Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Pocztowcy boją się posądzeń o kradzież kart do głosowania. Ale strajkować nie planują

10
Podziel się:

Ustawa o wyborach korespondencyjnych nie była konsultowana z Pocztą Polską, nie wiemy, jak to ma wyglądać. Kilka przepisów budzi niepewność pocztowców i w ogóle rośnie niepewność wśród pracowników – mówi przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Sławomir Redmer, który w Poczcie Polskiej pracuje 41 lat.

Zgodnie z prawem, każdy musi mieć skrzynkę pocztową. W praktyce - nie jest to zasadą
Zgodnie z prawem, każdy musi mieć skrzynkę pocztową. W praktyce - nie jest to zasadą
bESZHCLF

Sławomir Redmer, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty przyznał na antenie radia Zet, że w przepisach ustawy wprowadzającej głosowanie korespondencyjne jest kilka postanowień, które budzą wątpliwości pocztowców.

- Samo doręczenie nawet 30 mln pakietów wyborczych do 14 mln gospodarstw domowych nie jest czymś relatywnie trudnym. Poczta Polska właściwie była zaangażowana w każde wybory. Tylko że to jest pierwszy raz w historii, kiedy Poczta Polska ma obsłużyć całe wybory w skali kraju – zauważył i przeszedł do opisania postanowień ustawy, które są dla pracowników poczty niezrozumiałe – tym bardziej, że nie była ona z przedstawicielami pracowników PP konsultowana.

Wskazał na art. 18, który stanowi, że "kto kradnie kartę do głosowania lub poświadczenie, o którym mowa tam i tak dalej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

bESZHCLH

- Karty będą przesyłane jako przesyłki zwykłe, nierejestrowane. Listonosze będą je wrzucali do skrzynki. Co w sytuacji, jeżeli klient poczty oświadczy, że nie dostał tego pakietu wyborczego i posądzi listonosza o kradzież? Albo inna sprawa: już dzisiaj klienci sygnalizują listonoszom, że sobie nie życzą, żeby im te pakiety wyborcze wrzucać – powiedział Redmer.

Innym problemem jest to, że bardzo wielu lokatorów nie ma skrzynek. "I co z tego, że w prawie pocztowym jest zapis, że za nieposiadanie grozi kara grzywny do 10 tysięcy zł, jak to jest typowy martwy zapis. Mi nie jest znany przypadek - być może na szczęście - obywatela naszego kraju, który został ukarany za to, że nie ma skrzynki" – zauważył.

Zapewnił natomiast, że logistycznie Poczta Polska jest przygotowana do rozniesienia pakietów do głosowania, a nawet gdyby nie była, to "pracownicy poczty nie za specjalnie mają wyjście, bo zwrócę uwagę, że Poczta Polska jest operatorem wyznaczonym. Obowiązuje nas prawo pocztowe".

bESZHCLN

Przyznał, że listonosze nie planują strajku, tym bardziej, że, jak to ujął: i tak są w dobrej sytuacji, bo zachowali miejsca pracy. Wyraził przy tym żal, że premier ani minister zdrowia ani razu nie podziękowali publicznie listonoszom, którzy pomimo pandemii każdego dnia ruszają w teren i stykają się z dziesiątkami ludzi. Takie podziękowania usłyszeli lekarze, ratownicy medyczni, pracownicy sklepów, ale nigdy – pocztowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESZHCLO
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bESZHCMi
KOMENTARZE
(10)
pimpi
2 lata temu
Listonosze to tylko lubia roznosic emerytury dla emerytom -nie za darmo -wtedy żadnej kary sie nie boją
nero
2 lata temu
Pismo urzędowe musi zostać odebrane przez adresata za potwierdzeniem dopiero po 14 dniach wg kpa jest uznane jako doręczone, jeśli ktoś dostanie awizo 6 maja to ma prawo odebrać ten list do 20 maja czyli po tych pseudo wyborach, druga sprawa listonosze nie dość że będą wszystkim doręczać te pisma i sami mogą się zarazić to jeszcze rozniosą to do wszystkich jako ewentualni nosiciele.... Brak mi słów na to co się dzieje w tym kraju to czysta tyrania !!!
A co do tych
2 lata temu
Związki zawodowe jeszcze nigdy nie stanęły w obronie listonoszy.
bESZHCMj
głos bez znac...
2 lata temu
WYBORY ? jakie WYBORY ? Przecież ten cały cyrk nie ma nic wspólnego z wyborami. Gdzie są spotkania z kandydatami ? Gdzie są konferencje medialne ? Gdzie wreszcie są debaty ? Jeden wielki pic na wodę. To jest wyłącznie PLEBISCYT POPULARNOŚCI Dudy i nic więcej. A z wyborami ma tyle wspólnego, co wybory za komuny. No i efekt będzie ten sam.
pat 16
2 lata temu
A co z zdewastowanymi skrzynkami pocztowymi , których jest wiele !! Od lat ginie korespondencja ! Od lat zgłaszają lokatorzy uszkodzone skrzynki do administracji , do prezydenta miasta , policji i nie ma żadnego odzewu !!!