Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

Wykupili mieszkanie komunalne za 18 tys. zł. Szybko je sprzedali i zbudowali dom. Miasto chciało pieniędzy

145
Podziel się

Za 10 proc. wartości wykupili lokal komunalny, w którym mieszkali. Po roku sprzedali go i zbudowali dom. Miasto chciało od małżeństwa 163 tys. zł jako zwrot bonifikaty przy wykupie mieszkania. Sąd zdecydował jednak, że nie ma ku temu podstaw.

Wykupili mieszkanie komunalne za 18 tys. zł. Szybko je sprzedali i zbudowali dom. Miasto chciało pieniędzy
(East News, ANDRZEJ IWANCZUK)
bDSwepiZ

Łodzianie wykupili lokal w 2008 roku. Mieszkanie było położone w blisko stuletniej kamienicy, dlatego małżeństwo zapłaciło za 57 m2 mieszkania tylko 18 tys. zł, z 90-proc. bonifikatą.

Wtedy mieszkanie wyceniano na 180 tys. zł. Po wykupie małżonkowie nie zabawili tam długo. Po roku mieszkanie sprzedali za 217 tys. zł. To wystarczyło, by w ciągu kilku lat wybudować dom. Życie małżeńskie jednak się nie układało i para nigdy tam nie zamieszkała.

bDSwepjb

Ostatecznie łodzianie dom w 2014 r. sprzedali za 200 tys. złotych. Teraz miasto na drodze sądowej żąda zwrotu bonifikaty. Wszystko dlatego, że zgodnie z prawem nie mieli prawa sprzedawać tego lokalu przed upływem 5 lat od jego wykupienia. Miasto chce zwrotu w sumie 264 tys. zł z odsetkami.

Jak się jednak okazało, była para nie ma teraz żadnego majątku. Za pieniądze ze sprzedaży domu spłacili swoje długi.

Sąd odrzucił pozew władz Łodzi, ale nie dlatego, że pozwani nie maja ani grosza. Sąd po prostu nie zgodził się z UMŁ i uznał, że małżonkowie spełnili wymogi ustawy, bo pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczyli na kupno działki, jej uzbrojenie jak i budowę domu.

bDSwepjh

Nie zamieszkali tam jedynie ze względu na konflikt między nimi. Nikt tego nie zaplanował. Dlatego, w ocenie składu orzekającego, żądanie zwrotu bonifikaty w tej konkretnej sprawie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

Łódzki magistrat zaskarżył wyrok i sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego w Łodzi, który wyrok Sądu Okręgowego utrzymał w mocy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSwepjC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
dhgj
miesiąc temu
Mieszkanie kupili za 10% wartości czyli z 90% boifikatą i zakazem sprzedaży przed upływem 5 lat pod rygorem utraty bonifikaty Piszcie do rzeczy
and
miesiąc temu
nie za 90% wartości ale za 10%
stare ale
miesiąc temu
Miłość to żaden interes, jak tam się więcej wkłada niż wyjmuje.
bDSwepjD
Emerytka
miesiąc temu
Hytry dwa razy traci ale zawsze można wynajac
adajoz
miesiąc temu
UMŁ może jeszcze złożyć wniosek o kasację do SN.
...
Następna strona