Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej. 6 mld złotych w trzech kwartałach 2019 roku

10
Podziel się:

Chociaż w Polsce wciąż najwięcej wydają Niemcy, to jednak rośnie udział Ukraińców w wydatkach cudzoziemców nad Wisłą. Tylko w trzecim kwartale osoby z Ukrainy zostawiły w sklepach i lokalach aż 2,1 mld złotych.

Coraz więcej kupujących w polskich sklepach to cudzoziemcy.
Coraz więcej kupujących w polskich sklepach to cudzoziemcy. (Fotolia)

W trzecim kwartale 2019 roku obcokrajowcy przekroczyli granicę 50,8 mln razy i zostawili nad Wisłą 31,1 mld złotych, co oznacza wzrost o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak wskazują dane GUS.

Największe zakupy w Polsce robią u nas Niemcy – ich udział w ogólnej puli wydatków wynosi 47,1 proc. Na drugim miejscu są Ukraińcy z udziałem 20,4 proc. Dalej są: Czesi (12 proc.), Słowacy (8,4 proc.), Białorusini (6,2 proc.), Litwini (4,3 proc.) i Rosjanie (1,5 proc.).

Jednak to obywatele Ukrainy płacą najwięcej podczas jednorazowej wizyty. W trzecim kwartale 2019 roku zostawili nawet 767 złotych w trakcie jednorazowych zakupów, na co wskazuje Personnel Service, firma specjalizująca się w zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce. Mieszkańcy Białorusi jednorazowo wydali 571 złotych, Niemcy 483 złotych, a Czesi - 319 złotych.

Zobacz także: Obejrzyj: Mamy ogromny potencjał. Wypadamy gorzej niż kraje afrykańskie

Wydatki Ukraińców w trzecim kwartale wahały się na poziomie 2,1 mld złotych. To najwięcej od pięciu lat. Rok wcześniej w tym samym okresie wydali oni 2 mld złotych, w 2017 roku - 1,9 mld złotych. W 2014 roku z kolei ich wydatki wyniosły 1,6 mld złotych.

- Z analiz NBP wynika, że aż 11 proc. wzrostu gospodarczego Polski z ostatnich 5 lat to zasługa osób z Ukrainy. Częścią tego wkładu są ich wydatki w sklepach i na usługi, które z roku na rok są wyższe – analizuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service. Dodaje też, że pracownicy z Ukrainy mogliby wydawać w Polsce jeszcze więcej.

- W tym momencie ze względu na krótkotrwały i powtarzalny charakter imigracji, pracownik z Ukrainy chce zarobić jak najwięcej i wydać jak najmniej. Gdybyśmy zmienili ten model i postawili na młodych, wykwalifikowanych ludzi, którzy mogliby się osiedlać w Polsce na stałe z rodzinami, wpływ na polską gospodarkę byłby dużo większy - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Co kupują cudzoziemcy? Dane z drugiego kwartału 2019 roku wskazują, że przede wszystkim towary nieżywnościowe. One pochłonęły niecałe 52 proc. wszystkich wydatków. Następne w kolejności są usługi – 21 proc. Na żywność i napoje bezalkoholowe wydali niecałe 13,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Wojtekk
4 lata temu
Jak państwo ma zarobić na ich zakupach skoro oni mają tax free, co by nie kupili to dostają zwrot.i nie ważne czy to spożywka czy części samochodowe.
obserwatorzy
4 lata temu
Baju baju baju - proszę nie podawać fałszywych wiadomości
Jarek
4 lata temu
Zostawiają miliard złotych, a wywożą miliardy dolarów i euro
Ukrainiec=szk...
4 lata temu
Artykuł w tonie, że rzekomo Ukraińcy "napędzają gospodarkę". W rzeczywistości Ukraińcy na polskim rynku pracy to szkodliwe zjawisko. Transfer miliardów na wschód. A bardziej ta kasa była by potrzebna w Polsce. Podwyżka wynagrodzeń Polakom, zamiast transferu kasy na wschód. Paru januszom się może nie podobać, ale czy interes kraju nie powinien być ważniejszy niż interes wąskiej grupy wyzyskiwaczy, przeważnie obcego kapitału, zwolnionego z płacenia podatków w celu dawania pracy Polakom?
KuKUŚ
4 lata temu
Ukraińcy którzy ciężko pracują w Polsce na swoje pieniądze, są "okradani" przez firmy pośredniczące w przesyle pieniędzy z Polski do Ukrainy. Robią to z rozmysłem bo wiedzą że podobną polityką stosują banki, które przesyłają do Ukrainy z Polski przez pośredniczący bank ze Stanów Zjednoczonych który nalicza łączne koszty około 25% od przesyłanej sumy. Sam doświadczyłem tego błogosławieństwa oszustów przed świętami pieniądze wysłane 15 grudnia do dzisiaj/23.XII./ nie dotarły do odbiorcy.