Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Wszystko już jasne. Dotacje z "Czystego powietrza" nie na wszystkie pompy ciepła

39
Podziel się:

Od 1 kwietnia zmienią się zasady programu "Czyste powietrze". Polacy będą mogli otrzymać z niego dofinansowanie wyłącznie na pompy ciepła o określonej jakości. Dotacje będą przysługiwać wyłącznie na te wpisane na "uszczelnioną" listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Wszystko już jasne. Dotacje z "Czystego powietrza" nie na wszystkie pompy ciepła
"Czyste powietrze" po nowemu. Od 1 kwietnia spore zmiany (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Tomasz Zajda)

O sprawie informuje portalsamorzadowy.pl, który analizuje zmiany wprowadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Mają one obowiązywać już od 1 kwietnia, gdyż wtedy zakończy się okres przejściowy dla nowych regulacji.

"Czyste powietrze" po nowemu

Niepokój Funduszu wzbudza zjawisko dostrzegalne w Polsce, związane z "zalewaniem" rynku urządzeniami, które w rzeczywistości nie spełniają parametrów zadeklarowanych w dokumentach. Dlatego też zmiany w dotacjach z "Czystego powietrza" mają w założeniu ochronić beneficjentów przed instalacją lewej pompy ciepła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Energetyka wiatrowa na zakręcie. 300 m niezgody. "Hałas nie jest szkodliwy"

Od 1 kwietnia dofinansowanie będzie można uzyskać tylko na pompy, które są wpisane na "uszczelnioną" listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Podobnie rzecz się ma z kotłami zgazowującymi drewno oraz kotłami na pellet drzewny, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku tych źródeł ciepła NFOŚiGW nie ma w planach zmiany wymogów programu.

Dofinansowane będą wyłącznie pompy, które mają potwierdzenie swoich parametrów technicznych w badaniach przeprowadzonych w niezależnych akredytowanych laboratoriach zlokalizowanych na terenie EU lub EFTA. Wynik tych badań powinien być zgodny z danymi w karcie produktu i etykiecie energetycznej danego urządzenia.

Lista sprzętów z gwarancją dotacji znajduje się na stronie lista-zum.ios.edu.pl.

Najpierw okres przejściowy

Do 1 kwietnia obowiązuje okres przejściowy. W tym czasie Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB), który prowadzi listę ZUM na zlecenie NFOŚiGW, zweryfikuje parametry pomp ciepła obecnie widniejących na liście ZUM. Podstawą do określenia ich jakości będą dostarczane przez producentów (dystrybutorów) raporty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
andrzej
2 miesiące temu
dobrze że mam ten temat za sobą, ale gdyby nie, to i tak bym teraz pompę brał. kluczowa sprawa to znaleźć dobrego wykonawcę, co ma porządny sprzęt. dlatego my robiliśmy wszystko z hymon, oni nam doradzili i zamontowali, i sprawdza się to.
Jogi
2 miesiące temu
No to teraz te cudowne zielone pompy od kolesi 50 procent w górę a unijny urzędnik za papierek znowu kaskę przygarnie.
Zzzzzz
2 miesiące temu
Ja nie rozumiem aby sprzedac pompe na terenie unii nalezy uzyskac zna c lub ce , czyli co te pompy nie byly badane , jesli tak to kto wydal te znaki i na jakiej podstawie , teraz beda badane parametry tj chyba zart
Precyzator
2 miesiące temu
I znowu wysyp komentarzy od ludzi, który nic nie wiedzą i uzewnętrzniają swoje fobie. Obecnie w Polsce większość pomp to chińskie, japońskie i koreańskie. Po tej zmianie większość pomp to będą chińskie, japońskie i koreańskie. Fobie niemieckie można leczyć.
Zdegustowany
2 miesiące temu
I znowu wysyp komentarzy od ludzi, który nic nie wiedzą i uzewnętrzniają swoje fobie. Obecnie w Polsce większość pomp to chińskie, japońskie i koreańskie. Po tej zmianie większość pomp to będą chińskie, japońskie i koreańskie. Fobie niemieckie można leczyć.,
...
Następna strona