Notowania

Wybory parlamentarne 2019. Niemiecka prasa wieszczy napięcia między Warszawą a Berlinem

Wybory parlamentarne ponownie wygrał PiS zyskując 43,6 proc. głosów. Niemiecka prasa nie pozostała obojętna na sytuację w Polsce. Czołowe dzienniki komentowały wyniki wyborów 2019.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Niemiecka prasa o wyborach w Polsce. (Fot: PAP)

Wyniki wyborów w Polsce będą oznaczać kontynuację polityki ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego w najbliższych 4 latach, również tej zagranicznej - zauważa niemiecka prasa.

Jak prognozuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung”, relacje między Berlinem a Warszawa pozostaną napięte, relacjonuje Polska Agencja Prasowa.

Jak przypomniana niemiecka prasa, rząd PiS stawia Niemcom żądania reparacji za II wojnę światową.

(FAZ)
(Fot: Faz)

Jednak nie tylko z Berlinem kontakty polskiego rządu będą skomplikowane. Wyniki wyborów w Polsce "mogą oznaczać kontynuację sporu z Brukselą o reformę systemu wymiaru sprawiedliwości” – pisze FAZ.

Jarosław Kaczyński ma jasny plan. Sztandarowe programy bez zmian, pojawią się też nowości
Wyniki wyborów. PiS wygrywa i musi się wziąć do pracy. Ma kilkadziesiąt obietnic do spełnienia

Z kolei "Sueddeutsche Zeitung" uważa, że PiS nie osiągnął swojego celu maksimum i nie ma nie ma powodów do bezwarunkowej radości. Chodzi o zdobycie większości dwóch trzecich mandatów w parlamencie, która umożliwia dokonywanie zmian w konstytucji. To się PiS nie udało – relacjonuje PAP.

(Süddeutsche Zeitung)
(Fot: Suddeutsche Zeitung)

Natomiast tygodnik "Die Zeit" prognozuje dwie drogi partii Kaczyńskiego w dalszych zmianach w Polsce: rewolucyjna i ewolucyjna.

"Jeśli Kaczyński wybierze ścieżkę rewolucyjną, to przyszły rząd już wkrótce będzie eskalować spór o praworządność z UE". Z kolei droga ewolucyjna "polegałaby na zabezpieczaniu przez PiS władzy poprzez drobne zmiany instytucjonalne" – prognozuje przywoływany przez PAP tygodnik "Die Zeit".

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Już wszystko jest jasne.
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, pięć partii w Sejmie

Według sondażu late poll IPSOS PiS zdobył43,6 proc. poparcia. KO - 27,4 proc. Lewica - 12,4 proc., PSL - 9,1 proc., a Konfederacja - 6,4 proc.

Według PKW do godz. 17 frekwencja wyniosła 45,94 proc. 13,6 mln uprawnionych osób zagłosowało.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2019

mr.BOj już przestańcie wieszczyć, 4 lata temu też były przewidywania jak to się Polska rozpadnie, jak to wszystko szlag trafi. Jakoś nic się nie stało i … Czytaj całość

14-10-2019

Prosto z BerlinaAle tragedia! Ojej PiS u władzy! Co teraz z nami będzie?! Nic. A co ma być. Niemcy nie będą nam wchodzić na głowę, nie będą prowadzić polityki kosztem … Czytaj całość

14-10-2019

MaurycyNajlepszym sposobem na zmianę komunistycznej konstytucji jest napisanie nowej i referendum. Bo uczestnicy okraglego stołu taka napisali konstytucję … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)