Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna kosztowała Polskę równowartość 72 mld zł. Ponieśliśmy największe straty

II wojna światowa kosztowała w 1945 roku równowartość około 12 bln dol. To Polska straciła najwięcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC0)
Polska poniosła największe straty materialne szacowane na równowartość dzisiejszych 800 mld zł.

Straty w wyniku wojny poszczególnych gałęzi polskiego przemysłu wyniosły od 50 do 90 proc. – wylicza dziennik "Fakt". Zniszczone zostało około 50 proc. infrastruktury drogowej i komunikacyjnej i ponad milion nieruchomości. Majątek narodowy skurczył się blisko o 40 proc.

Zgodnie z dokumentami przedstawionymi podczas Międzynarodowej Konferencji Reparacyjnej w Paryżu w roku 1946 oszacowano, że straty rzeczowe w Polsce wyniosły na ówczesne warunki 16,9 mld dol – wskazuje dziennik.

W sumie Polska poniosła największe straty materialne szacowane na równowartość dzisiejszych 800 mld zł. Tylko przegnana wojna obronna 1939 roku kosztowała nas równowartość 72 mld zł.

Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

Koszty drugiej w kolejności start Jugosławii były blisko połowę niższe i wyniosły równowartość 108 mld dol.

Globalne koszty II wojny światowej są trudne do policzenia. Jednak szacunki wskazują na równowartość około 12 bln dol.

Jak pisze Fakt, na działaniach zarobiły głównie zwycięskie kraje nieokupowane. Najlepiej wyszedł bilans dla USA, których PKB wzrosło o blisko jedną trzecią.

ZSRR z wojny wyszedł z PKB na podobnym poziomie do tego, z którym przystępował. Natomiast Gospodarki Niemiec, Włoch i Austrii załamały się dopiero w 1944. Japońska cios otrzymała dopiero rok później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-09-2019

richino niestety niemcy powinny polsce oddać kasę za wojnę i za grabieże a i rosji też nie powinno to ominąć bo również w pierwszej fazie wojny zaatakowali … Czytaj całość

02-09-2019

PrNie wprowadzajcie ludzi w błąd . Specjalnie starają się nas programować że za cała Polskę jest 800 miliardów. Prawda jest taka że za sama warszawe … Czytaj całość

02-09-2019

Porazka72 mld straty i to lekko licząc i Niemcy nie oddali praktycznie nic. Polska bieduje, a Niemcy są bogaci. Kto wygrał II wojnę światową? Wnioski … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (43)