Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

WOT chcą wcielać pielęgniarki i ratowników. A w szpitalach braki kadrowe

Wojska Obrony Terytorialnej składają ofertę pielęgniarkom, położnym oraz ratownikom medycznym. Chcą, by służyli w formacji. To tylko pogłębi kryzys kadrowy w służbie zdrowa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W WOT docelowo służbę będzie mogło podjąć ok. 4 tys. pielęgniarek, położnych oraz pracowników medycznych. (Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER/EAST NEWS)

W Wojskach Obrony Terytorialnej docelowo służbę będzie mogło podjąć ok. 4 tys. pielęgniarek, położnych oraz pracowników medycznych, czytamy na stronach Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Terytorialsi kuszą dofinansowaniem kosztów kształcenia podyplomowego, zwrotem kosztów studiów licencjackich czy magisterskich na kierunku pielęgniarskim. Dodatkowo można liczyć na świadczenia i ubezpieczenie zdrowotne, jakie obejmują wszystkich żołnierzy WOT.

 Kapelani wojskowi muszą spełnić takie same wymagania co pozostali żołnierze.
WOT się zbroi… duchowo. Terytorialsi rekrutują księży

Pielęgniarki i pielęgniarze, którzy zdecydowałby się na służbę, otrzymają gratyfikację pieniężną. Jak możemy przeczytać w materiach na stronach NIPiP, za każdy dzień spędzony w wojsku podczas szkolenia otrzymają 104 zł. Wysokość stawki zależy też od stopnia wojskowego. Poza tym jak każdemu żołnierzowi WOT przysługiwałby im dodatek za gotowość bojową w wysokości 320 zł za każdy miesiąc służby. To w sumie ponad 500 zł za dwa dni szkoleniowe i utrzymanie gotowości.

Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem

Pomysł wcielenia pielęgniarek i pielęgniarzy do WOT, zdaniem "Gazety Pomorskiej" tylko pogłębi problem w służbie zdrowia. Szymon Wiłnicki, bydgoski radny i ratownik medyczny, na łamach dziennika to potwierdza. - Pomysł wcielania do jednostek WOT pielęgniarek, położnych i przedstawicieli innych zawodów medycznych jest nierealny, pogłębi tylko braki kadrowe - zaznacza. Nie sądzi jednak, by wiele pielęgniarek czy ratowników chciało wiązać z tą formacją swoją przyszłość.

W Polsce mamy obecnie 233 tys. aktywnych zawodowo pielęgniarek i 28 tys. położnych. Jak pisaliśmy w money.pl, to daleko za mało. Według OECD na 1000 mieszkańców przypada około 5,2 pielęgniarki, podczas gdy unijna średnia to 9,4.

W 2015 na tysiąc pacjentów w Polsce przypadało 5,2 pielęgniarek, dziś niewiele więcej - 5,4.
Brak pielęgniarek w szpitalach. "Oddziały będą zamykane"

Już teraz szpitale mają problem z obsadzeniem wszystkich etatów. Z raportu Manpower Group "Niedobór talentów w służbie zdrowia" wynika, że aż w 72 proc. szpitali potrzebuje pielęgniarek wszystkich specjalizacji,

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-01-2020

asdfwczesniej PO doprowadzilo do rozwalenia szkol pielegniarek tez tak podobnie jest z lekarzami

31-01-2020

AndrzejNiech Kaczynskiego z jego dworem wciela

31-01-2020

szurikA po co im położne? Czyżby WOT miał coś urodzić?

Rozwiń komentarze (73)