Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie czy parlamentarne, które mają dla nas większe znaczenie?

3
Podziel się:

Każdy obywatel, który ma czynne prawo wyborcze, może głosować w wyborach parlamentarnych czy prezydenckich w Rzeczypospolitej Polskiej. Musi jedynie mieć ukończone co najmniej 18 lat w dniu głosowania i nie mieć odebranego sądownie lub przez Trybunał Stanu prawa do wybierania. Niestety, wielu Polaków z tego przywileju nie korzysta. Sprawdź, które wybory – parlamentarne czy prezydenckie – mają dla obywateli większe znaczenie.

Wybory prezydenckie czy parlamentarne, które mają dla nas większe znaczenie?
Czy wybory parlamentarne są ważniejsze od wyborów prezydenckich? (unsplash.com)

Wybory prezydenckie

W wyborach prezydenckich kandydat, który uzyska największą liczbę głosów, zostanie Prezydentem RP. Ten najwyższy urząd w państwie będzie sprawował przez trwającą 5 lat kadencję. 

Wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne są ogólnokrajowym, powszechnym głosowaniem, które pozwala na wyłonienie 460 posłów na Sejm oraz 100 senatorów na 4-letnią kadencję. Uczestniczą w nich ujęci w spisie wyborców, tak jak w przypadku wyborów prezydenckich. Jednak w odróżnieniu od nich wybory parlamentarne są organizowane co 4 lata. 

Frekwencje wyborcze w ostatnich latach

Dzień wyborów – czy to prezydenckich, czy parlamentarnych, określany jest jako święto demokracji. Być może dlatego, że całkiem niedawno obywatele nie mieli wiele do powiedzenia w kwestii. Dopiero w 1989 roku, w czerwcu odbyły się pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory. Od tego czasu Polacy systematycznie coraz rzadziej idą do urn.

Jeszcze w 1995 roku w II turze wyborów prezydenckich ponad 68 proc. uprawnionych do głosowania oddało swój głos. To najwyższa w najnowszej historii politycznej frekwencja wyborcza, nie licząc okresu PRL-u, kiedy były one nagminnie fałszowane.

Natomiast w wyborach parlamentarnych w 2005 roku tylko nieco ponad 40 proc. wyborców poszło do urn. Niespełna 49 proc. obywateli głosowało w wyborach prezydenckich w Polsce w 2015 roku. 

Bardzo dobrą frekwencję osiągnięto w 2019 roku w trakcie wyborów parlamentarnych – wyniosła ponad 61 proc. W 2020 roku do urn w wyborach prezydenckich poszło ponad 64,5 proc. uprawnionych. To świadczy, że coraz bardziej zależy nam na tym, kto zostanie wybrany jako poseł na Sejm, senator lub głowa państwa. Jaka jest rola wyborów dla każdego z nas?

Rola i znaczenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych

CBOS zbadał nastawienie Polaków do wyborów, rolę i znaczenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz samorządowych dla obywateli. W 2019 roku przedstawił raport wskazujący, że najważniejsze dla zwykłego obywatela są wybory władz lokalnych, do samorządu terytorialnego, ponieważ osoby wybierane na co dzień podejmują decyzje, które są odczuwalne przez mieszkańców danego miasta czy gminy. 

Dlatego, jak wskazał CBOS, 60 proc. ogółu uprawnionych do głosowania postrzega właśnie wybory samorządowe jako najważniejsze dla przeciętnego Kowalskiego. Drugie w kolejności pod względem ważności są wybory prezydenckie, ale pod względem rangi tylko nieznacznie wyprzedzają wybory parlamentarne. Pamiętajmy, że są to tylko subiektywne odczucia respondentów w badaniu prowadzonym przez CBOS w 2019 roku. 

Które wybory są ważniejsze z punktu widzenia obywatela? Parlamentarne czy prezydenckie? Właściwie parlamentarne, ponieważ wyborcy wybierają skład Sejmu i Senatu, decydują o tym, kto będzie ich przedstawicielem w Parlamencie, który kształtuje prawo w Polsce. Natomiast w wyborach prezydenckich chodzi o wytypowanie osoby, która będzie głową państwa, zwierzchnikiem sił zbrojnych. Będzie mieć inicjatywę ustawodawczą i prawo weta, ale sama jako taka nie będzie stanowić o kształcie i przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Biorąc udział w wyborach, czy to prezydenckich, czy parlamentarnych, wpływamy na kształt kraju, w którym przyszło nam żyć. Dlatego warto się zmobilizować i pójść do urn wyborczych jesienią bieżącego roku, w wyborach parlamentarnych 2023. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Prezydent2025
7 miesięcy temu
Urząd Prezydenta-darmozjada należy w Polsce zlikwidować. Jeżeli Ktoś wierzy, że w najbliższych wyborach parlamentarnych wymiana "Mejz" na "Brejzy" coś zmieni to mocno się myli.
No nie...
7 miesięcy temu
Ludzie, przed wyborami poznajcie kandydatów i głosujcie tylko na takiego do którego macie zaufanie i nie patrzcie na to że w lansowanych przez media "głównego ścieku" sondażach mają bardzo małe słupki poparcia.
Wyborca GRU -...
7 miesięcy temu
Jezeli wygrywaja w nich przedstawiciele wskazani przez GRU typu Duda , Kaczyński , Morawiecki to oba sa bardzo ważne .