Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Rosjanie przyznają. Dziura w budżecie większa od prognozy

Podziel się:

Deficyt w federalnym rosyjskim budżecie poszerzył się w grudniu do rekordowych 3,9 biliona rubli (ok. 56 miliardów dolarów) – szacuje Bloomberg na podstawie oficjalnych rosyjskich danych.

Rosjanie przyznają. Dziura w budżecie większa od prognozy
Władimir Putin (Getty, Contributor#8523328)

Szacunki potwierdził minister finansów Rosji Anton Siłuanow, który na spotkaniu rządu transmitowanym przez telewizję stwierdził też, że deficyt wyniósł 2,3 proc. PKB Rosji. – Te wskaźniki nie są złe – stwierdził premier Michał Misusztin.

Rosja spina budżet, ale to może się zmienić w 2023 r.

Jak zauważa Bloomberg, mimo nasilających się problemów związanych m.in. z embargiem na rosyjską ropę wprowadzonym przez kraje Zachodu 5 grudnia, finanse rosyjskiego państwa faktycznie pozostają mocne, głównie za sprawą surowych fiskalnych reguł wprowadzonych przed inwazją.

To jednak może się zmienić. Deficyt na 2023 r. Rosja planuje na poziomie 2 proc. PKB, ale – jak podkreśla agencja Bloomberga – ten szacunek jest na podstawie ceny 70 dolarów za baryłkę ropy, gdy w grudniu płacono za rosyjską ropę średnio o 20 dolarów mniej. Tymczasem rosyjska musi sprostać nowym, wprowadzonym w grudniu sankcjom, które wprowadzają limit na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zmobilizują pół miliona? Ekspert jednoznacznie ocenia

Wcześniej pod koniec grudnia w wypowiedzi cytowanej przez rosyjską agencję Interfax Siłuanow stwierdził, że wzrost deficytu (z planowanych 0,9 proc. PKB) wynika z "dodatkowych wydatków, w tym na świadczenia socjalne, a także przeniesienia części wydatków koniecznych w 2023 r. na 2022 r.".

Jak stwierdził Siłuanow, to też efekt tego, że warunki makroekonomiczne zmieniły się "po rozpoczęciu specjalnej operacji" (tak rosyjska propaganda nazywa inwazję na Ukrainę).

Pierwsze efekty grudniowych sankcji na rosyjską ropę widoczne od razu

Po wprowadzeniu grudniowych sankcji na rosyjską ropę jej eksport drogą morską praktycznie załamał się, a poważne problemy miał też rosyjski rubel, który spadł do poziomów najniższych od ośmiu miesięcy. Rosjanom nie pomagają też ogólne spadki cen surowców na światowych rynkach, gdy w ostatnich miesiącach tanieje zarówno ropa, jak i gaz.

Ze względu na to, że rosyjska gospodarka jest prawie całkowicie zależna od ich eksportu, dotkliwie odczuwa zarówno wahania na rynkach, jak i wymierzone w ten sektor sankcje.

Prognozy na 2023 r. nie są dla Rosjan najlepsze. Po spadku PKB w 2022 r. rosyjska gospodarka ma się skurczyć także w 2023 r. Załamanie nie będzie krótkotrwałe i utrzyma się dłużej – tak przewidują zgodnie nie tylko organizacje międzynarodowe, ale też rosyjskie ośrodki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl