Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wybory 2020. Prezydent Andrzej Duda przeciwko podatkowi od smartfonów

297
Podziel się

Andrzej Duda sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od smartfonów, którego domaga się ZAIKS. - To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów - napisał na Twitterze prezydent.

Andrzej duda przeciwko podatkowi od smartfonów.
Andrzej duda przeciwko podatkowi od smartfonów. (East News)
bErHKaXV

Chodzi o opłatę reprograficzną, która jest dziś zawarta w cenie różnych nośników – na przykład ryzy papieru do drukarki (bo moglibyśmy ściągnąć sobie książkę z internetu i ją wydrukować), płyty CD czy DVD (bo możemy sobie wypalić film czy grę), odtwarzacza mp3, karty pamięci, dysku twardego, nagrywarki czy pendrive'a.

Organizacje zajmujące się pobieraniem opłat w imieniu artystów (przede wszystkim ZAIKS) lobbują za objęciem nowym parapodatkiem m.in. smartfonów i telewizorów oraz komputerów. W efekcie cena tych urządzeń skoczyłaby o 6 proc., a do budżetu ZAiKS-u i innych organizacji trafiałby dodatkowy miliard złotych rocznie.

– Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem)
na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

bErHKaXX
Zobacz także: Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Pieniądze z opłaty reprograficznej są rekompensatą dla artystów, która ma im wynagrodzić to, że ściągamy muzykę, filmy czy książki z internetu zamiast płacić za nie w sklepie. Chodzi zarówno o zrekompensowanie piractwa, jak i kopiowania treści na własny użytek.

bErHKaYd

ZAIKS chce, by taką opłatą objąć również smartfony i tablety.

- Apelowaliśmy w tej sprawie od lat, do kolejnych rządów i ministrów kultury. Chodzi o urealnienie rozporządzenia, które nie było aktualizowane od 2008 roku. Sprawa nie jest nowa, jest wręcz zaniedbana w wyniku bardzo agresywnego lobbingu firm importujących i produkujących sprzęt elektroniczny – mówiła w rozmowie z money.pl Anna Klimczak, rzeczniczka ZAiKS-u.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErHKaYy
KOMENTARZE
(297)
Rys
rok temu
Ludzie chyba zapomnieli 8 lat nierządu PO i PSL jak było , co oni wam dali na dzieci nic wiek emerytalny 67 lat emerytom nic przedsiębiorcom nic nauczycielom służbie zdrowia rolnikom górnikom policji ....... NIC !!!! - Tylko PIS dotrzymuje obietnic i dba o ludzi . - Dlatego tylko Andrzej Duda zasługuje na kolejną kadencje . Jest wyjątkowym człowiekiem rozumiejący potrzeby rodzin i Polski . Dziękujemy p.Dudzie - ma Pan nasz głos . !!!
Rysio
rok temu
To nie jest żaden podatek. Jest to niewielka opłata z której się robi problem. Kiedyś były płyty, teraz płyt nie ma, 90% użytkowników smartfonów słucha muzyki. To są pieniądze na Waszych ukochanych twórców, Waszych ulubionych przebojów nie tylko Eminemów, Zenków, Metali i różnych innych. Są tacy, którzy piszą piosenki i z tego żyją, a Wy macie z tego fun. Są tacy, którzy nie słuchają muzyki ze smartfonów, to zawsze mogą zacząć słuchać. Od lat świat cywilizowany w ten sposób wynagradza artystów. Opłata jest nie wielka, więc w czym problem panie PAD, to nie jest żaden podatek - proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.
rytymi
rok temu
Duda jest wspaniałym człowiekiem i pomaga ludziom ma mój głos
bErHKaYz
Halina
rok temu
Gdyby PiS tak hejtował Trzaskowskiego jak PO Dudę to by był krzyk jak stąd na księżyc. Ohydna jest hipokryzja opozycji, która lubi mówić o szacunku ale jak co do czego przychodzi to zapomina co to słowo znaczy.
gemma
rok temu
Duda jest świetnym prezydentem i musi zostać ponownie wybrany jeśli chcemy żeby Polska się nadal tak dobrze rozwijała.
...
Następna strona