Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Nowy szef KNF zapowiada daleko idące zmiany. Chce wzmocnić kontrolę wewnętrzną

3
Podziel się:

Jacek Jastrzębski, nowy szef Komisji Nadzoru Finansowego, zabiera się do pracy. Zapowiada szereg daleko idących zmian. Na razie przedstawił ich zarys, niedługo ma opowiedzieć o szczegółach.

KNF czekają zmiany, zapowiada je nowy szef Komisji
KNF czekają zmiany, zapowiada je nowy szef Komisji (PAP)

Prof. Jacek Jastrzębski zastąpił Marka Chrzanowskiego na stanowisku szefa Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). W czwartek na spotkaniu z dziennikarzami przedstawił zarys swojego pomysłu na to, jak poprawić działanie tej instytucji.

- W ciągu kilku tygodni chcę przedstawić zmiany w strukturze Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Będą one dość daleko idące. Chciałbym między innymi wzmocnić część technologiczno-informatyczną, gdyż uważam, że te rozwiązania, które są np. w sektorze bankowym, są na wyższym poziomie zaawansowania - powiedział Jastrzębski podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że chciałby, aby powstał departament compliance, który stałby się także drugą linią kontroli wewnętrznej dla Urzędu. - Chodzi m.in. o to, aby ten dział zarządzał występowaniem ewentualnych konfliktów interesów, zapobiegał negatywnym zjawiskom i wspierał funkcję audytu wewnętrznego jako kolejnej linii kontroli - powiedział.

Zobacz także: Zobacz też: NIK rozpoczyna kontrolę w NBP. "Nie jesteśmy ślepi i głusi na sygnały"

Jastrzębski dodał, że proces wyboru jego zastępców jest w zaawansowanej fazie, ale nie zostały jeszcze złożone odpowiednie wnioski o ich powołanie.

- Będą to osoby z zewnątrz Urzędu. Chciałbym, aby jeden z zastępców odpowiadał za sektor bankowy, a drugi za rynek kapitałowy. Przy takim scenariuszu ja bym odpowiadał za sektor ubezpieczeniowy - powiedział Jastrzębski. Zgodnie z obowiązującą ustawą o KNF, przewodniczący może mieć dwóch zastępców.

- Docelowo chciałbym, aby doszło do zwiększenia liczby zastępców przewodniczącego i np. widełkowego określenia ich liczby od 2 do 4. To wymaga jednak zmian ustawodawczych - dodał.

Wskazał także, że formuła Komitet Stabilności Finansowej (KSF) sprawdza się, ponieważ znacząco poprawia ona wymianę informacji pomiędzy instytucjami wchodzącymi w jej skład, a także koordynacji ich działań.

Komitet Stabilności Finansowej został pierwotnie utworzony w 2008 r. jako platforma współpracy i koordynacji działań na rzecz wspierania i utrzymania stabilności krajowego systemu finansowego. Ustawa o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym rozszerzyła mandat KSF o nadzór makroostrożnościowy. W KSF reprezentowane są cztery główne instytucje: Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów oraz Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Premier Mateusz Morawiecki powołał prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję szefa KNF 23 listopada 2018 r. Marek Chrzanowski stracił stanowisko w związku z zarzutem o przekroczenie uprawnień. Prokuratura wszczęła śledztwo w związku z doniesieniami o korupcyjnej propozycji, jaką złożył biznesmenowi Leszkowi Czarneckiemu. Były szef KNF przebywa w areszcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
MIRKA
3 lata temu
Jasne będzie na max stosowanie w KNF drzwi obrotowych. Pracownicy podmiotów nadzorowanych beda zatrudnieni w KNF (co już ma miejsce) i będą nadzorowac swoich poprzednich niedawnych pracodawców w bankach. TFI i zakładach ubezpieczeń - co wciskali polisolokaty i kredyty walutowe klientom - w miejsce wyrzuconych z pracy 100% propaństwowych urzędników. Ci pewnie pójdą że swoją wiedzą wrażliwa do podmiotów nadzorowanych.
Mietek
3 lata temu
Z urzędu państwowego nikt nigdy nie zrobi korporacji i korpolandi z korpoludkamkni nie da się, robić urzędu panstwowego. Audyt to audyt a compliance to compliance. Kontrola wew w Urzędzie państwowym zawsze musi być.
Zbyś
3 lata temu
A co to znowu za "doświadczony i dużymi kompetencjami"Misiewicz?