Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Sejmu podała termin

Termin wyborów prezydenckich 2020. Odbędą się 28 czerwca, datę ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Chelstowski / Forum)
Marszałek Sejmu podała datę. Wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów prezydenckich. Odbędą się w niedzielę 28 czerwca. - Być może odbędzie się druga tura, to termin, który sprawi, że do 6 sierpnia będziemy mieli powołanego nowego prezydenta - stwierdziła.

- We wtorek przegłosowaliśmy poprawki Senatu. Mówiłam już wcześniej, że nie będę zwlekać, mimo iż mam 14 dni, i podam datę wyborów. Prawo wyborcze to jedno z podstawowych praw każdego obywatela. Nie może być tak, że jakakolwiek partia decyduje, czy wybory się odbędą i w jakim terminie - powiedziała Witek.

- W lutym ogłosiłam termin wyborów, powinny odbyć się 10 maja, byliśmy na to przygotowani. Napotkaliśmy na opór ze strony opozycji - dodała marszałek Sejmu i łącznie przez blisko 17 minut swojego wystąpienia próbowała przekonać, że to opozycja jest wszystkiemu winna.

Obejrzyj: Kwaśniewska: Trzymam kciuki za Rafała Trzaskowskiego

Prezes oświadczył

Przypomnijmy, że datę 28 czerwca jako pierwszy wskazał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak podkreślił w swoim oświadczeniu, "ostatni termin, jaki pozwoliłby na to, by 6 sierpnia tego roku wybrany był i zaprzysiężony prezydent, to jest 28 czerwca".

We wtorek Sejm przegłosował poprawki, które do ustawy o wyborach prezydenckich wprowadził Senat. W bloku głosowań przyjęto zapis, na mocy którego to PKW - na wniosek ministra zdrowia - zdecyduje o ewentualnym zarządzeniu wyborów korespondencyjnych w którymś z regionów (jeśli będzie wymagała tego sytuacja epidemiczna).

Odrzucono m.in. poprawkę dotyczącą minimalnego czasu na zbieranie podpisów. Przychylności Sejmu nie zyskała także możliwość robienia tego przez ePUAP, czyli przy pomocy bezpłatnej rządowej platformy internetowej, przez którą można kontaktować się z różnymi urzędami.

Ustawa jeszcze tego samego dnia trafiła na biurko prezydenta i została przez Andrzeja Dudę podpisana. Wkrótce po tym, jej treść została opublikowana w Dzienniku Ustaw. A w środę 3 czerwca marszałek Sejmu Elżbieta Witek oficjalnie ogłosiła, że wybory odbędą się 28 czerwca.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

antoniSuper, jest szansa, że Polska po 5 latach przerwy będzie miała prezydenta

03-06-2020

Głosuję na AndrzejaSuper, udało się, w końcu. Platfusy działały do samego końca, by rzucać kłody, ale teraz już temat się ruszy

03-06-2020

MarekPrzy wielu zastrzeżeniach do pracy Rządu i Prezydenta choćby minimalny kontakt z totalitarną opozycją natychmiast przywołuje mnie do porządku bo jak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)