Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wybory 2020. 28 czerwca wybierzemy prezydenta. Jest decyzja

3
Podziel się

Wybory prezydenckie 2020 zostaną przeprowadzone 28 czerwca. W środę marszałek Sejmu ogłosiła datę głosowania. Stosowne postanowienie pojawiło się też już w Dzienniku Ustaw.

Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Elżbieta Witek podała datę
Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Elżbieta Witek podała datę (PAP)
bEqkHXDp

Kiedy odbędą się wybory? W tym roku to pytanie zadawali sobie wszyscy, bo chaos wokół daty głosowania był gigantyczny. Pierwotnie wybory prezydenckie miały zostać przeprowadzone 10 maja. Taką datę ustalono jednak jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa, przez którą ostatecznie do wyborów w pierwotnym terminie nie doszło.

Przy ustalaniu nowej daty wyborów PiS usiadł do rozmów z opozycją. Ostatecznie udało się dojść do pewnego kompromisu. W środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała nową datę głosowania.

Wybory prezydenckie 2020. Jest data

Wybory prezydenckie przeprowadzone zostaną - zgodnie z postanowieniem Witek - przeprowadzone w niedzielę 28 czerwca. Nietypowa będzie ich forma. Będą to bowiem tak zwane wybory hybrydowe. Część Polaków będzie głosowała w lokalach wyborczych, a część korespondencyjnie.

bEqkHXDr
Zobacz także: Obejrzyj też: Wybory podczas epidemii. Cieszyński: Członkowie komisji wyborczych w maseczkach z filtrem

Jak ma to wyglądać w szczegółach? Co do zasady Polacy będą musieli przyjść do lokali wyborczych. Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra zdrowia ma jednak prawo wyznaczyć gminy lub ich części, w których głosowanie odbędzie się tylko metodą korespondencyjną. Warunek: na takich terenach musiałoby nastąpić nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

bEqkHXDx

Głosowanie korespondencyjne

Dodatkowo każdy będzie mógł zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Jeśli chodzi o osoby mieszkające się na terenie Polski, chęć takiego głosowania trzeba zgłosić do 16 czerwca właściwemu komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy. Natomiast w przypadku osób mieszkających za granicą, trzeba to zgłosić konsulowi do 13 czerwca.

Doręczenie pakietów wyborczych wyborcom, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, ma nastąpić do 23 czerwca.

Pozostałe osoby 28 czerwca pójdą, jak to dotychczas bywało, do urn.

bEqkHXDy

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqkHXDS
KOMENTARZE
(3)
ulla
rok temu
Łatwiej będzie fałszować? A czy przy liczneiu głosów będą przedstawiciele opozycji i niezalezni?
#stop naczeln...
rok temu
Eee tam decyzja - decyzja i jej ogłoszenie podał naczelnik - ta pani bez kręgosłupa tylko powtarza.
Donald
rok temu
A te wybory nie są sprzeczne z konstytucją? Przecież powinien być wprowadzony stan wyjątkowy!
bEqkHXDT