Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wydatki Ukraińców w Polsce najniższe od trzech lat. Winne wyjazdy i zaciskanie pasa

50
Podziel się

W pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najgorszy wynik od trzech lat. Dość powiedzieć, że w analogicznym okresie ubiegłego roku ich wydatki było o 100 mln zł wyższe.

W marcu i kwietniu wielu pracowników z Ukrainy wyjechało z Polski. Powoli wracają
W marcu i kwietniu wielu pracowników z Ukrainy wyjechało z Polski. Powoli wracają (Materiały Prasowe, Gremi Personal)
bEiqCiwR

To, że w związku z trudną sytuacją na rynku, coraz mniej wydajemy i na produkty pierwszej potrzeby, i te bardziej luksusowe (np. nowe samochody), to żadna nowość. Wystarczy wejść do pierwszej lepszej galerii handlowej, by przekonać się, że klientów jest zdecydowanie mniej niż w lutym, gdy wierzyliśmy, że epidemia to problem, który nas dotyczyć nie będzie.

Ograniczanie wydatków dotyczy zarówno klientów pochodzących z Polski, jak i mieszkających u nas Ukraińców.

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w portfelach przedsiębiorców w Polsce blisko 1,48 mld zł. To najniższy wynik od trzech lat i o ponad 100 mln słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

bEiqCiwT
Zobacz także: Obejrzyj: Tak Ukraińcy wracają do Polski. Specjalnie wynajętym samolotem

Biorąc pod uwagę okoliczności, należy się spodziewać, że w kolejnych kwartałach te wydatki będą topniały jeszcze bardziej. To zła informacja dla polskiej gospodarki, bo w ciągu ostatnich pięciu lat pracownicy z Ukrainy odpowiadali za ok. 11 proc. wzrostu gospodarczego. Teraz udział kadry ze Wschodu w tworzeniu PKB będzie znacznie mniejszy – alarmują eksperci Personnel Service.

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w pierwszym kwartale 2020 roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 34,6 mln razy, czyli o 11,7 proc. mniej w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku.

bEiqCiwZ

Rekord z 2019 r. będzie trudny do pobicia

W 2019 roku Ukraińcy pobili własny rekord wydatków, zostawiając w sklepach w Polsce i na usługi aż 7,8 mld zł. Zdaniem ekspertów Personnel Service w obecnej sytuacji trudno przypuszczać, by udało się ten rekord pobić również w tym roku. W poprzednich latach wydatki Ukraińców już w pierwszym kwartale były imponujące – w pierwszych miesiącach 2017 roku wynosiły 1,69 mld zł, w 2018 roku 1,57 mld zł, a w 2019 roku 1,59 mld zł. Ten rok jest pierwszym od trzech lat kiedy wydatki spadły poniżej 1,5 mld zł. W pierwszym kwartale 2020 roku Ukraińcy zostawili w Polsce 1,48 mld zł, co oznacza spadek o niemal 7% w porównaniu rok do roku. To może oznaczać realne straty dla polskiej gospodarki.

– Kadra ze Wschodu odpowiadała w ciągu ostatnich 5 lat za aż 11 proc. polskiego wzrostu gospodarczego, a niemal 8 miliardów złotych przeznaczonych na konsumpcję w jednym roku to duży zastrzyk gotówki dla naszych przedsiębiorców. Spadek wydatków Ukraińców w Polsce na pewno będzie odczuwalny i to nie tylko z punktu widzenia sprzedaży produktów i usług, ale głównie dostępu do pracowników – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

bEiqCixa

Co kupują Ukraińcy?

GUS wskazuje, że w pierwszym kwartale 2020 roku cudzoziemcy przekraczający granicę z Polską największy odsetek wydatków przeznaczyli na towary nieżywnościowe – 56,9 proc. Znaczny udział w strukturze wydatków nierezydentów miały pozostałe wydatki (usługi) – 14,7 proc. oraz żywność i napoje bezalkoholowe – 11,7 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiqCixu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(50)
Emigrant
12 miesięcy temu
W Polsce jest najlepiej, największy dobrobyt, pracownicy chętni do prac charytatywnych. A w Niemczech od 1 lipca niższy VAT. W tym niedobrym kraju.
ŁUPASZKO
12 miesięcy temu
Robimy PORZĄDEK w Polsce
Truskawka cze...
12 miesięcy temu
Ja też zacisnąłem pasa..,na 10 pracowników zatrudniłem 10 Polaków!!!!jeeeee
bEiqCixv
logika
12 miesięcy temu
Są niższe, bo spora część wróciła do domu. Co za geniusz to pisał?
doskonały !
12 miesięcy temu
Czyli pomimo epidemii, pracy zdalnej, zamrożenia gospodarki to wydali TYLKO 6% mniej niż rok wcześniej? To wynik doskonały, a nie kiepski. Doskonały!
...
Następna strona