Trwa ładowanie...
bDICeQjp

Notowania

Podatek Od Smartfona – Wszystkie wiadomości

237
26.02.2021 15:42

NEWSROOM
 / 
Opłata reprograficzna. "Elementarną sprawiedliwością byłaby rekompensata za koszty"

- Lata temu, będąc jeszcze muzykiem, poruszyłem temat podatku od nośników i smartfonów. Prawda jest taka, że artyści tracą przez to ogrom pieniędzy. Proszę się postawić na moim miejscu. Jest pani autorką utworów. Zapłaciła pani za ich produkcje i promocję. Dziś z powodu pandemii nie może pani grać utworów i zarabiać. Tymczasem pani utwory są przegrywane i kopiowane, a pani nie ma żadnych honorariów z tego tytułu. Elementarną sprawiedliwością byłaby rekompensata za koszty – mówił w programie "Newsroom" Paweł Kukiz, lider Kukiz'15. Przypomnijmy, że ustawa, która wprowadza opłatę, ma niebawem trafić do konsultacji.

159
07.02.2021 7:13

OPŁATY
 / 
Podatek od smartfona gorącym kartoflem. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze, rząd ma problem

Rząd pracuje nad rozszerzeniem opłaty reprograficznej na smartfony, tablety, laptopy i telewizory smart. Prezydent obiecał, że ustawy nie podpisze. Czy na pewno tak będzie? - Dialog z prezydentem póki co odbywał się w formie korespondencyjnej. Kancelaria prezydenta otrzymała od nas raport, myślę, że to jest dobry punkt wyjścia do dyskusji. Opłata reprograficzna wraca jak bumerang, ale jest archaiczna. Należałoby przestać przerzucać ten gorący kartofel z ręki do ręki i porządnie uregulować sprawę ustawy o statusie artysty zawodowego, po wysłuchaniu wszystkich środowisk - powiedział w programie "Money. To się liczy" Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów. - Proste zrobienie opłaty reprograficznej na poziomie 6 proc. to straszne pójście na skróty. Ktoś, kto podsunął takie rozwiązanie premierowi Glińskiemu nie przemyślał, jakie mogą być skutki społeczne. Był na stole projekt podatku od gigantów cyfrowych, został schowany. Powinniśmy wypracować systemowe rozwiązanie - dodał.

346
02.02.2021 12:07

WIDEO
 / 
Podatek od smartfonów. Kto za to zapłaci?

Rząd pracuje nad podatkiem od smartfonów, organizacje konsumenckie są przeciwne. - Przestrzegamy przed tym dlatego, że opłata miałaby być rozszerzona na smartfony, tablety, laptopy, czyli sprzęt, z którego każda rodzina musi korzystać, by pracować czy się uczyć. Przygotowaliśmy raport dotyczący wykluczenia cyfrowego Polaków, a ustalenia są niepokojące. Opłata reprograficzna jest wprowadzana w bardzo niewłaściwym momencie, ale w ogóle kwestionujemy jej zasadność - powiedział w programie "Money. To się liczy" Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów. - Zaznaczam, że nie jesteśmy przeciwko artystom, natomiast źródło finansowania naszym zdaniem jest totalnie niewłaściwe. Opłata reprograficzna to rekompensata dla twórców za tak zwany dozwolony użytek, czyli za ściąganie twórczości na dysk. Kto dziś zapisuje jakąkolwiek muzykę na dysku twardym? Korzystamy z platform dostępnych online. Roboczo nazywamy to podatkiem od smartfona, ale cały wymieniony w ustawie sprzęt zdrożeje nawet o kilkaset złotych. Nowy podatek najbardziej dotknie najbiedniejsze rodziny, uczniów oraz seniorów - dodał.

1.3K
29.01.2021 20:09

RZĄD
 / 
Podatek od smartfona. Duda obiecał, że go nie będzie. A rząd ma teraz problem

Nowa opłata z jednej strony ma pomóc stworzyć fundusz wsparcia artystów, z drugiej doprowadzi zapewne do podwyżek cen smartfonów. Federacja Konsumentów ostrzega przed jej wprowadzaniem. Z obozu władzy trudno o jakiekolwiek deklaracje. Jak nieoficjalnie dowiaduje się money.pl, prace trwają, ale sprawiają sporo problemów.

250
12.12.2020 7:30

OPŁATY
 / 
Podatek od smartfona. "Ustawa musi wejść w życie"

Jeszcze w grudniu do parlamentu trafi ustawa o statusie artysty zawodowego. Choć idea słuszna, to wprowadza opłatę reprograficzną, czyli tak naprawdę parapodatek od smartfona, laptopa, tabletu czy telewizora. Tymczasem aż 74 proc. Polaków nie chce tej opłaty.

bDICeQjr
220
06.07.2020 6:51

OPŁATA REPROGRAFICZNA
 / 
Podatek od smartfona. Kontrowersyjny projekt prawie gotowy

Dodatkowa opłata, jaką będą musieli ponieść producenci sprzętu do kopiowania lub jego importerzy w praktyce obciąży wszystkich nabywców sprzętu. Tak zwany podatek od smartfona ma trafić do uzgodnień międzyresortowych.

155
03.07.2020 15:57

JAROSŁAW SELLIN
 / 
Podatek od smartfonów. Wiceminister komentuje zapowiedź prezydenckiego weta

Andrzej Duda sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od smartfonów, którego domaga się ZAIKS. - Jeśli będzie weto tej ustawy, trzeba będzie to uszanować. My wyraziliśmy swoją wolę w czwartej tarczy antykryzysowej, że ustawa reprograficzna powinna u nas być, tak jak w większości krajów Europy - mówił w programie Newsroom WP wiceminister kultury Jarosław Sellin. Jak tłumaczył, opłata od smartfona byłaby tak mała, że prawdopodobnie producenci nie decydowaliby się nawet na podnoszenie ich cen. Sellin odniósł się też do pomysłu opodatkowania platform streamingowych. - Wydaje mi się, że w sytuacji, w której od 15 lat na polskie filmy zrzucają się kiniarze, telewizje i platformy cyfrowe, nie widać powodu, dlaczego nie mogłyby w tym partycypować platformy streamingowe. Wydaje mi się to zupełnie naturalne - skomentował.

297
30.06.2020 15:06

PODATEK OD SMARTFONA
 / 
Wybory 2020. Prezydent Andrzej Duda przeciwko podatkowi od smartfonów

Andrzej Duda sprzeciwia się wprowadzeniu podatku od smartfonów, którego domaga się ZAIKS. - To, że masz smartfona jeszcze nie oznacza, że korzystasz z utworów - napisał na Twitterze prezydent.

667
09.06.2020 18:42

PODATEK OD SMARTFONA
 / 
Dlaczego ZAIKS chce wyciągnąć miliard z naszych kieszeni? Podatek od smartfona budzi kontrowersje

Poszerzenie opłaty reprograficznej to zły pomysł – uważa Federacja Konsumentów. Przez nią telefony i telewizory, a także tak potrzebne w każdej rodzinie komputery, podrożeją średnio o 300 złotych. Wszystko w imię solidarności z artystami. Dlaczego jednak mają ich ratować konsumenci, kupujący sprzęt elektroniczny?

bDICeQjx
5
08.05.2020 8:49

MTSL
 / 
"Money. To się liczy". Gośćmi: Andrzej Adamczyk i Wojciech Buczkowski

Dziś w "Money. To się liczy" tematem m.in. nowe drogi, odmrożenie kolei i podatek od smartfonów. Gośćmi będą minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i Wojciech Buczkowski, prezes firmy Komputronik. Zapraszamy od 9.30.