Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory 2020 druga tura. Jak głosować na wakacjach - wniosek o dopisanie do spisu wyborców

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 już w najbliższą niedzielę 12 lipca. Wielu wciąż się zastanawia, jak zagłosować na wakacjach, co trzeba zrobić, by zdobyć zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców. Wyjaśniamy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały WP)
Druga tura - wybory prezydenckie 2020. Jak głosować na wakacjach?

Wybory prezydenckie 2020 druga tura. Jak głosować na wakacjach?

Termin na dopisanie się do spisu wyborców minął 7 lipca. Osoby, które na pierwszą turę dopisały się do spisu wyborców poza adresem zameldowania czy zamieszkania, również w drugiej turze będą przypisane do tej komisji wyborczej.

Jednak wciąż można odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania, by móc zagłosować w dowolnej gminie w Polsce, a nawet za granicą.

Głosowanie na wakacjach, co trzeba zrobić?

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 przypada na niedzielę 12 lipca. Każdy kto wyjeżdża i podczas II tury wyborów prezydenckich nie ma możliwości zagłosowania w miejscu zamieszkania, musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, w której jest wpisany do spisu wyborców.

Trzeba je odebrać osobiście. Czas na to jest aż do piątku 10 lipca. Dzięki temu zaświadczeniu można oddać głos będąc na wakacjach, podczas wyjazdu na urlop.

Zaświadczenie daje prawo głosowania w każdym lokalu wyborczym w Polsce, w ambasadach RP za granicą oraz na statkach morskich. Przychodząc do komisji wyborczej zostawia się zaświadczenie, w zamian za nie wydana zostaje karta do głosowania.

Najważniejsze jest, by nie zgubić ani nie zniszczyć takiego zaświadczenia. Urząd gminy nie wyda go nam ponownie, a bez niego nie zagłosujemy już nigdzie. Nawet w komisji wyborczej, w której zwykle głosujemy i jesteśmy wpisani w niej na stałe do spisu wyborców.

Każdy kto pobrał zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy, jest automatycznie (jednorazowo) wykreślany z tej listy wyborczej, by nie doszło do podwójnego głosowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz