Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Jacek Jastrzębski nowym szefem KNF. Ekonomiści oceniają

407
Podziel się:

Nie jest szeroko znany, ale ci, którzy go poznali, chwalą go. Oto Jacek Jastrzębski, nowy szef KNF. Wcześniej zatrudniony jako prawnik w PKO BP, Jastrzębski przejmuje Komisję w bardzo gorącym momencie.

Jacek Jastrzębski nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego
Jacek Jastrzębski nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego (Krystian Maj/KPRM)

Prof. Jacek Jastrzębski, dotychczas zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w PKO BP, został nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Powołał go premier Mateusz Morawiecki.

W Komisji Jastrzębski będzie musiał ugasić pożar wywołany aferą taśmową, która wybuchła po opublikowaniu nagrań Leszka Czarneckiego ze spotkania z byłym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

Przepytani przez money.pl ekonomiści podkreślają, że trudno im powiedzieć cokolwiek na temat nowego szefa KNF i jego kompetencji, bo w środowisku jest po prostu nieznany.

- Nie znam tego pana, nie mogę dać żadnego komentarza - mówi nam były wiceminister finansów, członek Narodowej Rady Rozwoju Stanisław Gomułka.

Z kolei zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego rektora wrocławskiej Akademii Ekonomicznej oraz byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, wybór Jacka Jastrzębskiego nie jest trafiony, a szefem KNF powinna być osoba znana w środowisku.

- Ten pan nie jest ekonomistą, jest prawnikiem. Ale może być prawnik, tylko bardziej znany w świecie finansów. Nie jest mi znany absolutnie. Jest absolutnie nieznany w świecie ekonomii. Jednym zdaniem: nie jest to trafny wybór – mówi money.pl prof. Marian Noga.

Inny ekonomista, również były członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar podkreśla, że nie zna Jastrzębskiego. Jednak nie jest tak krytyczny i docenia jego kompetencje.

- Nie znamy się z panem Jastrzębskim. Mogę się tylko powołać na to, co czytam m.in. u was. To wydają się bardzo dobre rekomendacje, ale ja go nie znam - mówi w rozmowie z money.pl prof. Dariusz Filar.

- Kompetencje, o których można przeczytać w internecie, wskazują, że może mieć dobre rozeznanie. Jak mówię, nie sposób mi to oceniać, bo nigdy się nie zetknęliśmy – podkreśla prof. Filar.

O zdanie dotyczącego nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego spytaliśmy też przedstawicieli Getin Noble Banku, którego dotyczyła nagrana przez Czarneckiego rozmowa z Chrzanowskim. Chrzanowski obiecywał wówczas Czarneckiemu przychylność wobec Getinu w zamian za zatrudnienie konkretnego prawnika i wypłacenie mu określonej pensji.

Jednak bank zabrać głosu nie chce. - Zgodnie z polityką firmy, nie komentujemy ani zmian personalnych konkurencji, ani tym bardziej w organach nadzorczych. I tym razem nie zrobimy wyjątku – powiedział nam jedynie Artur Newecki, rzecznik Getin Banku.

Trochę więcej nieoficjalnie o Jacku Jastrzębskim powiedział nam za to jego bliski współpracownik.

- Jest perfekcjonistą, wszystko musi mieć pod linijkę. Bardzo rzeczowy, szuka rozwiązań. Jest bardzo dobrym fachowcem, prawo bankowe i nie tylko zna bardzo dobrze. Zna się też na zarządzaniu – mówi nasz rozmówca, który chce zachować anonimowość.

Jak dodaje, przed nowym szefem KNF trudne zadanie. Komisję czeka głęboka restrukturyzacja, a każdy z działów ma dostać nowego wiceprzewodniczącego.

Jacek Jastrzębski jest dr hab. nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie przez ostatnie 10 lat był zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego w PKO BP. Ma 38 lat. Mówi biegle po angielsku, niemiecku i francusku.

Zobacz także: Zobacz też: Czy premier mógł zareagować wcześniej w aferze KNF?

Prof. Jastrzębski jest kawalerem. Jego ojciec to naukowiec pracujący w Polskiej Akademii Nauk. Brat jest lekarzem. Cała trójka nie jest związana z żadną partią polityczną.

Jastrzębski stopień doktora prawa uzyskał już w wieku 25 lat. 6 lat później był już doktorem habilitowanym. Zna trzy języki obce: angielski, niemiecki, francuski. Na co dzień mieszka w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(407)
korol
4 lata temu
Czy kierował jakims przedsiebiorstwem
Alternatywa
4 lata temu
Kolejny błyskotliwy.
Zastanawiajac...
4 lata temu
A nie zastanawia nikogo, ze na to stanowisko zostal powolany prawnik? Moze dlatego, ze konieczne jest zeby szybko pojawily sie nowe ustawy i przepisy 'regulujace' dzialanosc, w tym przejecia bankow co?
sprawiedliwy
4 lata temu
A czy my mamy ludzi w rządzie którzy znają się na swojej pracy ,obsadza się, nie miejsca pracy ludźmi którzy znają swa prace ,tylko jak im pasuje ,nie liczy się to na czym się zna tylko wiadomo koledze trzeba dać dobrze płatną prace żenada już bardziej nie może być większego dna
Lapka
4 lata temu
Pewnie ma lepsza wiedze o szumidlach niz Chrzanowski. To jest kryterium wyboru. Jak wyplynal Jastrzebski? Skad sie wzial,dlaczego zostal szefem KNF. To jest ciekawe
...
Następna strona