Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory prezydenckie 2020. Pocztowi związkowcy mają szereg zastrzeżeń do pomysłu PiS

15
Podziel się

Wolny Związek Zawodowy Pracowników Poczty zgłosił do Senatu swoją opinię do ustawy umożliwiającej przeprowadzenie wyborów korespondencyjnie. Jej autorzy podkreślają: ustawa nie zabezpiecza życia i zdrowia ani pocztowców, ani uczestników głosowania. Zastrzeżeń jednak mają znacznie więcej.

Wybory korespondencyjne to zagrożenie dla życia i zdrowia pocztowców i głosujących - uważają związkowcy (zdj. ilustracyjne).
Wybory korespondencyjne to zagrożenie dla życia i zdrowia pocztowców i głosujących - uważają związkowcy (zdj. ilustracyjne). (Flickr, Lukas Plewnia - CC BY-SA 2.0)
bDUINNNh

Związkowcy mają wątpliwości do ustawy, gdyż nie wskazuje ona, czy dostarczane przez nich pakiety wyborcze byłyby przesyłkami bezadresowymi, czy też listownymi. W tym pierwszym przypadku oznacza to bowiem, że za ich właściwą dystrybucję będzie odpowiadać Poczta Polska, a nie Państwowa Komisja Wyborcza.

Oznacza to, że pocztowcy musieliby wykonywać część obowiązków PKW, a nie zostali do tego w żaden sposób przeszkoleni. Nie mają też do tego żadnych formalnych uprawnień.

"Również sformułowanie Art. 3.1 wspomnianej ustawy wskazuje: 'doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy, lub pod adres wyborcy wskazanej w części A spisu wyborców' jest nieprecyzyjny i daje dużo swobody w interpretacji, której przy tak ważnej kwestii jak wybory być nie powinno" - czytamy.

bDUINNNj
Zobacz także: Zobacz też: <a href="https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/zasilek-dla-bezrobotnych---zasady,148,0,2423700.html">Zasiłek dla bezrobotnych</a> w górę? Ekspert nie ma wątpliwości

W ustawie nie ma też zapisu, który wskazywałby, kto właściwie ma sfinansować całą operację.

Związkowcy podkreślili też, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pozostaje głuche na ich nawoływania o zabezpieczenie listonoszy biorących udział w akcji. Pocztowcy prosili o zaopatrzenie w środki ochrony osobistej.

bDUINNNp

Wskazują też na wiele niewiadomych, jakie ma obecnie ustawa. Część zapisów bowiem mówi o tym, że szczegółowe rozwiązania, których ustawa nie zawiera, będą doprecyzowane w ministerialnych rozporządzeniach.

Związkowcy zgłaszają szereg wątpliwości do ustawy umożliwiającej przeprowadzenie wyborów prezydenckich w sposób korespondencyjny. Chodzi tutaj m.in. o: brak instrukcji co zrobić w przypadku, gdy skrzynki pocztowe będą uszkodzone, czy niewłaściwie zaadresowane. Wątpliwości wzbudza też fakt, że nie został doprecyzowany proces skarg w przypadku niedostarczenia przesyłek.

bDUINNNq

Pocztowcy mają też uwagi do zapisu, który nakazuje im zawiesić na czas dostarczania pakietów wyborczych innych usług pocztowych. Wskazują, że jest to niezgodne z Prawem pocztowym, które nakazuje dostarczanie przesyłek w każdy dzień roboczy, nie mniej niż 5 dni w tygodniu.

Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami w money.pl, związkowcy pocztowi rozważają zorganizowanie strajku włoskiego. Potwierdził to nam przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty Piotr Moniuszko. Rozpoczęcie procedury formalnego strajku w obecnych okolicznościach zajęłoby bowiem zbyt wiele czasu (spór zbiorowy, negocjacje i referendum mogą zająć nawet pół roku).

Ustawa dotycząca wyborów korespondencyjnych została 6 kwietnia uchwalona przez Sejm i trafiła do Senatu. Senatorowie zamierzają wykorzystać cały przysługujący czas na konsultacje (30 dni), co może doprowadzić do przesunięcia wyborów na końcówkę maja.

bDUINNNr

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDUINNNK
KOMENTARZE
(15)
antyvirus
rok temu
Uwazam,ze nalezy sie szacunek i powinno wspierac sie decyzje i postawe Pana Piotra Moniuszko Przewodnicazego Wolnych Zwiazkow Zawodowych PRACOWNIKOW POCZTY ktory nie boi sie stanac w obronie nie tylko swoich pracownikow ...ale tez i adresatow tzw " spec. przesylek" niosacych falsz i smierc ludziom a tak niebezpiecznym czasie .....czasie pandemii. Czy te metody komunistycznej Korei Pn wprowadzone w blyskawicznym tempie zadzialaja w Polsce????? zobaczymy Polacy, obudzcie sie !!!!! czym szybciej tym lepiej
mma
rok temu
Pamiętajcie ze wasz nowy szef to specjalista z MON-u. To taki styl pisu- możecie spróbować negocjacji, czemu nie. Ale pamiętajcie że rozmawiacie ze specjalistą z MON, resortu siłowego.
CDN
rok temu
A kiedy to PiS przeimowal sie takimi pierdolami ? Dla PiSu liczy sie tylko wygrana dudy bo tylko to jest w stanie zagwarantowac utrzymanie sie u ko-ryta I jeszcze jakis czas bezkarnosci . W swietle tych dwoch argumentow ofiary sa nie wazne ( zwlaszcza ze to nie sa czlonkowie KC-PiS ) I kazdy chwyt bedzie dobry
bDUINNNL
Stasiek
rok temu
Państwo nie jest demokratyczne - ja demokrata - odmawiam udziału w bezprawiu.
grunwald
rok temu
wyborcy nie plujcie do koperty ani na nią