Notowania

Jacek Jastrzębski nowym szefem KNF. Ekonomiści oceniają

Nie jest szeroko znany, ale ci, którzy go poznali, chwalą go. Oto Jacek Jastrzębski, nowy szef KNF. Wcześniej zatrudniony jako prawnik w PKO BP, Jastrzębski przejmuje Komisję w bardzo gorącym momencie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Maj/KPRM)
Jacek Jastrzębski nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego

Prof. Jacek Jastrzębski, dotychczas zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w PKO BP, został nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego. Powołał go premier Mateusz Morawiecki.

W Komisji Jastrzębski będzie musiał ugasić pożar wywołany aferą taśmową, która wybuchła po opublikowaniu nagrań Leszka Czarneckiego ze spotkania z byłym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

Przepytani przez money.pl ekonomiści podkreślają, że trudno im powiedzieć cokolwiek na temat nowego szefa KNF i jego kompetencji, bo w środowisku jest po prostu nieznany.

- Nie znam tego pana, nie mogę dać żadnego komentarza - mówi nam były wiceminister finansów, członek Narodowej Rady Rozwoju Stanisław Gomułka.

Z kolei zdaniem prof. Mariana Nogi, byłego rektora wrocławskiej Akademii Ekonomicznej oraz byłego członka Rady Polityki Pieniężnej, wybór Jacka Jastrzębskiego nie jest trafiony, a szefem KNF powinna być osoba znana w środowisku.

- Ten pan nie jest ekonomistą, jest prawnikiem. Ale może być prawnik, tylko bardziej znany w świecie finansów. Nie jest mi znany absolutnie. Jest absolutnie nieznany w świecie ekonomii. Jednym zdaniem: nie jest to trafny wybór – mówi money.pl prof. Marian Noga.

Inny ekonomista, również były członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Dariusz Filar podkreśla, że nie zna Jastrzębskiego. Jednak nie jest tak krytyczny i docenia jego kompetencje.

- Nie znamy się z panem Jastrzębskim. Mogę się tylko powołać na to, co czytam m.in. u was. To wydają się bardzo dobre rekomendacje, ale ja go nie znam - mówi w rozmowie z money.pl prof. Dariusz Filar.

- Kompetencje, o których można przeczytać w internecie, wskazują, że może mieć dobre rozeznanie. Jak mówię, nie sposób mi to oceniać, bo nigdy się nie zetknęliśmy – podkreśla prof. Filar.

O zdanie dotyczącego nowego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego spytaliśmy też przedstawicieli Getin Noble Banku, którego dotyczyła nagrana przez Czarneckiego rozmowa z Chrzanowskim. Chrzanowski obiecywał wówczas Czarneckiemu przychylność wobec Getinu w zamian za zatrudnienie konkretnego prawnika i wypłacenie mu określonej pensji.

Jednak bank zabrać głosu nie chce. - Zgodnie z polityką firmy, nie komentujemy ani zmian personalnych konkurencji, ani tym bardziej w organach nadzorczych. I tym razem nie zrobimy wyjątku – powiedział nam jedynie Artur Newecki, rzecznik Getin Banku.

Trochę więcej nieoficjalnie o Jacku Jastrzębskim powiedział nam za to jego bliski współpracownik.

- Jest perfekcjonistą, wszystko musi mieć pod linijkę. Bardzo rzeczowy, szuka rozwiązań. Jest bardzo dobrym fachowcem, prawo bankowe i nie tylko zna bardzo dobrze. Zna się też na zarządzaniu – mówi nasz rozmówca, który chce zachować anonimowość.

Jak dodaje, przed nowym szefem KNF trudne zadanie. Komisję czeka głęboka restrukturyzacja, a każdy z działów ma dostać nowego wiceprzewodniczącego.

Jacek Jastrzębski jest dr hab. nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie przez ostatnie 10 lat był zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego w PKO BP. Ma 38 lat. Mówi biegle po angielsku, niemiecku i francusku.

Zobacz też: Czy premier mógł zareagować wcześniej w aferze KNF?

Prof. Jastrzębski jest kawalerem. Jego ojciec to naukowiec pracujący w Polskiej Akademii Nauk. Brat jest lekarzem. Cała trójka nie jest związana z żadną partią polityczną.

Jastrzębski stopień doktora prawa uzyskał już w wieku 25 lat. 6 lat później był już doktorem habilitowanym. Zna trzy języki obce: angielski, niemiecki, francuski. Na co dzień mieszka w Warszawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: afera knf, kprm, premier mateusz morawiecki, jacek jastrzębski, knf, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-11-2018

Mój nickZnam. Skromny, rzeczowy, merytoryczny. W przypadku tego człowieka polityka odchodzi na dalsze tło. Skupi się na rzetelnej pracy i celach. Jestem … Czytaj całość

23-11-2018

co tamWażne , że swój człowiek.

23-11-2018

Ciamajda niedowiarekOJ TAM !!!OJ TAM!!!NAJWYŻEJ OBSTAWI SIĘ ARMIA DORADCÓW😉😆😄. TERAZ TO I MAŁPE MOZNA NOMINOWAC I OBSTAWIĆ JA NAUKOWCAMI.TO PRZYPOMINA MI FILM Z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (407)