Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wojna w Ukrainie. Premier: wykluczcie Rosję i Białoruś z MFW oraz z Banku Światowego

Podziel się:

Po ataku Rosji wraz z sojuszniczą Białorusią na Ukrainę Kijów domaga się wykluczenia agresorów z międzynarodowych organizacji finansowych. "Właśnie podpisałem oficjalny apel o zakończenie członkostwa Rosji i Białorusi w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i wszystkich organizacjach Banku Światowego" - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Wojna w Ukrainie. Premier: wykluczcie Rosję i Białoruś z MFW oraz z Banku Światowego
Wojna w Ukrainie. Premier Denys Szmyhal (na zdjęciu) domaga się wykluczenia Rosji i Białorusi z MFW i Banku Światowego (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Informację o wystosowanym piśmie Denys Szmyhal zamieścił w komunikatorze Telegram. "Rosja i Białoruś złamały swoje zobowiązania i rozpoczęły wojnę. Żadne działanie nie jest tak sprzeczne z obowiązkiem utrzymania stabilności i dbania o relacje ekonomiczne jak wojna" - napisał premier Ukrainy.

Szef ukraińskiego rządu skierował pismo do władz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Japonii.

"Prosimy o wsparcie państwa z grupy G7 w zainicjowaniu i wdrożeniu procedury zawieszenia współpracy MFW i Grupy Banku Światowego z Rosją i Białorusią oraz zakończenia ich członkostwa w tych organizacjach" - napisał Denys Szymhal.
Zobacz także: "Kumple Putina" zarobili na wojnie? "Trzeba prześwietlić konta"

Bank Światowy zawiesił trwające inwestycje

Bank Światowy już przed kilkoma dniami ogłosił, że wstrzymuje wszystkie swoje programy w Rosji i na Białorusi. W oświadczeniu o wstrzymaniu finansowania programów Bank Światowy podkreśla, że od 2014 r. nie zatwierdził żadnych nowych pożyczek dla Rosji lub inwestycji w tym kraju. To efekt aneksji Krymu, o czym zadecydował wtedy Kreml.

Białoruś natomiast nie mogła liczyć na żadne pieniądze Banku Światowego od połowy 2020 r. Wtedy to Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na ten kraj w związku z zakwestionowanymi wyborami prezydenckimi.

Na Białorusi Bank Światowy jest zaangażowany w 11 programów na kwotę 1,15 mld dolarów. W Rosji prowadzi 4 projekty na 370 mln dolarów - podała AFP za stroną internetową instytucji.

Gospodarka rosyjska na dnie

W związku z atakiem na Ukrainę Zachód nakłada sankcje na gospodarki Rosji i Białorusi. Ich efekty już widać. Agencja Moody's ponownie obniżyła rating Rosji, tym razem do "Ca"

"Decyzja o obniżeniu ratingu Rosji jest podyktowana poważnymi obawami o chęci i możliwości Rosji do spłaty swoich zobowiązań" - napisano w komunikacie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP