Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wojna kosztowała Polskę równowartość 72 mld zł. Ponieśliśmy największe straty

43
Podziel się:

II wojna światowa kosztowała w 1945 roku równowartość około 12 bln dol. To Polska straciła najwięcej.

Polska poniosła największe straty materialne szacowane na równowartość dzisiejszych 800 mld zł.
Polska poniosła największe straty materialne szacowane na równowartość dzisiejszych 800 mld zł. (Wikimedia Commons CC0)

Straty w wyniku wojny poszczególnych gałęzi polskiego przemysłu wyniosły od 50 do 90 proc. – wylicza dziennik "Fakt". Zniszczone zostało około 50 proc. infrastruktury drogowej i komunikacyjnej i ponad milion nieruchomości. Majątek narodowy skurczył się blisko o 40 proc.

Zgodnie z dokumentami przedstawionymi podczas Międzynarodowej Konferencji Reparacyjnej w Paryżu w roku 1946 oszacowano, że straty rzeczowe w Polsce wyniosły na ówczesne warunki 16,9 mld dol – wskazuje dziennik.

W sumie Polska poniosła największe straty materialne szacowane na równowartość dzisiejszych 800 mld zł. Tylko przegnana wojna obronna 1939 roku kosztowała nas równowartość 72 mld zł.

Zobacz także: Zobacz film: Reparacje. Co można kupić za 25 bilionów złotych?

Koszty drugiej w kolejności start Jugosławii były blisko połowę niższe i wyniosły równowartość 108 mld dol.

Globalne koszty II wojny światowej są trudne do policzenia. Jednak szacunki wskazują na równowartość około 12 bln dol.

Jak pisze Fakt, na działaniach zarobiły głównie zwycięskie kraje nieokupowane. Najlepiej wyszedł bilans dla USA, których PKB wzrosło o blisko jedną trzecią.

ZSRR z wojny wyszedł z PKB na podobnym poziomie do tego, z którym przystępował. Natomiast Gospodarki Niemiec, Włoch i Austrii załamały się dopiero w 1944. Japońska cios otrzymała dopiero rok później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Lr
4 lata temu
Dzisiaj wszyscy daza zeby odciac sie od tego co bylo, przy rownoczesnym negatywnym ocenianiu nas jako Narodu,do tego 50 lat trzymania pod butem , Dzisiaj liczy sie tylko lasa, wyksztalcenie, postep, i nikt nawet nie spojrzy na stan naszego spoleczenstwa przez pryzmat tego co bylo , Prawda jest taka ze bylismy zmuszeni do nadprzecietnej pracy bez szans na rozwoj osobisty, dzisiaj ocenia sie lekko i bez rozsadku, Lata "wspolnoty" przeminely a ludzie zostali , niewyksztalceni , biedni i do tego z tradycja chlania na umor. Niestety jeszcze z 50 lat zanim zaczniemy byc normalni jako narod w rozumieniu jako caloksztalt spoleczenstwa, tyle nam wlasnie zabrala powojenna bieda odbudowa i komuna
Pamiętający
4 lata temu
A nie zapominajmy o Słowakach!!! Też na nas napadli w 1939roku.
Sagan
4 lata temu
Trzeba było się poddać i po temacie.
witek
5 lata temu
Polska uzyskała na koszt Niemiec zurbanizowane teretorium o nieocenionej wartości (zdecydowanie większej pomimo: Rosyjskiej grabieży zniszczeń i mniejszej powierzchni niż utracone na wschodzie). Dowodzi o tym to, że w dochodzie na 1 mieszkańca już w 1950 r prześcignęliśmy Polskę przedwojenną (stan z czerwca 1939). Jeżeli to zaliczyć jako rekompensatę od Niemiec (a nie wiem dlaczego nie można ??) to wartość jej jest gigantyczna. Dlaczego równie stanowczo nie domagamy się rekompensat i powrotu zabranych ziem od Rosji?? Dlatego jestem pewien, że aktualny cieniutki głosik o rekompensaty od Niemiec ma jedynie pełnić rolę propagandową dla tłumu.
33D3
5 lata temu
W GDAŃSKU SĄ TACY CO KOCHAJĄ NIEMCY! I RZĄDZĄ TYM MIASTEM...PARTIĄ KTORA JEST PRONIEMIECKA TO PLATFORMA
...
Następna strona