowsze dane GUS) wyniósł 0,6 mld dol., czyli był o 9 proc. wyższy w ujęciu dolarowym rok do roku.

Zobacz też: W globalnym starciu liczą się tylko USA i Chiny Wydanie: 18 marca 2019

Import kontenerowy z Chin spadł w pierwszym kwartale o 6,4 proc. - podała w raporcie, analizująca dane handlowe firma Panjiva, zależna od S&P Global Market Intelligence. Nabywcy przekierowali swoje zamówienie do innych nisko-kosztowych krajów.

Import do USA wyprodukowanych w Chinach mebli przez takich detalistów jak Ikea, czy Home Depot spadł o 13,5 proc. Zrekompensowane zostało to zwiększeniem dostaw o aż 37,2 proc. z Wietnamu i o 19,3 ptoc. Z Tajwanu - podała Panjiva.

Zmiany dotknęły też innych artykułów gospodarstwa domowego. Import lodówek z Chin spadł o 24,1 proc. w pierwszym kwartale, a tymczasem wzrósł z Korei Południowej i Meksyku po ponad 30 proc.

- Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost była reorganizacja sieci dostaw przez Samsung Electronics i LG Electronics- wskazuje Panjiva w raporcie.

Zmianę szlaków handlowych realizuje też branża motoryzacyjna. Import opon samochodowych z Chin spadł o aż 28,6 proc. w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku. W tym samym czasie w amerykańskich portach pojawił się o 142 proc. większy import opon z Wietnamu i 11 proc. większy z Korei Południowej. Analitycy wskazali Hankook Tire i Nexen jako firmy, które zyskały najbardziej.

Amerykańskie firmy już zaczęły inwestycje za granicą. Spółka Cooper Tire & Rubber w grudniu powołała do życia joint venture z Sailun Vietnam, by zbudować fabrykę opon do ciężarówek i autobusów niedaleko miasta Ho Chi Minh.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
zapytam...
4 lata temu
..........porty mamy......... to dla czego my nie postawiliśmy na takie kontenerowce ..
Chcą
4 lata temu
walczyć z Chińczykami? Chyba ich popaprało. Sztukę handlu rozwijali od tysięcy lat, reszta się do nich uczyła.
Zgred
4 lata temu
Autor nie ma pojęcia o czym pisze... jeżeli sprawdziłby import w IVQ zauważyłby ogromny wzrost bo większość firm próbowała przyspieszyć import żeby unikać cel... na zachodnim wybrzeżu wszystkie magazyny są zapchane...
Eksport wzrós...
4 lata temu
Z zagranicznych montowni w Polsce wzrósł eksport pralek do Chin. Zmywarek nie, ponieważ zastawę stołową zmywają w świeżo zakupionych pralkach. Nie wiadomo tylko czy Chińczycy zmywają przed, w trakcie czy po praniu odzieży.
felerny towar...
4 lata temu
ale z usa jak felerne leki do testowania winni są lekarze bo popisując umowy na szczepienie dzieci aby testować na naszych chora władza bo stał się nie odpowiedzialna za nasza biedę i choroby ...nie sprawdzony jest tower i tak zyd obryzguje nas starym tworem ile wlezie
...
Następna strona