Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Andrzej Prajsnar
|

Wyjazd Ukraińców zaboli wynajmujących?

10
Podziel się:

Od pewnego czasu, sporo mówi się o pogorszeniu koniunktury na rynku najmu. Warto sprawdzić, czy masowy wyjazd cudzoziemców miał z tym duży związek.

Wyjazd Ukraińców zaboli wynajmujących?
nieruchomość (money.pl, Rafał Parczewski)

Ostatnie miesiące z pewnością nie były korzystne dla właścicieli mieszkań na wynajem. Warto pamiętać, że do 30 czerwca 2020 r. takie osoby miały ograniczone możliwości wypowiadania umów lokatorom.

Co więcej, ujawniła się presja na spadki czynszów, które obecnie są już widoczne. Nie tylko pogorszenie koniunktury gospodarczej skutkowało obniżkami stawek czynszowych. Warto również pamiętać o wyjeździe wielu obcokrajowców (głównie Ukraińców) mieszkających na terenie większych miast. Dzięki ciekawej analizie GUS-u można sprawdzić, czy wyjazd cudzoziemców faktycznie mógł mocno wpłynąć na rodzimy rynek najmu.

Wielu obywateli Ukrainy zdążyło już powrócić do Polski

  • Główny Urząd Statystyczny niedawno opublikował eksperymentalne badanie, które informuje o zmianach liczby cudzoziemców na obszarze Polski. Na podstawie danych z dziewięciu państwowych rejestrów, a także informacji przekazanych przez Straż Graniczną, eksperci GUS postanowili sprawdzić, jak w pierwszych dwóch miesiącach epidemii spadła liczba cudzoziemców przebywających na terenie Polski. Szacunkowe wyniki, które podaje GUS są następujące:
  • wszyscy cudzoziemcy - populacja ok. 2,11 mln pod koniec 2019 roku, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - 11%
  •  Ukraińcy - populacja ok. 1,35 mln, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - 12%
  • Białorusini - populacja ok. 0,11 mln, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - 32%
  • Niemcy - populacja ok. 0,08 mln, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - brak danych
  •  Mołdawianie - populacja ok. 0,04 mln, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - 7%
  • Rosjanie - populacja ok. 0,04 mln, spadek liczby osób w marcu i kwietniu br. - 26%

Powyższe informacje wskazują, że bardzo wielu Ukraińców jednak pozostało w Polsce przez pierwsze dwa miesiące epidemii. Chodzi o ponad 1 mln osób, które nie straciły pracy albo posiadały rezerwy finansowe. Znaczenie wyjazdu obywateli innych krajów (np. Białorusinów, Mołdawian i Rosjan) było o wiele mniejsze.

Niedawno opublikowane informacje Straży Granicznej sugerują, że wielu Ukraińców po wyjeździe zdążyło już wrócić. W II kw. 2020 r. liczba cudzoziemców wjeżdżających do Polski z Ukrainy wzrosła bowiem o 15% względem poprzedniego kwartału. Ogólnie rzecz biorąc, od kwietnia do czerwca br. liczba przekroczeń granicy przez cudzoziemców w kierunku „Ukraina → Polska” była o ponad 156 000 większa niż wynik dotyczący przeciwnego kierunku.

Ukraińcy nadal kupują tylko 1% wszystkich mieszkań

Stopniowy powrót Ukraińców oraz innych cudzoziemców, którzy wyjechali z Polski w marcu i kwietniu może cieszyć wielu wynajmujących. Takie zjawisko nie będzie jednak miało dużego wpływu na sprzedaż lokali mieszkalnych. Potwierdza to poniższa tabela przedstawiająca powierzchnię mieszkań kupowanych w latach 2013 - 2018 przez obywateli Ukrainy oraz innych obcokrajowców. Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji sugerują, że w 2018 r. Ukraińcy kupili około 1% wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Taka sytuacja miała miejsce pomimo dynamicznego wzrostu powierzchni polskich mieszkań kupowanych przez obywateli Ukrainy oraz innych cudzoziemców. Warto zwrócić uwagę, że udział Ukraińców w zakupie mieszkań przez wszystkich obcokrajowców wzrósł z 11,4% (2013 r.) do 29,5% (2018 r.). Można szacować, że w 2018 r. obywatele Ukrainy kupili około 2000 lokali mieszkalnych na terenie Polski.

RynekPierwotny.pl - największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 10 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera ponad 70 000 ofert: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
rynekpierwotny.pl
KOMENTARZE
(10)
oun
4 lata temu
Pojechali do Kanady, tam ich mekka. Jadą też do Niemiec. Rosja anektuje Ukrainę w całości.
znachor
4 lata temu
coronavirus zrobi swoje!
tywaw
4 lata temu
.... do domu ... tam jest roboty do oporu nie tu generować bezrobocie i stawiać żądania i doić tych pracodawców ... i ciągle mało i mało...
!!!maja placi...
4 lata temu
mnie wszystko jedno, kto wynajmuje, serio!
berliner
4 lata temu
BERLIN - POLACY LICZYCIE TYLKO ZAROBKI - czy w Polsce płacie za mieszkanie 2 Pokoje 2 500 - 3 000 zł. miesięcznie - Polscy pracują za 50 % stawki, to co ma Niemiec - Czyli za obowiązkową stawkę 9,35 Euro - Niemiec a nawet Imigrant, jak nie dostanie 18 Euro, do pracy nie pójdzie - Jakby Polacy tu mogli tylko pracować po 8 - 9 godzin, soboty, niedziele wolne i za wszystko płacić, godnie żyć, odżywiać się - 2 - 3 miesiące i nie ma ani Jednego Polaka - Ile z wypłaty zostałoby - 600 - 700 Podatek - 650 Mieszkanie - prąd, gaz, telefon 150 - 200 Euro - Dojazd do pracy - Wyżywienie, papierosy 300 Euro - PRĄD nie jest problemem - Ile kosztuje utrzymanie, jazda dziennie Samochodu