Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wybory samorządowe. Ostatnie godziny na zgłaszanie list kandydatów na radnych

1
Podziel się:

Tylko do godz. 16 w poniedziałek komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych. Każda lista kandydatów musi być poparta przez odpowiednią liczbę wyborców.

Wybory samorządowe. Ostatnie godziny na zgłaszanie list kandydatów na radnych
Poniedziałek ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych (PAP, Darek Delmanowicz)

Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 podpisów musi zostać zebrane w gminach powyżej 20 tys. mieszańców oraz w dzielnicach Warszawy, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a w wyborach do sejmików wojewódzkich - podpisami co najmniej 300 wyborców.

Każdy wyborca ma prawo poprzeć dowolną liczbę list kandydatów, ale zgłaszanych tylko na terenie jednostki samorządu, w której mieszka. Jeśli to lista kandydatów do rady gminy, rady powiatu, czy sejmiku województwa, wyborca musi być mieszkańcem odpowiednio tych samych: gminy, powiatu, czy województwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

Po dokonaniu zgłoszenia, niemożliwe jest uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów, albo ich kolejności na liście.

Kandydaci na radnych są warunki

Kandydaci na radnych muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego albo obywatele Wielkiej Brytanii.

Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.

W wyborach samorządowych obowiązują parytety na listach wyborczych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na liście w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, powiatów, dzielnic Warszawy oraz sejmików wojewódzkich muszą stanowić co najmniej 35 proc. miejsc.

Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Kocur
2 miesiące temu
I znowu będzie nowa zgraja samorządowców,podporządkowanych priorytetom partyjnym czy tego chcą czy nie. Układy rządzą i nie ma nikogo z ja ja mi ,który by się odważył o tym powiedzieć publicznie lub się temu przeciwstawić. A wszystko kosztem obywateli,którzy otumanieni kiełbasą wyborczą myślą,że tak musi być. A ja mówię,💩 prawda,oni wszyscy są dla nas a nie my dla nich, jeśli nas oszukują to wychodzimy na ulicę i tak jak ich wybraliśmy tak możemy ich odwołać, jeśli nie ,wywozimy na taczce. Dziękuję bardzo.