Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

PIT 2021. Będzie nowa ulga mieszkaniowa

95
Podziel się

Rząd szykuje nową ulgę podatkową. Ma obowiązywać od 2021 roku i objąć osoby do 35. roku życia, które kupują mieszkanie lub budują dom.

Ulga mieszkaniowa. Zmiany w PIT od 2021 roku
Ulga mieszkaniowa. Zmiany w PIT od 2021 roku (PAP Archiwum)
bEqGaqbp

Od 1 stycznia 2021 roku Ministerstwo Rozwoju chce wprowadzić nową ulgę mieszkaniową w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) - czytamy w "Rzeczpospolitej". Będzie przeznaczona dla osób do 35. roku życia.

Pomoc ma dotyczyć singli i rodzin kupujących mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) oraz budujących dom jednorodzinny na własnej działce. Nabycie lokalu na rynku wtórnym nie będzie objęte ulgą podatkową.

Jak zapewnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki, nie trzeba będzie rozliczać się z żadnych faktur. W przypadku mieszkania wystarczy akt notarialny, a domu jednorodzinnego - pozwolenie na użytkowanie.

bEqGaqbr
Zobacz także: Obejrzyj: Państwowa sieć sklepów. "Wypaczanie wolnego rynku"

Wysokość ulgi będzie zależeć od wielkości rodziny oraz wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym. Im więcej dzieci będzie w rodzinie, tym wyższa będzie ulga.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", która dla przykładu opiera się na danych z IV kwartału 2019 r., obecnie singiel od dochodu odliczyłby 4597 zł, samotnie wychowujący dziecko - 5746,25 zł, a dwoje dzieci – 6895,50 zł. Z kolei małżeństwo bezdzietne odliczyłoby już 9194 zł, małżeństwo z jednym dzieckiem – 10 343,25 zł, a z dwójką dzieci – 11 492,50 zł. Te kwoty na pewno ulegną zmianie.

bEqGaqbx

Mimo że ekspertom sam pomysł się podoba, już kręcą nosem. Ich zdaniem pomoc będzie zbyt niska, by realnie wsparła domowe budżety.

- Ulga jest zdecydowanie za niska. Wysokość kwot powinna być co najmniej cztero-, pięciokrotnie wyższa, by opłacało się z tej ulgi skorzystać. Singiel powinien mieć prawo do odliczenia co najmniej 18 tys., a małżeństwo minimum 26 tys. - powiedział dziennikowi Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak dodał, nie powinno być też ograniczeń co do wieku kupujących lokale. Wtóruje mu Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

- Prognozy dotyczące sytuacji budżetowej państwa nie są najlepsze. To tłumaczy skromną wysokość ulgi. Trzeba pamiętać, że będzie to odliczenie od dochodu. Dlatego realna korzyść finansowa, czyli obniżka podatku, zwykle będzie nieduża - twierdzi.

bEqGaqby

I, jak podkreśla, w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem mowa o kwocie rzędu 1758 zł. Dla porównania według danych NBP średnia transakcyjna cena 1 mkw. nowego lokalu w I kwartale 2020 r. to 8506 zł. Chodzi o cenę z siedmiu największych rynków mieszkaniowych: Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk i Gdynia - tłumaczy Prajsnar.

Ulga mieszkaniowa w PIT to część pakietu mieszkaniowego, nad którym obecnie pracuje resort rozwoju. W tym tygodniu propozycja trafiła do uzgodnień międzyresortowych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEqGaqbz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqGaqbS
KOMENTARZE
(95)
Kasandra
2 miesiące temu
Ulgi mieszkaniowe służą tylko do pdbijania. cen mieszkan i Windowania ich cen A Ulge tę sfinansuje nie panstwo tylko tem komu ulga nie przysługuje .
wojak...
5 miesięcy temu
---Jak zapewnia wiceminister rozwoju Robert Nowicki, nie trzeba będzie rozliczać się z żadnych faktur. W przypadku mieszkania wystarczy akt notarialny, a domu jednorodzinnego - pozwolenie na użytkowanie.---- oto następny niedorzeczny nie przemyślany projekt , sama w sobie ulga bardzo dobra ale jej osiągnięcie to kpina.....
Kunygunda
6 miesięcy temu
A czy jeżeli ja mam 33 lata a maz ma 40 to będziemy się łapać z 1 dzieckiem?
bEqGaqbT
pawellohome
rok temu
Czyli mieszkania kupione w 2020 roku będą już podlegały pod planowaną ulgę mieszkaniową?
Magdalena
rok temu
Moim zdaniem te wszystkie programy nie są do końca sprawiedliwe. Ale ja się nie znam, gdyby nie moje biuro rachunkowe ofi-detal to nie wiem, jak poradzilibyśmy sobie z księgowością.
...
Następna strona