Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
turystyka
03.06.2020 07:07

Branża turystyczna nadal potrzebuje pomocy

Biznes turystyczny wciąż wisi na włosku. Branża wraz z rządem musi wypracować kolejne programy pomocowe, a w szczególności plan na czas po pandemii, by móc się podnieść.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons)
Choć gospodarka jest odmrażana, biznes turystyczny nadal tonie.

Samo odmrażanie działalności to za mało, by uratować turystykę, ta wciąż jest na granicy upadku. Potrzebne są kolejne transze pomocy finansowej i kilkuletni plan odbudowy, wypracowany wspólnie przez branżę i rząd - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Choć gospodarka jest odmrażana, biznes turystyczny nadal tonie. 60 proc. hoteli dalej jest zamkniętych, a w dużej części tych, które się otworzyły zajętych jest 6-7 proc. miejsc. Do tego zamarła turystyka przyjazdowa, w której to byliśmy liderem. Polscy przewoźnicy autokarowi wożący turystów zagranicznych od połowy lutego nie realizują żadnych zamówień, a najbliższe zlecenia mają zaplanowane na kwiecień 2021 roku.

Zamrożony nadal jest sektor organizowania wydarzeń, konferencji i targów. A firmy nie wiedzą, czy w kolejnych miesiącach będą mogły liczyć na wsparcie państwa. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Orbisu podkreśla, że jeśli nie będzie przedłużenia rządowej pomocy, w końcu czerwca zaczną się zwolnienia.

Obejrzyj: Polacy szturmują Bałtyk. "Wszyscy są złaknieni wyjazdu"

Pod koniec maja grupa 31 organizacji zaapelowała o pilną pomoc do rządu, pisząc o tym w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawiciele szeroko rozumianej branży turystycznej ostrzegają, że osłabienie tego sektora otworzy go na zagraniczne przejęcia.

Organizacje turystyczne powołały nawet sztab kryzysowy. Domaga się powołania międzyresortowego zespołu, który miałby opracować dodatkowy pakiet pomocowy i pięcioletni plan odbudowy polskiego przemysłu turystycznego.

Chodzi m.in. o uruchomienie kolejnych transz pomocy finansowej, jeśli spadek sprzedaży będzie się utrzymywał powyżej 6 miesięcy, pełne gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego dla linii kredytowych, wydłużenie postojowego ZUS do końca 2020 r., upublicznienie założeń wprowadzenia tzw. bonu turystycznego. Wciąż kluczowym problemem są też zamknięte granice i ograniczenia w ruchu lotniczym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: turystyka, branża turystyczna, wakacje, urlop, wyjazdy, wypoczynek, koronawirus, koronawirus kryzys, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

adiTurystyka tonie? Od kilku dni próbuje zaklepać tydzień dla rodziny nad polskim morzem i wszędzie gdzie dzwoniłem już nie ma miejsc i zajęte do … Czytaj całość

03-06-2020

AlternatywaAle ceny kwater, hoteli i pensjonatów podnieśli. choć stoją puste. Róbcie tak dalej.

03-06-2020

StaryDziadWszystko jest tak skomercjalizowane, że nie do wiary wydaje się normalne życie. Tak jak drzewiej bywało. Płaciło się za to co jest potrzebne aby … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (32)