Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie 2020. Pocztowi związkowcy mają szereg zastrzeżeń do pomysłu PiS

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty zgłosił do Senatu swoją opinię do ustawy umożliwiającej przeprowadzenie wyborów korespondencyjnie. Jej autorzy podkreślają: ustawa nie zabezpiecza życia i zdrowia ani pocztowców, ani uczestników głosowania. Zastrzeżeń jednak mają znacznie więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Wybory korespondencyjne to zagrożenie dla życia i zdrowia pocztowców i głosujących - uważają związkowcy (zdj. ilustracyjne). (Fot: Lukas Plewnia - CC BY-SA 2.0)

Związkowcy mają wątpliwości do ustawy, gdyż nie wskazuje ona, czy dostarczane przez nich pakiety wyborcze byłyby przesyłkami bezadresowymi, czy też listownymi. W tym pierwszym przypadku oznacza to bowiem, że za ich właściwą dystrybucję będzie odpowiadać Poczta Polska, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.

Oznacza to, że pocztowcy musieliby wykonywać część obowiązków PKW, a nie zostali do tego w żaden sposób przeszkoleni. Nie mają też do tego żadnych formalnych uprawnień.

"Również sformułowanie Art. 3.1 wspomnianej ustawy wskazuje: 'doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy, lub pod adres wyborcy wskazanej w części A spisu wyborców' jest nieprecyzyjny i daje dużo swobody w interpretacji, której przy tak ważnej kwestii jak wybory być nie powinno" - czytamy.

Zobacz też: Zasiłek dla bezrobotnych w górę? Ekspert nie ma wątpliwości

W ustawie nie ma też zapisu, który wskazywałby, kto właściwie ma sfinansować całą operację.

Związkowcy podkreślili też, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pozostaje głuche na ich nawoływania o zabezpieczenie listonoszy biorących udział w akcji. Pocztowcy prosili o zaopatrzenie w środki ochrony osobistej.

Tomasz Zdzikot, nowy szef Poczty Polskiej. Na jego barkach spoczywają zadania związane z głosowaniem korespondencyjnym.
Nowy szef poczty rzucony na głęboką wodę. "Facet bez doświadczenia w prowadzeniu potężnej firmy"

Wskazują też na wiele niewiadomych, jakie ma obecnie ustawa. Część zapisów bowiem mówi o tym, że szczegółowe rozwiązania, których ustawa nie zawiera, będą doprecyzowane w ministerialnych rozporządzeniach.

Związkowcy zgłaszają szereg wątpliwości do ustawy umożliwiającej przeprowadzenie wyborów prezydenckich w sposób korespondencyjny. Chodzi tutaj m.in. o: brak instrukcji co zrobić w przypadku, gdy skrzynki pocztowe będą uszkodzone, czy niewłaściwie zaadresowane. Wątpliwości wzbudza też fakt, że nie został doprecyzowany proces skarg w przypadku niedostarczenia przesyłek.

Zgodnie z prawem, każdy musi mieć skrzynkę pocztową. W praktyce - nie jest to zasadą
Pocztowcy boją się posądzeń o kradzież kart do głosowania. Ale strajkować nie planują

Pocztowcy mają też uwagi do zapisu, który nakazuje im zawiesić na czas dostarczania pakietów wyborczych innych usług pocztowych. Wskazują, że jest to niezgodne z Prawem pocztowym, które nakazuje dostarczanie przesyłek w każdy dzień roboczy, nie mniej niż 5 dni w tygodniu.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami w money.pl, związkowcy pocztowi rozważają zorganizowanie strajku włoskiego. Potwierdził to nam przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Piotr Moniuszko. Rozpoczęcie procedury formalnego strajku w obecnych okolicznościach zajęłoby bowiem zbyt wiele czasu (spór zbiorowy, negocjacje i referendum mogą zająć nawet pół roku).

Przy wyborach korespondencyjnych pocztowcy musieliby dostarczyć karty do głosowania
Listonosze w służbie wielkiej polityki. Strajk włoski może skomplikować przeprowadzenie głosowania

Ustawa dotycząca wyborów korespondencyjnych została 6 kwietnia uchwalona przez Sejm i trafiła do Senatu. Senatorowie zamierzają wykorzystać cały przysługujący czas na konsultacje (30 dni), co może doprowadzić do przesunięcia wyborów na końcówkę maja.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2020

antyvirusUwazam,ze nalezy sie szacunek i powinno wspierac sie decyzje i postawe Pana Piotra Moniuszko Przewodnicazego Wolnych Zwiazkow Zawodowych PRACOWNIKOW … Czytaj całość

22-04-2020

mmaPamiętajcie ze wasz nowy szef to specjalista z MON-u. To taki styl pisu- możecie spróbować negocjacji, czemu nie. Ale pamiętajcie że rozmawiacie ze … Czytaj całość

22-04-2020

CDNA kiedy to PiS przeimowal sie takimi pierdolami ? Dla PiSu liczy sie tylko wygrana dudy bo tylko to jest w stanie zagwarantowac utrzymanie sie u … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)