Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory
03.06.2020 12:31

Wybory prezydenckie 2020. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie

Marszałek Sejmu ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Głos będzie można oddać tradycyjnie w lokalu wyborczym i - na wniosek - korespondencyjnie. Wyjaśniamy, jak to zrobić i których terminów trzeba pilnować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W tegorocznych wyborach prezydenckich wszyscy, którzy nie chcą iść do lokali wyborczych, będą mogli zgłosić się po pakiet do głosowania korespondencyjnego.

Ten mieszany sposób głosowania został wprowadzony ze względu na sytuację epidemiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem. Ustawa już jest ogłoszona i weszła w życie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją we wtorek wieczorem, zaledwie cztery godziny po tym, jak opuściła parlament.

Wybory korespondencyjne 2020 - terminy

Jeśli głosujemy z Polski, chęć zagłosowania korespondencyjnie musimy zgłosić komisarzowi wyborczemu, a robimy to w naszym urzędzie gminy. Mamy na to czas do 12. dnia przed głosowaniem, więc ostateczny termin to 16 czerwca.

A co z głosowaniem zagranicznym? Wtedy musimy taki zamiar zgłosić konsulowi, najpóźniej 15 dni przed dniem wyborów - a więc do 13 czerwca. Jest to sobota, więc zgodnie z ogólnymi zapisami Kodeksu wyborczego, które obowiązują - jak potwierdziła money.pl Państwowa Komisja Wyborcza - termin w praktyce wypada 15 czerwca w poniedziałek.

(WP)
(Fot: money.pl)

Wybory 2020. Czego obawia się Robert Biedroń? "Tu jeszcze wiele może się wydarzyć". Obejrzyj wideo:

Zamiar głosowania korespondencyjnego można - zgodnie z zapisami ustawy - zgłosić "ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej". Za formę zgłoszeń elektronicznych odpowiada minister cyfryzacji. Jakie to będzie rozwiązanie - jeszcze nie wiadomo.

A co z tymi, którzy przebywają lub będą przebywać na kwarantannie? Jeśli w dniu głosowania będą przebywać w izolacji, mogą dokonać zgłoszenia do 23 czerwca (najpóźniej 5. dnia przed wyborczą niedzielą). Jednak jeśli kwarantanna rozpocznie się po ogłoszeniu terminu wyborów przez marszałek Sejmu (po 3 czerwca), termin jest przesunięty na 26 czerwca.

Jak powinno wyglądać zgłoszenie?

Zgodnie z ustawą zgłoszenie do głosowania korespondencyjnego powinno zawierać takie dane jak: nazwisko i imię (imiona), imię ojca, data urodzenia, numer PESEL, numer telefonu lub adres poczty elektronicznej, a także adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy.

Jeśli głosujemy za granicą, dodatkowo powinno tam być oznaczenie miejsca pobytu wyborcy, seria i numer ważnego polskiego paszportu.

Wybory korespondencyjne. Jak będzie wyglądał pakiet wyborczy

Pakiet wyborczy będzie mógł być dostarczony pocztą lub przez upoważnionego pracownika urzędu gminy. Można też odebrać go osobiście; trzeba jednak pamiętać, że taki zamiar trzeba zadeklarować w zgłoszeniu. To, jak będzie wyglądała karta do głosowania, dopiero określi Państwowa Komisja Wyborcza.

W skład pakietu wejdzie:

  • koperta zwrotna
  • karta do głosowania
  • koperta na kartę do głosowania
  • instrukcja głosowania korespondencyjnego
  • oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania

Dla osób z niepełnosprawnościami może zostać też dodana nakładka w alfabecie Braille’a.

Do kiedy można wysłać kopertę?

Zgodnie z ustawą po wypełnieniu karty, trzeba ją włożyć do koperty zwrotnej, zakleić. Potem można ją wrzucić do nadawczej skrzynki pocztowej (za ich zapewnienie odpowiada Poczta Polska), która jest zlokalizowana na terenie gminy, w której znajduje się nasza komisja wyborcza. Na kopercie zwrotnej musimy umieścić adres i numer właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Co ważne, wysyłka powinna się znaleźć w skrzynce 2 dni przed głosowaniem, czyli do 26 czerwca. W przypadku głosowania za granicą, przesyłkę trzeba na własny koszt wysłać do konsula. Wyborcy na kwarantannie powinni natomiast oddać karty "upoważnionemu pracownikowi operatora albo upoważnionemu pracownikowi urzędu gminy".

Kart jednak nie trzeba wysyłać, można osobiście zanieść do urzędu gminy czy do konsula (jeśli głosujemy za granicą). I to jednak można zrobić najpóźniej 26 czerwca.

Z kolei osoby przebywające na kwarantannie, które co do zasady nie mogą opuszczać domu, muszą oddać zaklejoną kopertę z głosem urzędnikowi gminy lub "pracownikowi operatora wyznaczonego", czyli pracownikowi Poczty Polskiej.

Gdzie nie będzie można głosować korespondencyjnie?

Zgodnie z ustawą nie wszystkie komisje wyborcze mogą przeprowadzić głosowanie korespondencyjne. Będzie to niemożliwe w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, domach studenckich, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oraz w obwodach na polskich statkach morskich.

Głosowanie będzie też niemożliwe w krajach, "na terytorium których nie ma możliwości organizacyjnych, technicznych lub prawnych przeprowadzenia głosowania w takiej formie".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

madamNie marnuj pieniędzy na drugą turę wyborów i wybierz Prezydenta Andrzeja Dudę na drugą kadencję już w dniu 28 czerwca 2020 r.

03-06-2020

pałuczaninWłaśnie przeczytałem wypowiedź prezydenta że to on załatwił 64 mld euro w Brukseli na odszkodowanie za straty wyrządzone koronowirusem. Przecież … Czytaj całość

03-06-2020

AnnaU mnie w Zamościu zawsze w komisji siedzi baba z kodu. Ciekawe ile głosów jest przez to nieważnych

Rozwiń komentarze (230)