Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ukraińcy wydają w Polsce coraz więcej. 6 mld złotych w trzech kwartałach 2019 roku

Chociaż w Polsce wciąż najwięcej wydają Niemcy, to jednak rośnie udział Ukraińców w wydatkach cudzoziemców nad Wisłą. Tylko w trzecim kwartale osoby z Ukrainy zostawiły w sklepach i lokalach aż 2,1 mld złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Coraz więcej kupujących w polskich sklepach to cudzoziemcy.

W trzecim kwartale 2019 roku obcokrajowcy przekroczyli granicę 50,8 mln razy i zostawili nad Wisłą 31,1 mld złotych, co oznacza wzrost o 5,3 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak wskazują dane GUS.

Największe zakupy w Polsce robią u nas Niemcy – ich udział w ogólnej puli wydatków wynosi 47,1 proc. Na drugim miejscu są Ukraińcy z udziałem 20,4 proc. Dalej są: Czesi (12 proc.), Słowacy (8,4 proc.), Białorusini (6,2 proc.), Litwini (4,3 proc.) i Rosjanie (1,5 proc.).

Jednak to obywatele Ukrainy płacą najwięcej podczas jednorazowej wizyty. W trzecim kwartale 2019 roku zostawili nawet 767 złotych w trakcie jednorazowych zakupów, na co wskazuje Personnel Service, firma specjalizująca się w zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce. Mieszkańcy Białorusi jednorazowo wydali 571 złotych, Niemcy 483 złotych, a Czesi - 319 złotych.

Obejrzyj: Mamy ogromny potencjał. Wypadamy gorzej niż kraje afrykańskie

Wydatki Ukraińców w trzecim kwartale wahały się na poziomie 2,1 mld złotych. To najwięcej od pięciu lat. Rok wcześniej w tym samym okresie wydali oni 2 mld złotych, w 2017 roku - 1,9 mld złotych. W 2014 roku z kolei ich wydatki wyniosły 1,6 mld złotych.

Co ósmy Ukrainiec chce wyjechać z Polski jeszcze w tym roku
250 tys. Ukraińców chce wyjechać z Polski w tym roku. Większość mówi: to przez nieuczciwych pracodawców

- Z analiz NBP wynika, że aż 11 proc. wzrostu gospodarczego Polski z ostatnich 5 lat to zasługa osób z Ukrainy. Częścią tego wkładu są ich wydatki w sklepach i na usługi, które z roku na rok są wyższe – analizuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service. Dodaje też, że pracownicy z Ukrainy mogliby wydawać w Polsce jeszcze więcej.

Ofert pracy dla Ukraińców w Polsce nie brakuje
Prawda o zarobkach Ukraińców w Polsce. Ponad połowa co miesiąc dostaje ponad 2,5 tys zł do ręki

- W tym momencie ze względu na krótkotrwały i powtarzalny charakter imigracji, pracownik z Ukrainy chce zarobić jak najwięcej i wydać jak najmniej. Gdybyśmy zmienili ten model i postawili na młodych, wykwalifikowanych ludzi, którzy mogliby się osiedlać w Polsce na stałe z rodzinami, wpływ na polską gospodarkę byłby dużo większy - tłumaczy Krzysztof Inglot.

Większość Ukraińców myśli o przeprowadzce do Niemiec.
Ukraińcy w Polsce. Połowa z nich jest gotowa opuścić nasz kraj

Co kupują cudzoziemcy? Dane z drugiego kwartału 2019 roku wskazują, że przede wszystkim towary nieżywnościowe. One pochłonęły niecałe 52 proc. wszystkich wydatków. Następne w kolejności są usługi – 21 proc. Na żywność i napoje bezalkoholowe wydali niecałe 13,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wydatki, wydatki cudzoziemców, ukraińcy, ukraina, niemcy, gospodarka, wiadomości, gus
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-12-2019

RebelMój brat pracuje w firmie gdzie zatrudnionych jest 8 ukraińców i z tego co zauważył, żaden z nich nie wydaje więcej w Polsce niż jest mu potrzebne do … Czytaj całość

23-12-2019

PolakUkraińcy przekraczają Polską granicę i masowo kupują w Lidlach Biedronkach i Carrefourach, zostawiając 31 mld zł które popłyną do Niemiec Portugalii i … Czytaj całość

23-12-2019

realCo z tego kiedy większość wydanych pieniędzy odpływa do central handlowych wielkich obcych sieci typu Carefour , Lidl , Biedronka itp. które nie płacą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)