Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
30.06.2020 15:14

Wybory 2020. Prezydent Andrzej Duda przeciwko podatkowi od smartfonów

Andrzej Duda sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od smartfonów, którego domaga się ZAIKS. - To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów - napisał na Twitterze prezydent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Andrzej duda przeciwko podatkowi od smartfonów.

Chodzi o opłatę reprograficzną, która jest dziś zawarta w cenie różnych nośników – na przykład ryzy papieru do drukarki (bo moglibyśmy ściągnąć sobie książkę z internetu i ją wydrukować), płyty CD czy DVD (bo możemy sobie wypalić film czy grę), odtwarzacza mp3, karty pamięci, dysku twardego, nagrywarki czy pendrive'a.

Organizacje zajmujące się pobieraniem opłat w imieniu artystów (przede wszystkim ZAIKS) lobbują za objęciem nowym parapodatkiem m.in. smartfonów i telewizorów oraz komputerów. W efekcie cena tych urządzeń skoczyłaby o 6 proc., a do budżetu ZAiKS-u i innych organizacji trafiałby dodatkowy miliard złotych rocznie.

– Obciążenie wszystkich smartfonów opłatą (podatkiem) na rzecz ZAiKS (prawa autorskie twórców i artystów), byłoby moim zdaniem niesprawiedliwe i konstytucyjnie wadliwe. To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Pieniądze z opłaty reprograficznej są rekompensatą dla artystów, która ma im wynagrodzić to, że ściągamy muzykę, filmy czy książki z internetu zamiast płacić za nie w sklepie. Chodzi zarówno o zrekompensowanie piractwa, jak i kopiowania treści na własny użytek.

ZAIKS chce, by taką opłatą objąć również smartfony i tablety.

- Apelowaliśmy w tej sprawie od lat, do kolejnych rządów i ministrów kultury. Chodzi o urealnienie rozporządzenia, które nie było aktualizowane od 2008 roku. Sprawa nie jest nowa, jest wręcz zaniedbana w wyniku bardzo agresywnego lobbingu firm importujących i produkujących sprzęt elektroniczny – mówiła w rozmowie z money.pl Anna Klimczak, rzeczniczka ZAiKS-u.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, podatek od smartfona, zaiks, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2020

RysLudzie chyba zapomnieli 8 lat nierządu PO i PSL jak było , co oni wam dali na dzieci nic wiek emerytalny 67 lat emerytom nic przedsiębiorcom nic … Czytaj całość

02-07-2020

RamiaOsobiście mogę powiedzieć, że nigdy mi się tak dobrze nie powodziło jak za czasów rządów PiS. Wyższa pensja, wsparcie dla dzieciaków. Pracujemy z … Czytaj całość

02-07-2020

gemmaDuda jest świetnym prezydentem i musi zostać ponownie wybrany jeśli chcemy żeby Polska się nadal tak dobrze rozwijała.

Rozwiń komentarze (297)