Notowania

"Wyborcza" nie musi usuwać artykułów. Sąd oddalił wnioski NBP

Narodowy Bank Polski domagał się od gazety wycofania serii artykułów dotyczących afery KNF. Sąd oddalił dwa z trzech poprawnie złożonych przez NBP wniosków. Teraz kierowana przez Adama Glapińskiego instytucja może złożyć zażalenie w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Usunięcia artykułów domagał się kierowany przez Adama Glapińskiego NBP (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"Pod koniec listopada do Sądu Okręgowego w Warszawie wpłynęły wnioski Narodowego Banku Polskiego, który domagał się od 'Gazety Wyborczej' i 'Newsweeka Polska' usunięcia serii artykułów. Chodziło o teksty sugerujące ewentualne powiązania prezesa NBP Adama Glapińskiego z aferą KNF" - pisze serwis gazeta.pl.

Zobacz też: Afera KNF. Balcerowicz: To drastyczny, ale nie pierwszy przypadek

Wniosków było w sumie cztery. Jeden z nich sąd odesłał do poprawki, jeden nadal czeka na rozpatrzenie, a dwa zostały w poniedziałek oddalone - podaje portal press.pl. Decyzja nie jest prawomocna, a Narodowy Bank Polski ma prawo złożyć zażalenie.

Afera KNF wybuchła w listopadzie ubiegłego roku. "Gazeta Wyborcza" opublikowała wtedy taśmę nagraną przez bankiera Leszka Czarneckiego podczas spotkania z ówczesnym szefem KNF Markiem Chrzanowskim. Chrzanowski miał oferować Czarneckiemu protekcję dla jego banków w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika, który miał być sowicie wynagradzany. Później mieli się udać na rozmowę do prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Skutkiem publikacji była dymisja Chrzanowskiego, a później jego zatrzymanie. Sam prezes Glapiński zapewniał, że Chrzanowski to człowiek prezentujący najwyższe standardy: profesjonalne, merytoryczne, uczciwości, patriotyzmu. W styczniu Chrzanowski miał zeznać, że to z inspiracji Glapińskiego zorganizował spotkanie z Czarneckim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nbp, afera knf, gospodarka, wiadomość
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-02-2019

Dobro banku najważniejszeSkrompromitowany prezes wraz z słynnymi dyrektorami powinien odejść dla dobra banku i jego pracowników. Naraża bank na koszty swoich prywatnych spraw … Czytaj całość

06-02-2019

tomekKto płaci za prawników w sprawie dotyczącej oobiście Glapy ? Pan płaci, pani płaci ... wszyscy płacimy.

06-02-2019

stare ale jareMarksizm wyraźnie mówi, że w burżuazyjnym systemie państwo służy klasie rządzącej.:))

Rozwiń komentarze (20)