Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Wynagrodzenia w IT. Polska w czołówce rankingu

7
Podziel się:

W Europie Środkowo-Wschodniej najwięcej pracownikom sektora IT płacą Czesi - wynika z badania No Fluff Jobs. Polska utrzymuje się w czołówce rankingu.

Wynagrodzenia w IT. Polska w czołówce rankingu
Praca w IT. Tyle zarabiają informatycy. (Unsplash.com)

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, 33 proc. pracowników IT w Czechach zarabia powyżej 12 tys. netto, w przeliczeniu na złotówki.

23 proc. informatyków zarabia pomiędzy 8 a 12 tys. zł netto, 34 proc. w granicach 4 do 8 tys. zł netto. W porównaniu z pozostałymi, ujętymi w badaniu krajami Europy Środkowo-Wschodniej, to właśnie w Czechach jest najmniejszy odsetek specjalistów IT zarabiających poniżej 4 tys. zł netto – wynosi zaledwie 10 proc.

Wśród polskich pracowników branży IT, zarobkami powyżej 12 tys. złotych może się pochwalić 26 proc. specjalistów. 36 proc. informatyków zarabia od 4 do 8 tys. złotych miesięcznie.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Największe rozwarstwienie w pensjach pracowników IT widać na Ukrainie. Mimo że zarobki powyżej 12 tys. złotych netto deklaruje tam niecałe 26 proc. z nich, a więc odsetek zbliżony do Polski i znacznie wyższy niż na Słowacji czy Węgrzech, to aż 40,5 proc. zarabia poniżej 4 tys. zł netto.

Prawie 20 proc. badanych specjalistów IT na Ukrainie deklaruje, iż zarabia od 4 do 8 tys. zł netto, zaś niespełna 17 proc. od 8 do 12 tys. zł netto. 

Jak wynika z raportu No Fluff Jobs, wśród pracowników branży IT dominuje zatrudnienie na umowę o pracę, lub jej odpowiednik. Dominuje ona zwłaszcza na Węgrzech i Słowacji, gdzie w oparciu o tę formę zatrudnienia pracuje odpowiednio 83,5 i 76 proc. sektora.

W Polsce na umowę o pracę zatrudnionych jest 57 proc. pracowników IT. 30 proc. deklaruje, że działa w oparciu o umowę B2B.

– Mimo iż ponad połowa polskich specjalistów IT wskazała, iż pracuje na umowę o pracę, wśród pracowników z branży z największym stażem, tzw. seniorów, dominuje umowa B2B. Według danych z opracowanego przez nas raportu "Rynek IT w Polsce w 2020" wynika, że pracodawcy znacznie częściej oferowali im ten właśnie typ umowy (87,2 proc.). Umowa o pracę była im proponowana znacznie rzadziej (36,5 proc.) – mówi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Janek
2 lata temu
UoP jest najbardziej opodatkowana a teraz Nowy Ład 9% JDF/B2B 4,9% - z jednej strony to złodziejstwo i niesprawiedliwość.
szust i glanc
2 lata temu
Skoro tak to może dla ogólnego bezpieczeństwa utworzą naszej policji strony z kodowaniem HTTPS?
CHakiER
2 lata temu
A co was obchodzą zarobki informatyków? Popatrzcie sobie realnie ile mechanik zarabia w swoim warsztacie. Tylko realnie a nie na papierze. Popatrzcie ile biorą budowlańcy na czysto.
Prowan
2 lata temu
Kluczowe są tu słowa: "W Europie Środkowo-Wschodniej" XD Polska mistrzem Polski!
BI Programmer
2 lata temu
Polska "jak zawsze" w czolowce :)))) Tak, tak... Tak sobie to tlumaczcie. Wiecie, ile zarabia dobry programista zawodowiec w UK? Oczywiscie, to zalezy od dzialu, w ktorym sie obraca, ale moge wam powiedziec, ze specjalista Data Engineer "ma srednie rozwarcie" w granicach 70K do 110K brutto na rok (pensja podstawowa). Funtow, rzecz jasna. To przeklada sie na przedzial od okolo 4.0K do okolo 5.8K NETTO, czyli do kieszeni. Pisze "okolo", bo zeby dostac doklada kwote trzeba doliczy/odliczyc takie rzeczy jak skladka na emeryture, bonusy, overtime i podobne rzeczy... Ale teraz sobie to porownajcie do tego, co jest w Polsce. Oczywiscie, chodzi o porownanie sily nabywczej pensji tam i tu. I przestance z tym polskim rajem, bo zenada.