Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Jacek Jastrzębski nowym przewodniczącym KNF

319
Podziel się:

Prof. Jacek Jastrzębski został nowym przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowała Kancelaria Premiera. Jego poprzednik Marek Chrzanowski zrezygnował 13 listopada w wyniku tzw. afery KNF.

Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek na stanowisko szefa KNF prof. Jacka Jastrzębskiego
Premier Mateusz Morawiecki powołał w piątek na stanowisko szefa KNF prof. Jacka Jastrzębskiego (KNF)

Jacek Jastrzębski jest dr. hab. nauk prawnych, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego. Jednocześnie przez ostatnie 10 lat był zastępcą dyrektora Departamentu Prawnego w PKO BP. Ma 38 lat. Mówi biegle po angielsku, niemiecku i francusku.

"Powołując prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Premier Matusz Morawiecki, wyraził przekonanie, że decyzja ta przyczyni się do wzmocnienia sprawności funkcjonowania nadzoru nad polskim rynkiem finansowym" - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Zobacz także: Jaki powinien być nowy szef KNF? Odpowiada były przewodniczący instytucji oraz minister finansów Stanisław Kluza

Jak podaje Kancelaria Premiera, Mateusz Morawiecki przy wyborze Jastrzębskiego na stanowisko przewodniczącego KNF kierował się kilkoma względami. Poza wymogami formalnymi zapisanymi w ustawie, szef rządu zwracał uwagę na wysokie kwalifikacje nowego szefa Komisji.

"Są one potwierdzone posiadanym wykształceniem zarówno prawniczym jako absolwenta i profesora Uniwersytetu Warszawskiego, jak również ekonomicznym jako absolwenta Szkoły Głównej Handlowej" - czytamy w komunikacie KPRM.

Jastrzębski ma również doświadczenie praktyczne w pracy w sektorze finansowym, w tym kierownicze. Nie bez znaczenia jest również znajomość problematyki związanej z trzema podstawowymi segmentami rynku finansowego – sektorem bankowym, ubezpieczeniowym oraz rynkiem kapitałowym.

Przeszłość w PKO BP nie podoba się natomiast opozycji. - Pamiętajmy, że ze środowiska PKO BP pochodził również Grzegorz Kowalczyk, a więc słynny prawnik z afery KNF. To na wniosek banku wszedł do rady nadzorczej GPW. Teraz kolejna osoba z tego środowiska trafia na wysokie stanowisko, to musi budzić wątpliwości - mówił na konferencji prasowej przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann.

Nowy przewodniczący ma również doświadczenie międzynarodowe. Zdobywał je m. in. w ramach programu Professional LL.M. na University of California, a konkretniej w Berkeley School of Law.

Jacek Jastrzębski jest jednym z wiodących w Polsce specjalistów z obszaru prawa oraz sektora finansowego o wysokiej reputacji zawodowej - czytamy z kolei w komunikacie Komisji Nadzoru Finansowego.

W działalności naukowej nowy szef KNF zajmuje się prawem cywilnym, prawem handlowym i prawem rynku finansowego oraz jest autorem lub współautorem ponad 80 publikacji naukowych.

Rozprawa doktorska oraz habilitacyjna były nagradzane w konkursach miesięcznika „Państwo i Prawo”. Był uczestnikiem, także w charakterze prelegenta lub moderatora, szeregu konferencji krajowych lub międzynarodowych, w tym dotyczących problematyki rynku finansowego.

W 2017 r. Jastrzębski został ujęty w zestawieniu Legal 500's GC Powerlist: Central and Eastern Europe , a więc liście wyróżniających się prawników w Europie Środkowej i Wschodniej.

"W opinii Prezesa Rady Ministrów silny i niezależny nadzór finansowy jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce oraz zaufania Polaków do sektora finansowego" - dodaje CIR.

A zaufanie spadło po tym, jak poprzednik Jastrzębskiego Marek Chrzanowski proponował milionerowi Leszkowi Czarneckiemu zatrudnienie konkretnego prawnika, by lepiej przeprowadzić banki Czarneckiego przez plan naprawczy. Czarnecki odebrał to jako namawianie do wręczenia łapówki, dlatego skierował sprawę do prokuratury.

Po publikacji treści rozmów przez "Gazetę Wyborczą" wybuchła tzw. afera KNF, a Chrzanowski podał się do dymisji.

Przez ostatnie 10 dni pełniącym obowiązki przewodniczącego KNF był dotychczasowy wiceprzewodniczący Marcin Pachucki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(319)
Orgazmus
5 lata temu
Następny ciapciak przyniesiony w teczce. Szok.
mundek 69
5 lata temu
Następny młody i naiwny, którego najpierw wykorzystają do swych niecnych przekrętów, a potem kopną w zadek, gdy sprawa się wyda.
ziut
5 lata temu
jak czytam -"wysokie kwalifikacje i doświadczenie" a później że ma 38 lat to się zastanawiam kiedy on to doświadczenie posiadł.Jest bardzo utytułowanym człowiekiem to uczył się i nie miał czasu na rzetelną pracę.Jeśli rzetelnie pracował to z kolei nie miał czasu na dogłębne zdobywanie wiedzy.Gdyby miał około 50 lat to można by tak o nim pisać i nie wzbudzało by to zdziwienia i braku wiary w prawdziwość tych informacji.
bysa
5 lata temu
Tusk do pąki za miliardowe przekręty w Polsce
Zdzisław
5 lata temu
Czyli lodow ciąg d a lszy. Dlugi nos dalej prowadzi linię p a rti sprawiedliwych i prawych.
...
Następna strona